An ideal gas `(gamma = (5)/(3))` is adiabatically compressed from `640 cm^(3)` to `80 cm^(3)`. If the initial pressure is `P` then find the final pressure ?
Text Solution
Verified by Experts
Process is adiabatic `rArrP(640)^(gamma) rArrP_(1)=8^(5//3)=32P`
Topper's Solved these Questions
THERMODYNAMICS
RESONANCE|Exercise F-7|1 Videos
THERMODYNAMICS
RESONANCE|Exercise F-8|1 Videos
THERMODYNAMICS
RESONANCE|Exercise F-4|1 Videos
TEST SERIES
RESONANCE|Exercise CHEMISTRY|50 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
An ideal gas (gamma = (5)/(3)) is adiabatically compressed from 640 cm^(3) to 80cm^(3) . If the initial pressure is P then find the final pressure?
A given sample of an ideal gas (gamma = 1.5 ) is compressed adiabatically from a volume of 150 cm ^(3) to 50 cm ^(3) . The initial pressure and the initial temperature are 150 kpa and 300K . Find (a) the number of moles of the gas in the sample, (b) the molar heat capacity at constant volume, (c) the final pressure and temperature, (d) the work done by the gas in the process and (e) the change in internal energy of the gas .
A sample of gas (gamma = 1.5) is taken through an adiabatic process in which the volume is compressed from 1600 cm^(3) to 400 cm^(3) . If the initial pressure is 150 kPa , (a) what is the final pressure and (b) how much work is done by the gas in the process?
An ideal gas (gamma=3//2) is compressed adiabatically form volume 400cm^(3) to 100cm^(3) . The initial pressure and temperature are 100 kPa and 400K . Find (a) the number of moles of the gas (b) the molar heat capacity at constant pressure, (c ) the final pressure and temperature, (d) the work done by the gas in the process and (e) the change in internal energy of the gas. (R = (25)/(3)J//mol-k)
An ideal gas of volume 2 L is adiabatically compressed to (1//10)^(th) of its initial volume. Its initial pressure is 1.01 xx 105 Pa, calculate the final pressure. (Given gamma = 1.4)
The volume of an ideal gas (gamma 1.5 ) is changed adiabatically from 4.00 liters to 3.00 liters . Find the ratio of (a) the final pressure to the initial pressure and (b) the final temperature to the initial temperature.
400 c c volume of gas having gamma=5/2 is suddenly compressed to 100 c c . If the initial pressure is P , the final pressure will be
a sample of gas with gamma=1.5 is taken through an adiabatic process in which the volume is compressed from 1200 cm^(3) to 300 cm^(3) .If the initial pressure is 200 Pa. the absolute value of the workdone by the gas in the process = ___________ J.