Home
Class 12
PHYSICS
A capacitor of capacitance 10 muF is con...

A capacitor of capacitance `10 muF` is connected to an oscillator giving an output voltage `epsilon = (10 V) sin omegat`. Find the peak currents in the circuit for `omega = 10 s^(-1), 100 s^(-1), 500 s^(-1), 1000 s^(-1)`.

Text Solution

Verified by Experts

Here `C=10 mu F = 10 xx 10^(-6) F`
`=10 ^(-5) F`
`E= (10V) sin omega t`
`omega = 10 s^-1`
(a) `i= (E_0)/(1//omegaC) = (10)/(1//10 xx 10^-5)A`
`=1 xx 10^-3 A`
(b) omega `= 100 s^-1`
`i= (E_0)/(1//omega C)=(10)/(1//100 xx 10^-5)`
`=10/10^3 = 1 xx 10^-2 A`
`=0.01A`
(c) ` omega = 500 s^-1`
`i=(E_0)/(1//omegaC)=10/(1//500 xx 10^-5)`
`=10 xx 500 xx 10^-5`
`=5xx 10^2 A=0.05A`
(d) `omega = 1000 s^-1`
`i= (10)/(1//1000 xx 10^-5)`
`=10 xx 1000 xx 10^-5`
`=10^-1 A = 0.1A`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Objective 2|7 Videos
  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Exercises|46 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A coil of inductance 5.0 mH and negligible resistance is connected to the oscillator of the previous problem. Find the peak currents in the circuit for omega = 100 s^(-1), 500 s^(-1), 1000 s^(-1) .

A capacitor of capacitance 2 muF is connected to an osillator giving an output voltage e = 20 sin omega t volt . If omega = 10 pi rad/ s write an equation for instantaneous current through the circuit .

A coil of inductance 5.0 mH and negligible resistance is connected to an oscillator giving an output voltage E=(10V) sin omegat .Which of the following is correct

A coil of inductance 5.0 mH and negligible resistance is connected to an alternating voltage V=10 sin (100t) . The peak current in the circuit will be:

A capacitor of 2.0 muF is connected to a battery of 2V through a resistance of 10 k Omega . Calculate (i) the initial current in the circuit and (ii) the current after 0.02s.

A resistor of resistance 100 Omega is connected to an AC source epsilon = (12 V) sin (250 pi s^(-1))t . Find the energy dissipated as heat during t = 0 to t = 1.0 ms .

A capacitor of capacitive reactance 5omega is connected with A.C. source having voltage V = 3 sin (omegat + pi//6) . Find rms and Peak voltage rms and peak current and instantaneous current

Three capacitors of capacitance 3 muF, 10 muF and 15 muF are connected in series to a voltage source of 100 V . The charge on 15 muF is

A capacitor of capacitance 10muF charged to 100V is connected to an uncharged capacitor. The effective potential now is 40 V. The capacitance on uncharged capacitor is

A capacitor of capacitance 10 muF is connected to a 220 V , 30 Hz alternating current source . Calculate the peak value of voltage across the capacitor . Also calculate the rms value of current in the circuit .

HC VERMA-ALTERNATING CURRENT-Exercises
  1. Find the time required for a 50 Hz alternating current to change its v...

    Text Solution

    |

  2. The household suply of electricity is at 220 V (rms value) and 50 Hz. ...

    Text Solution

    |

  3. A bulb rated 60 W at 220 V is connected across a household supply of a...

    Text Solution

    |

  4. An electric bulb is designed to operate at 12 volts DC. If this bulb i...

    Text Solution

    |

  5. The peak power consumed by a resistive coil when connected to an AC so...

    Text Solution

    |

  6. The dielectric strength of air is 3.0 xx 10^6 V/m. A parallel-plate ai...

    Text Solution

    |

  7. The current in a discharging LR circuit is given by I = i0 e^(-t/tau) ...

    Text Solution

    |

  8. A capacitor of capacitance 10 muF is connected to an oscillator giving...

    Text Solution

    |

  9. A coil of inductance 5.0 mH and negligible resistance is connected to ...

    Text Solution

    |

  10. A coil has a resistance of 10 Omega and an inductance of 0.4 henry. It...

    Text Solution

    |

  11. A resistor of resistance 100 Omega is connected to an AC source epsilo...

    Text Solution

    |

  12. In a series RC circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 25 muF, e...

    Text Solution

    |

  13. An electric bulb is designed to consume 55 W when operated at 110 volt...

    Text Solution

    |

  14. In a series LCR circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 20 muF, ...

    Text Solution

    |

  15. Consider the situation of the previous problem. Find the average elect...

    Text Solution

    |

  16. An inductance of 2.0 H, a capacitance of 18 muF and a resistance of 10...

    Text Solution

    |

  17. A coil a capacitor and an AC source of rms voltage 24 V are connected ...

    Text Solution

    |

  18. Figure shows a typical circuit for low-pass filter. An AC input Vi = 1...

    Text Solution

    |

  19. A transformer has 50 turns in the primary and 100 in the secondary. If...

    Text Solution

    |