Home
Class 11
PHYSICS
Find the accelerationof the moon with re...

Find the accelerationof the moon with respect to the eath from the following data, Distance between the earth and the moon `=3.85xx10^5` km and the time taken by the moon to complete one revolution around the earth `=27.3days

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, B, C

Distance between earth and Moon `
`r=3.85xx10^5km`
`=3.85xx10^8`m
`T=27.3 days `
`=24xx3600xx(27.3)sec`
`2.36xx10^6sec`
v=(2pir)/T` ltbr.gt `=(2xx3.14xx3.85xx10^8)/(2.36xx10^6)`
`=1025.42 m/sec `
`a=v^2/r= ((1025.420^2)/(2.36xx10^6)`
`=0.00273 m/sec^`
`=2.73xx10^3 m/sec^2`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CIRCULAR MOTION

    HC VERMA|Exercise Objective -2|7 Videos
  • CENTRE OF MASS, LINEAR MOMENTUM, COLLISION

    HC VERMA|Exercise Exercises|64 Videos
  • FLUID MECHANICS

    HC VERMA|Exercise All Questions|96 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The Moon takes ----days to complete one revolution around the Earth.

The moon takes _________ days to complete one revolution around the Earth

Orbital velocity V = sqrt((GM)/(R+h)) Suppose the orbit of a satellite is exactly 35780 km above the earth's surface , how much time the satellite will take to complete one revolution around the earth ?

Assuming the distance of the earth from the moon to be 38,400 km and the angle subtended by the moon at the eye of a person on the earth to be 31’, find the diameter of the moon.

Classify the following motions based on duration and speed. Revolution of Moon around the earth

A mars satellite moving in an orbit of radius 9.4xx10^3 km take 27540 s to complete one revolution. Calculate the mass of mars.

A rocket is fired from the earth. The body is projected the distance between the earth of the moon is r & the mass of the earth is 81 times the mass of the moon. The gravitational force on the rocket will be zero, when its from the moon is

Weighing the Earth : You are given the following data: g = 9.81 ms^(-2) , R_(E) = 6.37 ×x 10^(6) m, the distance to the moon R = 3.84 ×x 10^(8) m and the time period of the moon’s revolution is 27.3 days. Obtain the mass of the Earth M_(E) in two different ways.

The distance of planet Jupiter from the sun is 5.2 times that of the earth. Find the period of resolution of Jupiter around the sun.

Find the diameter of the image of the moon formed by a spherical concave mirror of focal length 7.6 m. The diameter of the moon is 3450 km and the distance of the earth and the moon is 3.8 xx 10^5 km.

HC VERMA-CIRCULAR MOTION-Exercises
  1. Find the accelerationof the moon with respect to the eath from the fol...

    Text Solution

    |

  2. Find the acceleration of a particle placed on the surface of the earth...

    Text Solution

    |

  3. A particle moves in circle of radius 1.0 cm at a speed given by v=2.0...

    Text Solution

    |

  4. A scooter weighing 150 g together with its rider moving at 36 km/hr is...

    Text Solution

    |

  5. A scooter weighing 150 kg together with its rider moving at 36 km/hr i...

    Text Solution

    |

  6. A park has a radis of 10 m. If a vehicle goes round it at an averge sp...

    Text Solution

    |

  7. If the road of the previous problem is horizontal (no banking), what s...

    Text Solution

    |

  8. A circular road of radius 50 m has the angel of banking equal to 30^0....

    Text Solution

    |

  9. In the Bohr model of hydrogen atom, the electron is treated as a parti...

    Text Solution

    |

  10. A stone is fastened to one end of a string and is whirled in a verticl...

    Text Solution

    |

  11. A ceiling fan has a diameter (of the circle through the outer edges of...

    Text Solution

    |

  12. As mosquito is sitting on an L.P. record disc rotating on a trun tabel...

    Text Solution

    |

  13. A simple pendulum is suspended from the ceiling of a car taking a turn...

    Text Solution

    |

  14. The bob of a simple pendulum of length 1 m has mass 100g and a speed o...

    Text Solution

    |

  15. Suppose the bob of the previous problem has a speed of 1.4 m/s when th...

    Text Solution

    |

  16. Suppose the amplitude of a simple pendulum having a bob of mass m is t...

    Text Solution

    |

  17. A person stands on a spring balance at the equator. a) By what fractio...

    Text Solution

    |

  18. What is the stopping distance for a vehicle of mass m moving with spee...

    Text Solution

    |

  19. A motorcycle has to move with a consatnt speed on an overbridge which ...

    Text Solution

    |

  20. A car starts rest, on a horizontal circular road of radius R, the tang...

    Text Solution

    |