Home
Class 10
PHYSICS
The volume of 50 g of a substance is 20c...

The volume of 50 g of a substance is `20cm^(3).` If the density of water is `1g//cm^(3)`, will the substance sink or float when placed on the surface of water will be the mats of water dispaced by the substance ?

Text Solution

Verified by Experts

`"Density of the substance"=("Mass")/("volume")=(50)/(20)=2.5g//cm^(3)`
`"Density of water"=1gm//cm^(3)`
Density of the substance gt Density of water
Relative of the substance `=(2.5gm//cm^(3))/(1gm//cm^(3))=2.5`
`"Relative density of the substance"=("Weight of the substance")/("Weight of the water equal to the volume of the substance")`
`2.5=(50)/(x)rArrx=(50)/(2.5)=20g`
`therefore` Weight of the water displaced by the substance = 20 g
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • FLOATING BODIES

    VGS PUBLICATION-BRILLIANT|Exercise Think & Discuss|9 Videos
  • FLOATING BODIES

    VGS PUBLICATION-BRILLIANT|Exercise QUESTIONS GIVEN IN THE LESSON|12 Videos
  • FLOATING BODIES

    VGS PUBLICATION-BRILLIANT|Exercise APPLICATION TO DAILY LIFE, CONCERN TO BIODIVERSITY|2 Videos
  • ELECTROMAGNETISM

    VGS PUBLICATION-BRILLIANT|Exercise CREATIVE QUESTION FOR NEW MODEL EXAMINATION (SEC-4)|30 Videos
  • GRAVITATION

    VGS PUBLICATION-BRILLIANT|Exercise ADDITIONAL PROBLEMS|4 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The density of gold is 19g//cm^(3). Find the volume of 95 g of fold.

The volume of a solid of mass 500g is 350cm^(3) Will it float or sink in water ?

Write any 5 substance which float on salt water.

When water is heated this is produced These substances allow light