Home
Class 11
CHEMISTRY
250 mL of x M solution and 500 mL of y M...

250 mL of x M solution and 500 mL of y M solution of a solute A are mixed and diluted to 2 litre to produce a final concentration of 1.6 M.

Text Solution

Verified by Experts

We Know that,
`M_(1)V_(1)+M_(2)V_(2)=M_(R )(V_(1)+V_(2))`
`x xx 250+yxx500=1.6(2000)`
`x+2y=1.6xx8`
x+2y = 12.8
`(x)/(y)+2=(12.8)/(y)`
`(5)/(4)+2=(12.8)/(y)`
`(13)/(4)=(12.8)/(y)`
`y=(12.8xx4)/(13)=3.94`
Similary, `" " ` x=4.92
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • VOLUMETRIC ANALYSIS

    OP TANDON|Exercise Example 23|2 Videos
  • VOLUMETRIC ANALYSIS

    OP TANDON|Exercise Example 25|2 Videos
  • VOLUMETRIC ANALYSIS

    OP TANDON|Exercise Example 26|2 Videos
  • THE COLLOIDAL STATE

    OP TANDON|Exercise Self Assessment|21 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

250 " mL of " x M solution and 500 " mL of " y M solution of a solute are mixed and diluted to 2L to produce a final concentration of 1.6 M. If x:y=5:4 , calculate x and y.

When 100 ml of 10 M solution of H_(2)SO_(4) and 100 ml of 1 0 M solution of NaOH are mixed the resulting solution will be

When 100 ml of 10M solution of H_(2)SO_(4) and 100ml of 1M solution of NaOH are mixed the resulting solution will be