Home
Class 11
CHEMISTRY
How many milliliters of 0.125 M KMnO4 ar...

How many milliliters of 0.125 M `KMnO_4` are required to react completely with 25.0 mL of 0.250 M `FeSO_4` solution in the acidic medium ?

Text Solution

Verified by Experts

The balanced chemical equation is :
`MnO_4^(-) +5Fe^(2+) +8H^(+) rarr Mn^(2+) +5Fe^(3+) +4H_2O`
From the balanced equation it is clear
`{:(1 mol KMnO_4 =, 5 mol FeSO_4),(158,5xx152):}`
Moles of `FeSO_4` present in 25 mL of 0.250 M solution :
`=(0.250)/1000xx25=0.00625` mol
Let us determine the number of moles of `KMnO_4` that must react
5 mol of `FeSO_4` react with `KMnO_4`
= 1mol
0.00625 mol of `FeSO_4` will react with `KMnO_4`
`=1/5xx0.00625=0.00125 mol`
Now, we are the calculate the volume of 1.25 M
`KMnO_4` solution which contain 0.00125 mol .
According to definition of morality , 0.125 M solution means that
`0.125 mol KMnO_4` is present in
= 1000 mL
0.00125 mol of `KMnO_4` is present in
`=1000/(0.125)xx0.00125=10 mL`
This can also be calculated as :
Morality `=("Moles"xx1000)/(Volume)`
`0.125=(0.00125xx1000)/(volume)`
`:. Volume = (0.00125 xx1000)/(0.125) = 10 ` mL
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • REDOX REACTIONS

    MODERN PUBLICATION|Exercise Practice problems|17 Videos
  • REDOX REACTIONS

    MODERN PUBLICATION|Exercise Conceptual Questions|20 Videos
  • ORGANIC CHEMISTRY: BASIC PRINCIPLES AND TECHNIQUES

    MODERN PUBLICATION|Exercise (Competition File) MULTIPLE CHOICE QUESTIONS ( based on the given. passage/comprehension )|8 Videos
  • S-BLOCK ELEMENTS ( ALKALI AND ALKALINE EARTH METALS )

    MODERN PUBLICATION|Exercise UNIT PRACTICE TEST|13 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

How many millilitres of 0.02 M KMnO_(4) solution would be required to exactly titrate 25 mL of 0.2 M Fe(NO_(3))_(2) solution in acidic medium ?

What weight of KmNO_4 is required to react completely with 500mL of 0.4 M Cus in acidic medium?

How many moles of KMnO_4 will be required to react completely with 1 " mol of " K_2C_2O_4 (potassium oxalate) in acidic medium?

How many ml of 0.3M K_2 Cr_2 O_7 (acidic) is required for complete oxidation of 5 ml of 0.2 M SnC_2 O_4 solution.

Volume of 0.1M ferrous oxalate solution required to react completely with 60ml of 0.1N acidified KMnO_(4) solution