Calculate work done by `1` mole of ideal gas expand isothermally and irreversibly from pressure of `5` atm to `2` atm against a constant external pressure of `1` atm at `300 K` temperature.
Text Solution
Verified by Experts
`int dW = -int P_("ext")dv` `W_("irr") = -P_("ext")[V_(2)-V_(1)] = -P_("ext")((nRT)/(P_(2))-(nRT)/(P_(1))) = -P_("ext") xx nRT((1)/(P_(2))-(1)/(1P_(1)))` `= -1 xx 1 xx .082 xx 300 ((1)/(2)-(1)/(5)) = -1 xx .082 xx 300 xx (3)/(10) = -7.38 L. atm = -747.8 J` `W_("irr") = -0.7478 KJ`
Topper's Solved these Questions
THERMODYNAMICS
RESONANCE|Exercise D-1|1 Videos
THERMODYNAMICS
RESONANCE|Exercise D-2|1 Videos
THERMODYNAMICS
RESONANCE|Exercise C-4|1 Videos
TEST SERIES
RESONANCE|Exercise CHEMISTRY|50 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
5 mole of an ideal gas expand isothermally and irreversibly from a pressure of 10 atm to 1 atm against a constant external pressure of 1 atm. w_(irr) at 300 K is :
At 27^(@)C , one mole of an ideal gas is compressed isothermally and reversibly from a pressure of 2 atm to 10 atm. Calculate DeltaU and q .
10 mole of ideal gas expand isothermally and reversibly from a pressure of 10atm to 1atm at 300K . What is the largest mass which can lifted through a height of 100 meter?
2 moles of H_2 at 5 atm expands isothermally and reversibly at 57^@C to 1 atm. Work done is
Calculate the work done when 1 mole of a gas expands reversibly and isothermally from 5 atm to 1 atm at 300 K. [Value of log 5 = 0.6989].
What will be the work done when one mole of a gas expands isothermally from 15 L to 50 L against a constant pressure of 1 atm at 25^(@)C ?