Home
Class 11
PHYSICS
With what velocity must a body be thrown...

With what velocity must a body be thrown from earth's surface so that it may reach a maximum height of `4R_(e)` above the Earth's surface ? (Radius of the Earth `R_(e)=6400 km,g=9.8 ms^(-2)`).

Text Solution

AI Generated Solution

To find the velocity with which a body must be thrown from the Earth's surface to reach a maximum height of \( 4R_e \) (where \( R_e = 6400 \, \text{km} \)), we can use the principle of conservation of energy. Here’s a step-by-step solution: ### Step 1: Understand the Problem We need to determine the initial velocity \( V \) required for a body to reach a height of \( 4R_e \) above the Earth's surface. At this maximum height, the velocity of the body will be zero. ### Step 2: Define the Energies At the Earth's surface (point 1), the total mechanical energy consists of kinetic energy (KE) and gravitational potential energy (PE): - Kinetic Energy at point 1: ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GRAVITATION

    DC PANDEY|Exercise Solved Examples|16 Videos
  • GRAVITATION

    DC PANDEY|Exercise Miscellaneous Examples|8 Videos
  • GENERAL PHYSICS

    DC PANDEY|Exercise INTEGER_TYPE|2 Videos
  • KINEMATICS

    DC PANDEY|Exercise INTEGER_TYPE|11 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A projectile is launched vertically from earth's surface with an inittial velocity of 10 km/s. Calculate the height it will reach above the earth's surface. Take, Radius of earth = 6,400 km g = 9.8 m//s^(2)

Calculate the percentage decrease in the weight of a body when it is taken to a height of 40 km above the earth's surface. Radius of earth = 6,400 km.

A body hanging from a spring strethces it by 1cm at the earth's surface. How much will the same body stretch the spring at a place 16400km above the earth's surface? (Radius of the earth 6400km)

A body hanging from a spring stretches it by 2 cm at the earth's surface. How much will the same body stretch the spring at a place 800 cm above the earth's surface? Radius of the earth is 6400 km .

At what height above the earth's surface the acceleration due to gravity will be 1/9 th of its value at the earth’s surface? Radius of earth is 6400 km.

The escape velocity of a body from earth's surface is v_e . The escape velocity of the same body from a height equal to 7R from earth's surface will be

An artificial satellite completes a circle around earth in 120 minutes. Calculate the height of the satellite above the earth's surface. Take, radius of earth = 6,400 km g = 9.8 m//s^(2)

An Earth's satellite makes a circule around the Earth in 100 minutes. Calculate the height of the satellite above the Earth's surface. Given the radius of the Earth is 6400 km g = 10 ms^(-2) . Use pi^(2) = 10 .

Acceleration due to gravity is ‘ g ’ on the surface of the earth. The value of acceleration due to gravity at a height of 32 km above earth’s surface is (Radius of the earth = 6400 km )

DC PANDEY-GRAVITATION-(C) Chapter Exercises
  1. With what velocity must a body be thrown from earth's surface so that ...

    Text Solution

    |

  2. Starting from the centre of the earth having radius R, the variation o...

    Text Solution

    |

  3. A satellite of mass m is orbiting the earth (of radius R) at a height ...

    Text Solution

    |

  4. At what height from the surface of earth the gravitation potential and...

    Text Solution

    |

  5. The ratio of escape velocity at earth (v(e)) to the escape velocity at...

    Text Solution

    |

  6. Kepler's third law states that square of period revolution (T) of a pl...

    Text Solution

    |

  7. The reading of a spring balance corresponds to 100 N while situated at...

    Text Solution

    |

  8. The gravitational field due to an uniform solid sphere of mass M and r...

    Text Solution

    |

  9. What would be the value of acceleration due to gravity at a point 5 km...

    Text Solution

    |

  10. Two particles of equal mass (m) each move in a circle of radius (r) un...

    Text Solution

    |

  11. What would be the escape velocity from the moon, it the mass of the mo...

    Text Solution

    |

  12. Two spheres of masses 16 kg and 4 kg are separated by a distance 30 m ...

    Text Solution

    |

  13. Orbital velocity of an artificial satellite does not depend upon

    Text Solution

    |

  14. Gravitational potential energy of body of mass m at a height of h abov...

    Text Solution

    |

  15. According to Kepler's law of planetary motion, if T represents time pe...

    Text Solution

    |

  16. If mass of a body is M on the earth surface, then the mass of the same...

    Text Solution

    |

  17. Two spherical bodies of masses m and 5m and radii R and 2R respectivel...

    Text Solution

    |

  18. The force of gravitation is

    Text Solution

    |

  19. Dependence of intensity of gravitational field (E) of earth with dista...

    Text Solution

    |

  20. Keeping the mass of the earth as constant, if its radius is reduced to...

    Text Solution

    |

  21. A body of mass m is raised to a height 10 R from the surface of the ea...

    Text Solution

    |