Home
Class 11
CHEMISTRY
A crystalline hydrated sa,t on being ren...

`A` crystalline hydrated sa,t on being rendered anhydrous, loses `45.6%` of its weight. The precentage composition of anhydrous salt is `:Al=10.5%, K=15.1%, S=24.8%` and `I=49.6%`. Find the empirical formula of the anhydrous and crystalline salt :

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`KAIS_(2)O_(8),KAIS_(2)O_(8).12H_(2)O`

Empirical formula
`KAlS_(2)O_(8){{:(Al,K,S,O,"Elements",),(10.5,15.1,24.8,49.6,"Mass percentage",),(0.388,0.387,0.775,3.1,"Mole ratio",),(1,1,2,8,"Simple ratio",):}`
Empirical formula weight `= 258`
From weight loss information `:54.4 g` anhydrous
salt `-= 45.6 g H_(2)O`
` implies 258g` anhydrous salt `-=216.26 g = 12` mol `H_(2)O`
implies Empirical formula of hydrated salt `=KAlS_(2)O_(8).12H_(2)O`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOLE CONCEPT

    ALLEN|Exercise Exercise - 05(A)|22 Videos
  • MOLE CONCEPT

    ALLEN|Exercise Exercise - 05(B)|8 Videos
  • MOLE CONCEPT

    ALLEN|Exercise Exercise - 04 [A]|39 Videos
  • IUPAC NOMENCLATURE

    ALLEN|Exercise Exercise - 05(B)|8 Videos
  • QUANTUM NUMBER & PERIODIC TABLE

    ALLEN|Exercise J-ADVANCED EXERCISE|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An inorganic salt gave the following percentage composition : Na=29.11, S=40.51 and O=30.38 Calculate the empirical formula of the salt.

The crystalline salt Na_(2)SO_(4).xH_(2)O on heating loses 55.9 % of its weight. The formula of the crystalline salt is

ALLEN-MOLE CONCEPT-Exercise - 04[B]
  1. A crystalline hydrated sa,t on being rendered anhydrous, loses 45.6% o...

    Text Solution

    |

  2. How much quantity of zinc will have to be reacted with excess of dilu...

    Text Solution

    |

  3. A 1.85 g sample of mixture of CuCl(2) and CuBr(2) was dissolved in wat...

    Text Solution

    |

  4. 1.0g of a sample containing NaCl, KCl and some inert impurity is dis...

    Text Solution

    |

  5. A mixture of CuSO(4).5H(2)O and MgSO(4).7H(2)O was heated until all th...

    Text Solution

    |

  6. A compound containing Ca,C,N and S was subjected to quantitative analy...

    Text Solution

    |

  7. A" " 0.2g sample , which is mixture of NaCl, NaBr and NaI was dissolve...

    Text Solution

    |

  8. 2.5 g of a sample containing Na(2)CO(3) , NaHCO(3) and some non-volant...

    Text Solution

    |

  9. Based on the following information, determine value x and y : under...

    Text Solution

    |

  10. A" " 5.0 g sample of felspar containing Na(2)O,K(2)O and some inert im...

    Text Solution

    |

  11. Pb(NO(3))(2) and KI reacts in aqueous solution to form an yellow preci...

    Text Solution

    |

  12. Uranium is isolated from its ore by dissolving it as UO(2)(NO(3))(2) a...

    Text Solution

    |

  13. A mother cell disintegrate into sixty identical cells and each daughte...

    Text Solution

    |

  14. A sample is a mixture of Mohr's salts and (NH(4))(2)SO(4). A 0.5 g sa...

    Text Solution

    |

  15. A chloride mixture is prepared by grinding together pure BaCl(2).2H(2)...

    Text Solution

    |

  16. One mole of a mixture of N(2),NO(2) and N(2)O(4), has a mean molar mas...

    Text Solution

    |

  17. 10 " mL of " a gaseous organic compound containing C, H and O only was...

    Text Solution

    |

  18. Fluoro carbon polymers can be made by fluorinationg polythene. (i) (...

    Text Solution

    |

  19. A(2)+2B(2)rarrA(2)B(4) (3)/(2)A(2)+2B(2)rarrA(3)B(4) Two substa...

    Text Solution

    |

  20. In a water treatment plant, Cl(2) used for the treatment of water is ...

    Text Solution

    |