Home
Class 12
PHYSICS
Find the (a) maximum frequency and (b) m...

Find the (a) maximum frequency and (b) minimum wave-length of X-rays produced by 30 kV electrons. Given, `h=6.63xx10^(-34)Js`.

Text Solution

Verified by Experts

Given , accelerating voltage , `V_0=30 kV = 30 xx10^3V`
(a) Maximum kinetic energy is given by
`K_(max)=eV_0`
So `hv_(max)=eV_0`
where `v_(max)` is the maximum frequency
`impliesv_(max)=(eV_0)/h`
`implies v_(max)=(1.6xx10^(-19)xx30xx10^3)/(6.63xx10^(-34))`
`=7.24xx10^(18)Hz`
(b) Minimum wavelength is given by
`lamda_(min)=c/(v_(max))=(3xx10^8)/(7.24xx10^(18))`
`=0.041xx10^(-9)`
`implies lamda_(min)=0.041 nm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    MODERN PUBLICATION|Exercise NCERT FILE (NCERT - Additional Exercises)|18 Videos
  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    MODERN PUBLICATION|Exercise NCERT FILE (NCERT - Exemplar Problems - Objective Questions (Multiple Choice Questions (Type - I)))|8 Videos
  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    MODERN PUBLICATION|Exercise Tough & Tricky PROBLEMS|6 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    MODERN PUBLICATION|Exercise Chapter Practice Test|15 Videos
  • ELECTRIC CHARGES AND FIELDS

    MODERN PUBLICATION|Exercise Chapter Practice Test|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the minimum wavelength of X-rays produced by an X-ray tube operating at 30 kV. h=6.6 times 10^(-27) erg-sec]

The voltage applied to an X-ray tube is 20 kV. The minimum wavelength of X-ray produced, is given by (31xxn)/50 Å then n will be ( h=6.62xx10^(-34) Jx,c=3xx10^(8) m//s, e=1.6xx10^(-19) coulomb):

An electron in hydrogen like atom is in excited state 2t has a total energy of -3.4eV. Calculate (a) the kinetic energy (b) the de-Broglie wavelength of the electron. [Given h=6.63xx10^(-34)Js ]

Find the maximum frequency, the X-ray emitted by an X-ray tube operating at 30 kV

The work function of caesium is 2.14 eV. When light of frequency 6xx10^(14)Hz is incident on the metal surface, photoemission of electrons occurs. What is the (a) maximum kinetic energy of the emitted electrons. (b) stopping potential and (c) maximum speed of the emitted photoelectrons. given , h=6.63xx10^(-34)Js, 1eV=1.6xx10^(-19)J, c=3xx10^(8)m//s .

An electron and a photon each has a wavelength of 1.0nm. Find (a) their momenta, (b) the energy of the photon , and © the kinetic energy electron. Take h=6.63xx10^(-34) Js .

Find the frequency of light which ejects electrons from a metal surface. Fully stopped by a retarding potential of 3 V , the photoelectric effect begins in this metal at a frequency of 6xx10^(14)Hz . Find the work function for this metal. (Given h=6.63xx10^(-34)Js ).

The work function for a metal is 1.8eV. Light of 5000Å is incident on it. Calculate (a) threshold frequency and threshold wavelength, (b) maximum kinetic energy of the emitted electrons, (c) maximum velocity of the emitted electrons, (d) if the intensity of the incident light be doubled, then what will be the maximum kinetic energy of the emitted electrons? given, h=6.63xx10^(-34)Js, m_e=9xx10^(-31)kg, c=3xx10^8ms^-1.

What kV potential is to be applied on X-ray tube so that minimum wavelength of emitted X-ray may be 1 Å (h=6.625 xx 10^(-34) J-sec)

MODERN PUBLICATION-DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER -NCERT FILE (Textbook Exercises)
  1. Find the (a) maximum frequency and (b) minimum wave-length of X-rays p...

    Text Solution

    |

  2. The work function of caesium is 2.14 eV. When light of frequency 6xx10...

    Text Solution

    |

  3. The photoelectric cut-off voltage in certain experiment is 1.5 V. What...

    Text Solution

    |

  4. Monochromatic light of wavelength 632.8nm is produced by a helium-neon...

    Text Solution

    |

  5. The energy flux of the sunlight reaching the surface of the earth is 1...

    Text Solution

    |

  6. In an experiment on the photoelectric effect , the slope of the cut - ...

    Text Solution

    |

  7. A 100W sodium lamp radiates energy uniformly in all directions. The la...

    Text Solution

    |

  8. The threshold frequency for a certain metal is 3.3xx10^(14) Hz. If lig...

    Text Solution

    |

  9. The work function for a certain metal is 4.2eV. Will this metal give p...

    Text Solution

    |

  10. Light of frequency 7.21xx10^(14)Hz is incident on a metal surface. Ele...

    Text Solution

    |

  11. Light of wavelength 488 nm is produced by an atom laser which is used ...

    Text Solution

    |

  12. Calculate the (a) momentum and (b) The de Broglie wavelength of th...

    Text Solution

    |

  13. What is the (a) momentum (b) speed and (c) de-Broglie wavelength of an...

    Text Solution

    |

  14. The wavelength of light from the spectral emission line of sodium is 5...

    Text Solution

    |

  15. What is the Broglie wavelength of (a) a bullet of mass 0.040 kg trav...

    Text Solution

    |

  16. An electron and a photon each have a wavelength 1.00 nm. Find (i) ...

    Text Solution

    |

  17. A. For what kinetic energy of neutron will the associated de Broglie w...

    Text Solution

    |

  18. Show that the wavelength of electromagnetic radiation is equal to the ...

    Text Solution

    |

  19. What is the de-Broglie wavelength of nitrogen molecule in air at 300K ...

    Text Solution

    |