Home
Class 12
CHEMISTRY
1 mole of CO(2) gas at 300K is expanded...

`1` mole of `CO_(2)` gas at `300K` is expanded under reversible adiabatic condition such that its volume becomes `27` times.
(a) What is the final temperature ? , (b) What is work done ?

Text Solution

Verified by Experts

(a) `T_(1)V_(1)^(gamma-1)=T_(2)V_(2)^(gamma-1)`
`300xxV^(1//3)=T_(1)xx(27 V)^(1//3) rArrT_(2)=100K`
(b) `Delta E=q+W`
For reversible adiabatic process,
`q=0`
`Delta U=W`
`rArr W=nC_(v)Delta T`
`rArr W=1xx25.08xx(100-300)= -5.016 KJ`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

1 mole of CO_(2) gas as at 300 K is expanded under reversible adiabatic condition such that its volume becomes 27 times.

1 Mole of CO_(2) gas at 300 K expanded under that reversible adiabtic condition such that its volume becomes 27 times. The magnitude of work (in kJ/mol) is : ("Given "y=1.33 and C_(v)="25.10 J mol"^(-1)K^(-1)" for "CO_(2)) report your answer by rounding it up to nearest whole number

A gas is allowed to expand reversibly under adiabatic conditions. What is zero for such a process ?

1 mol of NH_(3) gas at 27^(@)C is expanded under adiabatic condition to make volume 8 times (gamma=1.33) . Final temperature and work done, respectively, are

An ideal monatomic gas at 300 K expands adiabatically to 8 times its volume . What is the final temperature ?