Home
Class 12
PHYSICS
A vessel contains a mixture of nitrogen ...

A vessel contains a mixture of nitrogen of mass 7 g and carbon dioxide of mass 11 g at temperature 290 K and perssure 1 atm.Find the density of the mixture.

A

`1.1 g//L`

B

`1.2 g//L`

C

`1.515 g//L`

D

`1.6 g//L`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

)`P_(1)V=(7)/(28)xxRxx290`
`p_(2)V=(11)/(44)xxRxx290`
`therefore (P_(1)+P_(2))V=((7)/(28)+(11)/(44))Rxx290`
`before P_(1)+P_(2)=1 atm`
`V=(((7)/(28)+(11)/(44))xx8.3xx10^(7)xx290)/(1.013xx10^(6))`
`therefore Density `= (mass)/(volume)=(18)/(V)=1.515 g//L`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • PHYSICS FOR GASEOUS STATE

    BITSAT GUIDE|Exercise BITSAT Archives|8 Videos
  • NULECUS

    BITSAT GUIDE|Exercise BITSAT Archives|8 Videos
  • QUESTION-PAPERS-2012

    BITSAT GUIDE|Exercise Physics|40 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A vessel contains a mixtrue consisting of m_(1) = 7g of nitrogen M_(1) = 28 and m_(2) = 11 g of carbon dioxide (M_(2) 44) at temperature T = 300 K and pressure p_(0) = 1 atm. Find the density of the mixture.

A vessel contains a mixture of 7 g of nitrogen and 11 g carbon dioxide at temperature T = 290 K . If pressure of the mixure is 1 atm (= 1.01 xx 10^5 N//m^2) , calculate its dencity (R = 8.31 J//mol - K) .

A vessel contains a mixture of 7 g of nitrogen and 11 g of carbon dioxide at temperature T = 300 K . If the pressure of the mixutre is 1 atm (1 xx 10^(5) N//m^(2)) , its density is (gas constant R = 25//3 J//mol K)

A vessel of volume V = 20 1 contains a mixture of hydrogen and helium at a temperature t = 20 ^@C and pressure p = 2.0 atm . The mass of the mixture is equal is equal to m = 5.0 g . Find the ratio of the mass of hydrogen to that of helium in the given mixture.

An enclosure of volume 4 litres contains a mixture of 8 g of oxygen 14 g of nitrogen nand22 g of carbon dioxide. If the temperature of the mixture is 27^(@)C find the pressure of the mixture of gases. Given R=8.315JK^(-1)"mol"^(-1)

A vessel of volume 20 L contains a mixture o hydrogen and helium at temperature of 27^(@)C and pressure 2.0 atm The mass of the mixture is 5 g . Assuming the gases to be ideal, the ratio of the mass of hydrogen to heat of helium in the given mixture will be