Home
Class 12
CHEMISTRY
An element having atomic mass 63.1 g/mol...

An element having atomic mass 63.1 g/mol has face centered cubic unit cell with edge length `3.608 xx 10^(-8)` cm. Calculate the density of unit cell [Given `N_(A) = 6.022 xx 10^(23)` atoms/mol].

Text Solution

Verified by Experts

IT is a percentage of total space filled by the particles in a crystal.
Edge length or side of a cube =a, radius of a particle = r
Particles touch each other along the edges .
`therefore a=2r`,volume of cell =`a^(3)=8r^(3)`.
A simple cubic unit cell contains only 1 atom.
Volume occupied =`4/3pir^(3)`
Packing efficiency `=`volume of one atom //volume of the unit cell `xx100 %` =`(4//3pi r^(3))/(8r^(3))"xx100=52.4%`

(b) `d=(Z.M)/(a^3.Na)`=`(4 atoms xx63.1 g//mol) //(3.608xx10^(-8)cm)^(3) xx(6.022 xx 10^(23)) `atom =`8.92 g cm^(-3)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ANNUAL EXAM QUESTION PAPER MARCH 2017

    SUBHASH PUBLICATION|Exercise PART C|8 Videos
  • ANNIUAL EXAM QUESTION PAPER WITH ANSWER (2015)

    SUBHASH PUBLICATION|Exercise PART E|17 Videos
  • ANNUAL EXAM QUESTION PAPER WITH ANSWER MARCH(2016)

    SUBHASH PUBLICATION|Exercise PART E|16 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An element having atomic mass 63.1 g/mol has face centred cubic unit cell with edge length 3.608xx10^(-8)cm . Calculate the density of unit cell. [Given : NA=6.022xx1023" atoms/mol" ].

An element having atomic mass 107.9 g mol^(-1) has FCC unit cell. The edge length of the unit cell is 486 pm. Calculate the density of the unit cell.

An element having atomic mass 60 amu. has fcc unit cell. The edge length of the unit cell is 4 xx 10^(2) pm. Find the density of the unit cell.

An element with density 2.8 g cm^(-3) forms a fcc unit cell with edge length 4 xx 10^(-8) cm. Calculate the molar mass of the element. (Given : N_(A) = 6.022 xx 10^(23) mol^(-1) )

An element having atomic mass 107.9 u has FCC lattice. The edge length of its unit cell is 408.6 pm. Calculate density of the unit cell. ["Given, "N_(A)=6.022xx10^(23)"mol"^(-1)] .

An element with density 11.2 g cm^(-3) forms a fcc lattice with edge length of 4 xx 10^(-8) cm. Calculate the atomic mass of the element. (Given : N_(A) = 6.022 xx 10^(23) mol^(-1) )

Calcium metal crystallises in a face centered cubic lattice with edge length of 0.556nm. Calculate the density of the metal. [Atomic mass of calcium 40 g/mol] [N_(A) = 6.022 xx 10^(23) " atoms/ mol"]