Home
Class 12
PHYSICS
A particle A of mass 10//7kg is moving i...

A particle A of mass `10//7kg` is moving in the positive direction of `x-axis`. At initial position `x=0`, its velocity is `1ms^-1`, then its velocity at `x=10m` is (use the graph given)

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
4

Area under P - x graph `= int Pdx = int (m (dv)/(dt))v dx = int_(1) mv^2 dv = [(mv^3)/3]_(1)^(v) = 10/(7 xx 3) (v^3 -1)`
For graph, `" Area" = 1/2 (2 + 4) xx 10 = 30 " " :. (10)/(7 xx 3) (v^3 - 1) = 30 " " :.v = 4 m//s`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ENERGY & MOMENTUM

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise Level - 1 PARAGRAPH QUESTIONS|3 Videos
  • ENERGY & MOMENTUM

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise LEVEL - 2|48 Videos
  • ENERGY & MOMENTUM

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise LEVEL - 0 - LONG ANSWER TYPE|5 Videos
  • ELECTROSTATICS

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise JEE Advanced (Archive)|89 Videos
  • GASEOUS STATE & THERMODYNAMICS

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise JEE ADVANCED (ARCHIVE )|111 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle of mass 10^-2kg is moving along the positive x axis under the influence of a force F(x)=-K//(2x^2) where K=10^-2Nm^2 . At time t=0 it is at x=1.0m and its velocity is v=0 . (a) Find its velocity when it reaches x=0.50m . (b) Find the time at which it reaches x=0.25m .

The velocity of a particle moving in the positive direction of x-axis veries as v=10sqrtx . Assuming that at t=0 , particle was at x=0

A particle of mass 10^31 kg is moving with a velocity equal to 10^5ms^-1 . The wavelength of the particle is equal to

A particle moving in the positive x-direction has initial velocity v_(0) . The particle undergoes retardation kv^(2) , where vis its instantaneous velocity. The velocity of the particle as a function of time is given by:

A particle of mass m_1 moving with velocity v in a positive direction collides elastically with a mass m_(2) moving in opposite direction also at velocity v. If m_(2)gt gtm_(1) , then

A particle is moving along x-direction with a constant acceleration a. The particle starts from x=x_0 position with initial velocity u. We can define the position of the particle with time by the relation x=x_0+ut+(1)/(2)at^2 plot the position of the particle in relation with time is following situations (i) If initial position of the particle is on negativ x-axis, initial velocity is positive and acceleration is negative. (ii) If initial position is positive, initial velocity is negative and acceleration is positive.

The velocity of a particle moving in the positive direction of the X-axis varies as V = KsqrtS where K is a positive constant. Draw V-t graph.

Comprehension # 5 One particle of mass 1 kg is moving along positive x-axis with velocity 3 m//s . Another particle of mass 2 kg is moving along y-axis with 6 m//s . At time t = 0, 1 kg mass is at (3m, 0) and 2 kg at (0, 9m), x - y plane is the horizontal plane. (Surface is smooth for question 1 and rough for question 2 and 3) The centre of mass of the two particles is moving in a straight line for which equation is :

A particle of mass m is moving along the x-axis with initial velocity ui . It collides elastically with a particle of mass 10 m at rest and then moves with half its initial kinetic energy (see figure).If sin theta _(1) = sqrt(n) sin theta_(2) then value of n is

Comprehension # 5 One particle of mass 1 kg is moving along positive x-axis with velocity 3 m//s . Another particle of mass 2 kg is moving along y-axis with 6 m//s . At time t = 0, 1 kg mass is at (3m, 0) and 2 kg at (0, 9m), x - y plane is the horizontal plane. (Surface is rough for question, if cofficient of friction is 0.2 in both axis) Co-ordinates of center of mass where it will stop finally are :-

VMC MODULES ENGLISH-ENERGY & MOMENTUM-Level - 1
  1. For the system shown in Fig. the string is light and pulley is frictio...

    Text Solution

    |

  2. Two men of masses 40 kg and 20 kg are standing on a boat of mass 100 k...

    Text Solution

    |

  3. A force exerts an impulse I on a particle changing its speed from u to...

    Text Solution

    |

  4. A sphere is moving with velocity vector 2hati+2hatj immediately before...

    Text Solution

    |

  5. A ball kept in a close box moves in the box making collisions with the...

    Text Solution

    |

  6. An 8 kg block accelerates uniformly from rest to a velocity of 4 m s^(...

    Text Solution

    |

  7. A body of 2 kg mass makes an elastic collision with another body at re...

    Text Solution

    |

  8. Consider an oblique elastic collision between a moving ball and a stat...

    Text Solution

    |

  9. A uniform chain of length L and mass M overhangs a horizontal table wi...

    Text Solution

    |

  10. A square of side 4 cm and of uniform thickness is divided into four eq...

    Text Solution

    |

  11. Two bodies of masses m1 and m2( < m1) are connected to the ends of a ...

    Text Solution

    |

  12. The blocks ov mass m(1)=1kg and m(2)=2kg are connected by an ideal spr...

    Text Solution

    |

  13. A particle A of mass 10//7kg is moving in the positive direction of x-...

    Text Solution

    |

  14. A forceF=(3thati + 5hatj)N acts on a body due to which its displacemen...

    Text Solution

    |

  15. A 4 kg block is on a smooth horizontal table. The block is connected t...

    Text Solution

    |

  16. Work done when a force F=(hati + 2hat(j) + 3hatk) N acting on a parti...

    Text Solution

    |

  17. A block of mass 1kg slides down a curved track which forms one quadran...

    Text Solution

    |

  18. The relationship between the force F and position x of body is as show...

    Text Solution

    |

  19. A spring is connected between two blocks as shown in the diagram. Init...

    Text Solution

    |

  20. A car of mass M is accelerating on a level smooth road under the actio...

    Text Solution

    |