Home
Class 11
CHEMISTRY
1.375 g of cupric oxide was reduced by h...

`1.375 g` of cupric oxide was reduced by heating in a current of hydrogen and the weight of copper that remained was `1.098 g` In another experiment, `1.179 g` of copper was dissolved in nitric acid and the resulting copper nitrate converted into cupric oxide by ignition. The weight of cupric oxide formed was `1.476 g`. Show that these result illustrate the law of constant composition.

Text Solution

Verified by Experts

`{:("Ist exp",,CuO=1.375gm),(,,Cu=1.098gm),(,,O=0.277gm),("IInd exp".,,Cu=1.179gm),(,,CuO=1.4476 gm),(,,O=0.2686gm):}`
`(Cu)/(O) = 3.9638=4 " "(Cu)/(O)=4`
In both the cases ratio of `Cu//O` is same
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOLE CONCEPT

    ALLEN|Exercise Exercise - 04[B]|27 Videos
  • MOLE CONCEPT

    ALLEN|Exercise Exercise - 05(A)|22 Videos
  • MOLE CONCEPT

    ALLEN|Exercise Comprehension # 9|4 Videos
  • IUPAC NOMENCLATURE

    ALLEN|Exercise Exercise - 05(B)|8 Videos
  • QUANTUM NUMBER & PERIODIC TABLE

    ALLEN|Exercise J-ADVANCED EXERCISE|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

2,75 g of cupric oxide was reduced by heating in a current of hydrogen and the weight of copper that remained was 2.196 g. Another experiment, 2.358 g of copper was dissolved in nitric acid and the resulting copper nitrate converted into cupric oxide by ignition. The weight of cupric oxide formed was 2.952 g. Show that these results illustrate law of constant composition.

ALLEN-MOLE CONCEPT-Exercise - 04 [A]
  1. 1.375 g of cupric oxide was reduced by heating in a current of hydroge...

    Text Solution

    |

  2. Element X and Y form two different compounds. In the first compound, 0...

    Text Solution

    |

  3. How many g of element are present in 35,125 g atom of Si. ("Given at"....

    Text Solution

    |

  4. Calculate the no. of molecules in a drop of water weighing 0.07 g.

    Text Solution

    |

  5. Calculate no. of each atom present in 106.5 g ofNaCIO(3^(.)

    Text Solution

    |

  6. Find the no. of mole of phosphorus in 92.9 g of phosphorus assuming t...

    Text Solution

    |

  7. Calculate the number of moles in 5.75 g of sodium. ("Atomic mass of so...

    Text Solution

    |

  8. How many grams of each of the following elements must be taken to get ...

    Text Solution

    |

  9. The density of liquid mercury is 13.6 g//cm^(3). How many moles of mer...

    Text Solution

    |

  10. 50 g of CaCO(3) is allowed to react with 70 g of H(3)PO(4^(.) Calcula...

    Text Solution

    |

  11. N(2)H(4), Hydrazine a rocket fuel can be produced according to the fol...

    Text Solution

    |

  12. Carbon disulphide CS(2) can be made from be product SO(2). The overall...

    Text Solution

    |

  13. Calculate the percentage of BaO in 29.0 g mixture of BaO and CaO which...

    Text Solution

    |

  14. Calculate the amount of 95% pure Na(2)CO(3) required to prepare 5 litr...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the molality of a sulphuric acid solution of specific gravit...

    Text Solution

    |

  16. A gaseous alkane was exploded with oxygen. The volume of O(2) for comp...

    Text Solution

    |

  17. When 2.86 g of a mixture of 1-butene, C(4)H(8) and butane C(4)H(10) w...

    Text Solution

    |

  18. If v mL of a gaseous hydrocarbon, after explosion with excess of oxyg...

    Text Solution

    |

  19. The average mass of one gold atom in a sample of naturally occuring go...

    Text Solution

    |

  20. A plant virus is found to consist of uniform cylindrical particle of 1...

    Text Solution

    |