Home
Class 12
CHEMISTRY
(a) A certain mass of gas initially at (...

(a) A certain mass of gas initially at `(1L, 5 atm, 300 K)` is expanded reversible and isothermally to final volume of `5L`, calculate the work done by the gas and heat supplied in this process to the gas.
(b) Now, if the gas is released to initial position by compressing it using an external constant pressure of `5` atm. Fins work done on the gas in this process and heat rejected by gas
(c ) In the above two processes, what is the net gained by surroundings ?
[Note: From above question see that surrounding has done extra work on the system but system has returned that work in the form of heat to surrounding and work is considered on organized form of energy while heat as an unorganised form hence in the above process, there must be net increment in randomness of universe which be called Entropy, soon]

Text Solution

Verified by Experts

`PV=nRT " " rArr5xx1=nxx0.82xx300 " "rArrn=0.203`
(a) `{:("Initial",,,,"Final"),(V=1L,,,,V_(2)=5L),(P=5atm,,,,),(T=300K,,,,T=300K):}`
`w= -2.303 nRT "log "(V_(2))/(V_(1))= -2.303xx0.203xx8.314xx300 log 5= -816J`
`w= -816J` and `q= -w=816 J`
So, work done by the gas `=816 J`
(b) `w= -P_(ext)(V_(2)-V_(1))= -5[1.5]= +20xx101.325`
`w=2026 J`
(c ) `q_(1)= -w_(1)= +816 J`
`q_(2)= -w_(2)= -2026 J`
`q_(1)+q_(2)= -1210 J`
So, Net heat released by the system `= -1210`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

2mol of an idela gas expand reversibly and isothermally at 25^(@)C from 2L to 10L . Calculate the work done by the gas in calories.

A gas can expand from 100 mL to 250 mL under a constant pressure of 2 atm. The work done by the gas is

If 1.5 L of an ideal gas at a apressure of 20 atm expands isothermally and reversibly to a final volume of 15 L, the work done by the gas in L atm is:

One mole of an ideal gas is heated from 273K to 546K at constant pressure of 1 atmosphere. Calculate the work done by the gas in the process.

A gas expands isothermally and reversibly. The work done by the gas is

10 litre of an ideal gas at 25 atm and 27^(@)C is expanded isothermally to 1 atm against a constant external pressure of 760 torr. Calualate work done by the gas in litre-atm: