Home
Class 11
CHEMISTRY
An inorganic substance has the following...

An inorganic substance has the following composition:
`N = 35% H = 5%, O = 60 %`
On being heated, it yielded a gaseous compound containing `N = 63.63%` and `O = 36.37%`. Suggest a formula for each substance and equation for the chemical change.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, B, C, D

`{:("Element", "Moles", "Least ratio", "Whole no. ratio"),(N, (15)/(14) = 2.5, (2.5)/(2.5) = 1, 2),(H,(5)/(1) = 5, (5)/(2.5) = 2, 4),(O,(60)/(16) = 3.75, (3.75)/(2.5) = 1.5,3):}`
Empirical formula `N_(2) H_(4) O_(3) = NH_(4) NO_(3)`
`NH_(4) NO_(3) overset(Delta)rarr N_(2) O + 2H_(2) O`
b. Empirical formula of the gaseous product:
`{:("Element", "Moles", "Least ratio"),(N, (63.63)/(14) = 4.545, (4.545)/(2.273) = 1.99 ~~ 2),(O, (36.37)/(16) = 2.273, (2.273)/(2.273) = 1):}`
Empirical formula `= N_(2) O`
Doubtnut Promotions Banner Mobile Dark
|

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS AND MOLE CONCEPT

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises Subjective (Empirical And Molecular Formulae)|4 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS AND MOLE CONCEPT

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises Subjective (Avogadros Hypothesis And Mole Concept)|11 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS AND MOLE CONCEPT

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises Subjective (Laws Of Chemical Combination)|13 Videos
  • S-BLOCK GROUP 2 - ALKALINE EARTH METALS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 5.1 Objective|2 Videos
  • STATES OF MATTER

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Ture False)|25 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An organic compound has the following percentage composition , C = 48 %, H = 8 %, N = 28 % . Calculate the empirical formula of the compound.

An inorganic salt on analysis gave the following percentage composition: Ca = 40, C = 12, O = 48.Find the empirical formula of the compound.

Knowledge Check

  • An organic compound containing C = 38.8%, H = 16% and n = 45.2% . Empirical formula of the compound is

    A
    `CH_(3)NH_(2)`
    B
    `CH_(3)CN`
    C
    `C_(2)H_(5)CN`
    D
    `CH_(2)(NH)_(2)`
  • An organic compound contains C=40% , H=13.33% and N=46.67% . Its empirical formula would be

    A
    `CHN`
    B
    `C_(2)H_(2)N`
    C
    `CH_(3)N`
    D
    `C_(3)H_(2)N`
  • An organic compound contains C = 40%, H = 13.33% , and N = 46.67% . Its empirical formula will be

    A
    `CHN`
    B
    `C_(3)H_(7)N`
    C
    `C_(2)H_(2)N`
    D
    `CH_(4)N`
  • Similar Questions

    Explore conceptually related problems

    A salt sample has the following percentage composition: Fe = 37, S = 21, O = 42. Calculate the empirical formula of the compound.

    An organic compound contains C=40%,H=6.67% and O=53.33% .The empirical formula of compound would be

    An organic compound contains C= 40%, O= 53.5%, and H = 6.5%. The empirical formula of the compound is

    An organic compound contains C = 38.8%, H = 16% and N = 45.2%. Empirical formula of the compound is

    An organic compound containes C=74.0%, H=8.65% and N=17.3% . Its empirical formul ais