`25 mL` of `0.107 M H_(3)PO_(4)` was titrated with `0.115 M` solution of `NaOH` to the end point identified by indicator bromocresol green.This required `23.1 mL`. The titration was repeated using phenolphthalein as indicator. This time `25 mL` of `0.107 M H_(3)PO_(4)` reuired `46.2 mL` of the `0.115 M NaOH`. What is the coefficient of `n` in this equation for each reaction? `H_(3)PO_(4)+n OH^(-)rarr nH_(2)O+[H_(3-n)PO_(4)]^(n-)`
Text Solution
Verified by Experts
Number of milliequivalents of `H_(3)PO_(4)` `=25xx0.107xxn` `=2.675xxn` In first titration: Number of milliequivalents of `OH^(-)` used `=23.1xx0.115xx1=2.66` {Acidity of NaOH=1) In second titration: Number of milliequivalents of `OH^(-)` used `=46.2xx0.115xx1=5.313` `therefore` In first titration: `2.675xxn=2.66` i.e., `" "` n=1 `therefore` In second titration : `2.675xxn =5.313` n=2
Topper's Solved these Questions
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Example 27|2 Videos
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Illustrations|20 Videos
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Example 23|2 Videos
THE COLLOIDAL STATE
OP TANDON|Exercise Self Assessment|21 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
Normality of 0.1 M H_(3)PO_(3) is
pH when 100 mL of 0.1 M H_(3)PO_(4) is titrated with 150 mL 0.1 m NaOH solution will be :
What is the normality of 1 M H_(3)PO_(4) solution ?
What is the normality of 0.3 M H_(3)PO_(4) solution ?
The pH of the resultant solution of 20 mL of 0.1 M H_(3)PO_(4) and 20 mL of 0.1 M Na_(3)PO_(4) is :
Volume of 0.1M""H_(2)SO_(4) required to neutralize 30 mL of 0.2 N""NaOH is
Find the n factor of H_(3) PO_(4) in the following reaction. H_(3) PO_(4) + Ca(OH)_(2) rarr CaHPO_(4) + 2H_(2) O