Home
Class 11
PHYSICS
What will be the mass of an astronaut in...

What will be the mass of an astronaut in a space satellite if at earth's surface the astronaut weighs 250 N ? (Take `g = 10 ms^(-2)`)

Text Solution

Verified by Experts

In a satellite the astronaut feels weightlessness and therefore weight becomes zero but mass remains unchanged.
Therefore mass of astronaut can be calculated by using weight at the surface of the earth.
`:. mg = 250 N`
`rArr m = (250)/(10)`
`rArr m = 25 kg`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GRAVITATION

    DC PANDEY|Exercise Solved Examples|16 Videos
  • GRAVITATION

    DC PANDEY|Exercise Miscellaneous Examples|8 Videos
  • GENERAL PHYSICS

    DC PANDEY|Exercise INTEGER_TYPE|2 Videos
  • KINEMATICS

    DC PANDEY|Exercise INTEGER_TYPE|11 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What will be the mass of an object nuder free fall, if at earth's surface it weighs 100 N ? [Take g=10 m//s^(2) ]

The weight of an astronaut, in an artificial satellite revolving around the earth, is

Calculate the mass of a body weighing 100 dyne . Take g = 10 ms^(-2) .

A satellite is to be put into an orbit 600 km above the surface of the earth. If its vertical velocity after launching is 2400 m//s at this height, calculate the magnitude and direction in the impulse required to put the satellite directly increase. The mass of the satellite is 60 kg and the radius of the earth is 6400 km . Take g=10 ms^(-2)

An Earth's satellite makes a circule around the Earth in 100 minutes. Calculate the height of the satellite above the Earth's surface. Given the radius of the Earth is 6400 km g = 10 ms^(-2) . Use pi^(2) = 10 .

The mass of an object whose weight is 50 N is x kg. Find x. (Take g = 10 ms^(-2) )

What is the mass of an object whose weight on the earth is 196N(g=9.8ms^(-2))

An astronaut. inside an earth satellite, experiences weightlessness because

Astronaut can jump higher on the moon's surface than on the earth because

DC PANDEY-GRAVITATION-(C) Chapter Exercises
  1. What will be the mass of an astronaut in a space satellite if at earth...

    Text Solution

    |

  2. Starting from the centre of the earth having radius R, the variation o...

    Text Solution

    |

  3. A satellite of mass m is orbiting the earth (of radius R) at a height ...

    Text Solution

    |

  4. At what height from the surface of earth the gravitation potential and...

    Text Solution

    |

  5. The ratio of escape velocity at earth (v(e)) to the escape velocity at...

    Text Solution

    |

  6. Kepler's third law states that square of period revolution (T) of a pl...

    Text Solution

    |

  7. The reading of a spring balance corresponds to 100 N while situated at...

    Text Solution

    |

  8. The gravitational field due to an uniform solid sphere of mass M and r...

    Text Solution

    |

  9. What would be the value of acceleration due to gravity at a point 5 km...

    Text Solution

    |

  10. Two particles of equal mass (m) each move in a circle of radius (r) un...

    Text Solution

    |

  11. What would be the escape velocity from the moon, it the mass of the mo...

    Text Solution

    |

  12. Two spheres of masses 16 kg and 4 kg are separated by a distance 30 m ...

    Text Solution

    |

  13. Orbital velocity of an artificial satellite does not depend upon

    Text Solution

    |

  14. Gravitational potential energy of body of mass m at a height of h abov...

    Text Solution

    |

  15. According to Kepler's law of planetary motion, if T represents time pe...

    Text Solution

    |

  16. If mass of a body is M on the earth surface, then the mass of the same...

    Text Solution

    |

  17. Two spherical bodies of masses m and 5m and radii R and 2R respectivel...

    Text Solution

    |

  18. The force of gravitation is

    Text Solution

    |

  19. Dependence of intensity of gravitational field (E) of earth with dista...

    Text Solution

    |

  20. Keeping the mass of the earth as constant, if its radius is reduced to...

    Text Solution

    |

  21. A body of mass m is raised to a height 10 R from the surface of the ea...

    Text Solution

    |