Home
Class 12
PHYSICS
A string with tension T and mass per uni...

A string with tension T and mass per unit length `mu` is clamped down at x=0 and at x=L. at t=0, the string is at rest and displaced in the y-direction
`y(x,0)=2"sin"(2pix)/(L)+2"sin"(pix)/(L)`
Q. What is the total energy at t=0?

A

`(25Tpi^(2))/(4L)`

B

`(25Tpi^(2))/(8L)`

C

`(25Tpi^(2))/(2L)`

D

`(25Tpi^(2))/(16L)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVES

    AAKASH INSTITUTE|Exercise EXERCISE|19 Videos
  • WAVES

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION-A ( Objective type Questions ))|49 Videos
  • WAVES

    AAKASH INSTITUTE|Exercise Assignment (Section-J) (Subjective Type Questions)|4 Videos
  • WAVE OPTICS

    AAKASH INSTITUTE|Exercise Assignment (Section-J (Aakash Challengers question))|1 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    AAKASH INSTITUTE|Exercise Assignment (SECTION - D)|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A string of mass per unit length mu is clamped at both ends such that one end of the string is at x = 0 and the other is at x =l . When string vibrates in fundamental mode, amplitude of the midpoint O of the string is a, tension in a, tension in the string is T and amplitude of vibration is A. Find the total oscillation energy stored in the string.

A string consists of two parts attached at x=0 , The right part of the string (xlt 0) has mass per unit length mu_r and the left part of the string (xlt 0) has mass per unit length mu _l The tension in the string is T. If a wave of units amplitude travels along the left part of the string,what is the amplitude of the wave that is transmitted to the right part of the string?

String-1 is connected with string-2 The mass per unit length in string-1 is mu _1 and mass per unit length in string-2 is 4mu _1. The tension in the strings is T .A travelling wave is coming from the left .What fraction of the energy in the incident wave goes into string-2?

A spring with natural length l_0 has a tension T_1 when its length is l_1 and the tension is T_2 when its length is l_2 .The natural length of spring will be:

A rope, under tension of 200N and fixed at both ends, oscialltes in a second harmonic standing wave pattern. The displacement of the rope is given by y=(0.10)sin ((pix)/(3)) sin (12 pit) , where x=0 at one end of the rope, x is in metres and t is in seconds. Find the length of the rope in metres.

A string tied between x = 0 and x = l vibrates in fundamental mode. The amplitude A , tension T and mass per unit length mu is given. Find the total energy of the string.

The ends of a stretched wire of length L are fixed at x = 0 and x = L . In one experiment, the displacement of the wire is y_(1) = A sin(pi//L) sin omegat and energy is E_(1) and in another experiment its displacement is y_(2) = A sin (2pix//L ) sin 2omegat and energy is E_(2) . Then