Home
Class 12
CHEMISTRY
Calculate the equilibrium constant of th...

Calculate the equilibrium constant of the reaction :
`Cu(s)+2Ag^(+)(aq)rarr Cu^(2+)(aq)+2Ag(s):`
`E_("cell")^(@)=0.46V`

Text Solution

Verified by Experts

`E_("cell")^(@)=(0.059)/(2)logK_(c)=0.46V`
`"or, log"K_(c)=(0.46Vxx2)/(0.059V)=15.6" "therefore" "K_(c)=3.92 xx10^(15)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise SOLVED NCERT TEXTBOOK PROBLEMS (NCERT EXERCISE QUESTIONS)|35 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise HIGHER ORDER THINKING SKILL (HOTS) QUESTIONS|30 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise SOLVED CBSE SCANNER (ALL INDIA - 2018)|5 Videos
  • D - AND F - BLOCK ELEMENTS

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise PRACTICE SET 8 (Answer the following questions)|10 Videos
  • ENVIRONMENTAL CHEMISTRY

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise PRACTICE SET 14(Answer the following questions)|6 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Write the expression of K_(c) for the reactions: 2Ag^(+)(aq)+Cu(s)hArrCu^(2+)(aq)+2Ag(s) .

Determine the equilibrium constant for the reaction : Fe^(2+)(aq)+Ce^(4+)(aq)rarr Fe^(3+)(aq)+Ce^(3+)(aq) Givne : E_(Ce^(4+)|Ce^(3+))^(@)=1.44V & E_(Fe^(3+)|Fe^(2+))^(@)=0.77V .

Calculate Delta_(r)G^(@) for the reaction Mg(s)+Cu^(2+)(aq)rarrMg^(2+)(aq)+Cu(s) Given : E_("cell")^(@)=+2.71V, 1F = "96500 C.mol"^(-1)

Find the equilibrium constant for the reaction: Cu^(2+)+In^(2+)hArr Cu^(+)+In^(3+) Given : E_(Cu^(2+)|Cu^(+))^(@)=0.15V, E_(In^(2+)|In^(+))^(@)=-0.4V, E_(In^(3+)|In^(+))^(@)=-0.42V

Calculate DeltaG^@ in kJmol^(2+) and equilibrium constant for the following cell reaction: Zn(s)+Cu^(2+)(aq)harrCu(s)+Zn^(2+)(aq) [Give: E_(Zn^(2+)//Zn)^@=-0.76 V, E_(Cu^(2+)//Cu)^@=+0.34V,F=96500 C mol^(-1)]

Calculate the value of the equilibrium constant of the following reaction at 298 K: Given: E_(Cu^(2+)|Cu)^(@)=+0.34V and E_(Cl_(2)|2Cl^(-))^(@)=+1.36V

Calculate EMF of the cell in which the given reaction occurs : Ni(s)+2Ag^(+)(0.002M)rarr Ni^(2+)(0.160M)+2Ag(s) Given, E_("cell")^(@)=1.05V .

Determine DeltaG^(@) and the value of the equilibrium constant for the following reaction occurring in an electrochemical cell at 25^(@)C . Cu(s)+2Ag^(+)(aq)rarr Cu^(2+)(aq)+2Ag(s) Given that, E_(Cu^(2+)|Cu)^(@)=0.34V and E_(Ag^(+)|Ag)^(@)=0.80V

The standard electrode potential of Daniell cell is 1.1V. Calculate the standard Gibbs energy for the reaction : Zn(s)+Cu^(2+)(aq)rarr Zn^(2+)(aq)+Cu(s)

Calculate the standard cell potential of the galvanic cell in which the following reaction takes place: Fe%(2+)(aq)+Ag^(+)(aq)rarrFe^(3+)(aq)+Ag(s) Calculate the Delta_(r)G^(@) and equilibrium constant of the reaction also. (E_(Ag^(+)|Ag)^(@)=0.80V, E_(Fe^(3+)|Fe^(2+))^(@)=0.77V)

CHHAYA PUBLICATION-ELECTROCHEMISTRY-SOLVED NCERT TEXTBOOK PROBLEMS (NCERT INTEXT QUESTIONS)
  1. Consult the table of standard electrode potentials and suggest three s...

    Text Solution

    |

  2. Represent the cell in which the given reaction occurs : Mg(s)+2Ag^(+...

    Text Solution

    |

  3. Calculate the equilibrium constant of the reaction : Cu(s)+2Ag^(+)(a...

    Text Solution

    |

  4. The standard electrode potential of Daniell cell is 1.1V. Calculate th...

    Text Solution

    |

  5. Calculate the potential of hydrogen electrode in contact with a soluti...

    Text Solution

    |

  6. Calculate EMF of the cell in which the given reaction occurs : Ni(s)...

    Text Solution

    |

  7. The cell in which the following reaction takes place : 2Fe^(3+)(aq)+2I...

    Text Solution

    |

  8. Resistance of a conductivity cell filled with "0.1 mol.L"^(-1)KCl solu...

    Text Solution

    |

  9. The electrical resistance of a column of "0.5 mol.L"^(-1) NaOH solutio...

    Text Solution

    |

  10. The molar conductivity of KCl solution at different concentration at 2...

    Text Solution

    |

  11. Calculate Lambda(m)^(@) for CaCl(2) and MgSO(4) from the data given in...

    Text Solution

    |

  12. Lambda(m)^(@) for NaCl, HCl and NaAc are 126.4, 425.9 and "91 S.cm"^(2...

    Text Solution

    |

  13. The conductivity of "0.001028 mol.L"^(-1) acetic acid is 4.95xx10^(-5)...

    Text Solution

    |

  14. Why does the conductivity of a solution decrease with dilution?

    Text Solution

    |

  15. Suggest a way to determine the Lambda(m)^(@) value of water.

    Text Solution

    |

  16. Molar conductivity of "0.025 mol.L"^(-1) methanoic acid is "46 S.cm"^(...

    Text Solution

    |

  17. A solution of CuSO(4) is electrolysed for 10 minutes with a current of...

    Text Solution

    |

  18. If a current of 0.5A flows through a metallic wire for 2h, then how ma...

    Text Solution

    |

  19. Suggest a list of metlas extracted electrolytically.

    Text Solution

    |

  20. For Cr(2)O(7)^(2-)+14H^(+)+6e rarr 2Cr^(3+)+7H(2)O, what is the quanti...

    Text Solution

    |