Home
Class 12
PHYSICS
A Young's double slit apparatus has slit...

A Young's double slit apparatus has slits separated by 0.28 mm and a screen 48 cm away from the slits. The whole apparatus is immersed in water and the slits are illuminated by the red light (`lamda=700` nm in vacuum). Find the fringe-width of the pattern formed on the screen.

Text Solution

Verified by Experts

Given that: `d=0.28mm`
`=0.28xx10^-3m`
`D=48cm`
`lamda_a=700nm in vacuum`
Let `lamda_w` =wavelength of red light in water
Since,` m=v_a/v_w=lamda_a/lamda_2=4/3`
`rarr (3lamda_a)/4=(3xx700)/4=525mm`
so the fringe width of the pattern is given by
`B=lamda_wD`
`=525xx10^-9xx(0.48))/((0.28)xx10^-3)`
`=9x10^-4=0.90mm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LIGHT WAVES

    HC VERMA|Exercise Objective 2|10 Videos
  • GEOMETRICAL OPTICS

    HC VERMA|Exercise Exercises|79 Videos
  • MAGNETIC FIELD

    HC VERMA|Exercise Exercises|61 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A Young's double slit apparatus has slits separated by 0.25mm and a screen 48cm away from the slits. The whole apparatus is immersed in water and the slits are illuminated by the red light ( lambda=700nm in vacuum.) Find the fringe width of the pattern formed on the screen. (mu_w = 4//3)

In Young's double slit experiment the slits are separated by 0.24 mm. The screen is 2 m away from the slits . The fringe width is 0.3 cm. Calculate the wavelength of the light used in the experiment.

In a Young's double slit experiment , the slits are Kept 2mm apart and the screen is positioned 140 cm away from the plane of the slits. The slits are illuminatedd with light of wavelength 600 nm. Find the distance of the third brite fringe. From the central maximum . in the interface pattern obtained on the screen frings from the central maximum. 3

In a Young's double slit experiment two slits are separated by 2 mm and the screen is placed one meter away. When a light of wavelength 500 nm is used, the fringe separation will be:

In YDSE, slits are separated by 0.24 mm and the screen is kept 160 cm away from slits. If fringe width is measured to be 0.4 cm , calculate the wavelength of light used.

A Young's double slit experiment is conducted with slit separation 10mm, where the screen is 2m away from the slits. If wavelength of light used is 6000 Å , answer the following Fringe width in mm is

In a Young's double slit experiment, the slit separation is 1mm and the screen is 1m from the slit. For a monochromatic light of wavelength 500nm , the distance of 3rd minima from the central maxima is

In a Young's double slit interference experiment the fringe pattern is observed on a screen placed at a distance D from the slits. The slits are separated by a distance d and are illuminated by monochromatic light of wavelength lamda . Find the distance from the central point where the intensity falls to (a) half the maximum, (b) one fourth of the maximum.

In a double experiment, the distance between the slit is 1 mm and screen is 25 cm away from the slits. The wavelength of light is 6000Å . The width of the fringe on the screen is

HC VERMA-LIGHT WAVES-Exercises
  1. Two transparent slabs having equal thickness but different refractive ...

    Text Solution

    |

  2. A thin paper of thickness 0.02 mm having a refractive index 1.45 is pa...

    Text Solution

    |

  3. A Young's double slit apparatus has slits separated by 0.28 mm and a s...

    Text Solution

    |

  4. A parallel beam of monochromatic light is used in a Young's double sli...

    Text Solution

    |

  5. A narrow slit S transmitting light of wavelength lamda is placed a dis...

    Text Solution

    |

  6. A long narrow horizontal slit is placed 1 mm above a horizontal plane ...

    Text Solution

    |

  7. Consider the situation of the previous problem, if the mirror reflects...

    Text Solution

    |

  8. A double slit S1-S-2 is illuminated by a coherent light of wavelength ...

    Text Solution

    |

  9. White coherent light (400 nm-700 nm) is sent through the slits of a YD...

    Text Solution

    |

  10. Consider the arrangement shown in figure. The distance D is large comp...

    Text Solution

    |

  11. Two coherent point sources S1 and S2 emit light of wavelength lambda. ...

    Text Solution

    |

  12. figure shows three equidistant slits illuminated by a monochromatic pa...

    Text Solution

    |

  13. In a Young's double slit experiment, the separation between the slits ...

    Text Solution

    |

  14. In a Young's double slit interference experiment the fringe pattern is...

    Text Solution

    |

  15. In a Young's double slit experiment lamda= 500nm, d=1.0 mm andD=1.0m. ...

    Text Solution

    |

  16. The line-width of a bright fringe is sometimes defined as the separati...

    Text Solution

    |

  17. Consider the situation shown in figure. The two slits S1 and S2 placed...

    Text Solution

    |

  18. Consider the arrangement shownin figure. By some mechanism,the separat...

    Text Solution

    |

  19. A soap film of thickness 00011 mm appears dark when seen by the reflec...

    Text Solution

    |

  20. A parallel beam of light of wavelength 560 nm falls on a thin film of ...

    Text Solution

    |