Home
Class 12
PHYSICS
(a) Estimate the speed with which electr...

(a) Estimate the speed with which electrons emitted from a heated cathode of an evacuated tube impinge on the anode maintained at a potential difference of 500 V with respect to the cathode. Ignore the small initial speeds of the electrons. The specific charge to of the electron, i.e., its `e//m` is given to `1.76xx10^(11)Ckg^(-1)`.
(b) Use the same formula you employ in (a) to obtain electron speed for an anode potential of 10 MV. Do you see what is wrong? In what way is the formula to be modified?

Text Solution

Verified by Experts

(a) Given , voltage , V = 500 V
Specific charge , e/m =`1.76xx10^(11) C kg^(-1)`
We know that
We know that
`eV=1/2mv^2`
`impliesv=((2eV)/m)^(1//2)`
`v=((2xx1.6xx10^(-19)xx500)/(9.1xx10^(-31)))^(1//2)`
`v=1.33xx10^7ms^(-1)`
This is the required speed of emitted electrons.
(b) If we use the same formula with `V=10^7` volt, we get `v=1.88xx10^9ms^(-1)` . This is clearly incorrect , since nothing can move with a speed greater than the speed of light `(c=3xx10^8ms^(-1))` . Actually , the above formula for kinetic energy `(1/2mv^2)` is valid only when `v/cltlt1`. At very high seeds when it is comparable to speed of light ,we come to the relativistic domain where Relativistic momentum,
p = mv
Total energy , `E=mc^2`
Kinetic energy , `E_k=mc^2-m_0c^2`.
`mc^2=0.51+10=10.51MeV`
`m_0/sqrt(1-v^2/c^2)c^2=10.51`
where `m_0` is the rest mass
`1-v^2/c^2=(m_0^2c^4)/(10.51xx10.51)`
`=(0.51xx0.51)/((10.51)^2)`
`impliesv^2/c^2=0.9976`
or v = 0.999 c
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    MODERN PUBLICATION|Exercise NCERT FILE (NCERT - Exemplar Problems - Objective Questions (Multiple Choice Questions (Type - I)))|8 Videos
  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    MODERN PUBLICATION|Exercise NCERT FILE (NCERT - Exemplar Problems - Objective Questions (Multiple Choice Questions (Type - II)))|5 Videos
  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    MODERN PUBLICATION|Exercise NCERT FILE (Textbook Exercises)|19 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    MODERN PUBLICATION|Exercise Chapter Practice Test|15 Videos
  • ELECTRIC CHARGES AND FIELDS

    MODERN PUBLICATION|Exercise Chapter Practice Test|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

When the speed of the electron increases, the specific charge

A cathod ray tube has a potential different of V between the cathod and anode . The speed of the cahtod rays is given by

If the electronic charge e=1.6xx10^(-19)C and the specific charge e/m off electron is 1.76xx10^(11)C(kg)^(-1) then calculate the mass m of the electron.

When a potential difference (V) is applied across a conductor, the thermal speed of electrons is

if the cathode and the anode are kept at the same potential, the emitted electrons have

Obtain the enrgy of joule acquired by an electron beam when accelerated through a potential difference of 2000 V. How much speed will the electron gain ?

MODERN PUBLICATION-DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER -NCERT FILE (NCERT - Additional Exercises)
  1. (a) Estimate the speed with which electrons emitted from a heated cath...

    Text Solution

    |

  2. (a) A monoenergetic electron beam with electron speed of 5.20xx10^(6)m...

    Text Solution

    |

  3. An electron gun with its anode at a potential of 100V fires out electr...

    Text Solution

    |

  4. (a) An X-ray tube produces a continuous spectrum of radiation with its...

    Text Solution

    |

  5. In an accelerator experiment on high energy collision of electrons wit...

    Text Solution

    |

  6. Estimate the following the following two numbers should be interesting...

    Text Solution

    |

  7. Ultraviolet light of wavelength 2271Å from a 100W mercury source irrad...

    Text Solution

    |

  8. Monochromatic radiation of wave length 640.2 nm (1nm=10^(-9)m) from a ...

    Text Solution

    |

  9. A mercury lamp is a convenient source for studying frequency dependenc...

    Text Solution

    |

  10. The work function for the following metals is given Na: 2.75 eV, K:2.3...

    Text Solution

    |

  11. Light of intensity 10^(-5)Wm^(-2) falls on a sodium photocell of surfa...

    Text Solution

    |

  12. Crystal diffraction experiments can be performed using X-rays, or elec...

    Text Solution

    |

  13. (a) Obtain the de-Broglie wavelength of a neutron of kinetic energy 15...

    Text Solution

    |

  14. An electron microscope uses electrons accelerated by a voltage of 50kV...

    Text Solution

    |

  15. The wavelength of a probe is roughly a measure of the size of structu...

    Text Solution

    |

  16. Find the typical de-Broglie wavelength associated with a H-atom in he...

    Text Solution

    |

  17. Compute the typical de-Broglie wavelength of an electrons in a metal a...

    Text Solution

    |

  18. Answer the following questions: (a) Quarks inside protons and neutro...

    Text Solution

    |