Home
Class 11
CHEMISTRY
0.4 g of a mixutre containing sodium oxa...

0.4 g of a mixutre containing sodium oxalate `(Na_2C_2O_4)` and potassium oxalate requires 50 " mL of " `(M)/(60)K_2Cr_2O_7` solution in acidic medium for complete reaction. Calculate the percentage composition of the mixture.

Text Solution

Verified by Experts

`Ew(Na_2C_2O_4)=(2xx23+2xx12+4xx16)/(2)=(134)/(2)=67g`
`Ew(K_2C_2O_4)=(2xx39+2xx12+4xx16)/(2)=(166)/(2)=83g`
Let x g of `Na_2C_2O_4` and `(0.4-x)g of K_2Cr_2O_7`
`((x)/(67)+(0.4-x)/(83))xx10^(3)=50xx(1)/(60)xx6` (n-factor)
`83x+67(0.4-x)=(5xx67xx83)/(10^(3))`
`16x=27.8-67xx0.4`
`=27.8-26.8=1.0`
`x=(1)/(16)=0.06g`
`% of Na_2C_2O_4=(0.06xx100)/(0.4)=15.6%`
`% of K_2C_2O_4=100-15.6=84.4%`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STOICHIOMETRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 3.1|3 Videos
  • STOICHIOMETRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 3.2|3 Videos
  • STATES OF MATTER

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Ture False)|25 Videos
  • THERMODYNAMICS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives (Subjective)|23 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

10 g of oxalate was dissolved in 300 mL of solution. This solution required 250 mL of (M/10)KMnO_(4) in acidic medium for complete oxidation. The percentage purity of oxalate ion in the salt is :

Calculate the volume strength of H_2O_2 solution if 50 " mL of " this diluted solution required 40 " mL of " (M)/(60) K_2Cr_2O_7 solution in presence of H_2SO_4 for complete reaction.

What volume of 0.2 M K_2Cr_2O_7 is required to oxidise 50 " mL of " 0.3 M Na_2C_2O_4 in acidic medium?

What is the ratio of FeC_2O_4 (ferrous oxalate) and ferric oxalate used per " mol of " Cr_2O_7^(2-) in acidic medium?

0.56 g of limestrone was treated with oxalic acid to give CaC_(2)O_(4) . The precipitate decolourised 50 " mL of " (M)/(25) KMnO_(4) in acidic medium. Calculate percentage of CaO in limestone.

Moles of KHC_(2)O_(4) (potassium acid oxalate) required to reduce 100ml of 0.02M KMnO_(4) in acidic medium (to Mn^(2+) ) is :

6 mol of a mixture of Mohr's salt and Fe_2(SO_4)_3 requires 500 ml of 1 M of K_2Cr_2O_7 for complete oxidation in acidic medium . The mole % of the Mohr's salt in the mixture is

CENGAGE CHEMISTRY-STOICHIOMETRY-Archives Subjective
  1. 0.4 g of a mixutre containing sodium oxalate (Na2C2O4) and potassium o...

    Text Solution

    |

  2. In the analysis of 0.1 of sample of feldspar, 0.118 g of mixture of Na...

    Text Solution

    |

  3. Five millilitires of a gas (A) containing only C and H was mixed with ...

    Text Solution

    |

  4. (a). Take 1 L of a mixture of CO and CO(2) Pass this mixture through a...

    Text Solution

    |

  5. Find out the equivalent weight of H(3) PO(4)in the reaction: Ca(OH)(...

    Text Solution

    |

  6. Hydroxylamine reduces Fe^(3+) accoeding to the following reaction: 2...

    Text Solution

    |

  7. An organic compound (C(x)H(2y)O(y)) was burnt with twice the amount of...

    Text Solution

    |

  8. 4.08 g of a mixture of BaO and an unknown carbonate MCO(3) was heated ...

    Text Solution

    |

  9. When 16.8 g of a white solid X was heated 4.4 g of an acid gas A which...

    Text Solution

    |

  10. 2.68xx10^(-3) moles of solution containing anion A^(n+) require 1.61xx...

    Text Solution

    |

  11. 5 mL of 8 N HNO(3), 4.8 mL of 5N HCl and a certain volume of 17 M H(2)...

    Text Solution

    |

  12. What is the weight of sodium bromate and molarity of solution to prepa...

    Text Solution

    |

  13. A sample of hydrazine sulphate (N(2)H(6)SO(4)) was dissolved in 100 mL...

    Text Solution

    |

  14. An equal volume of reducing agent is titrated separately with 1 M KMnO...

    Text Solution

    |

  15. n-butane is produced by the monobromination of ethane followed by Wurt...

    Text Solution

    |

  16. A mixture of H(2)C(2)O(4) and NaHC(2)O(4) weighing 2.02 g was dissolve...

    Text Solution

    |

  17. A solid mixture 5 g consists of lead nitrate and sodium nitrate was he...

    Text Solution

    |

  18. A solution of 0.2 g of a compound containing Cu^(2+) and C(2)O(4)^(2-)...

    Text Solution

    |

  19. A 1 g sample of Fe(2)O(3) solid of 55.2% purity is dissolved in acid a...

    Text Solution

    |

  20. A 2.0 g sample of a mixture containing sodium carbonate, sodium bicarb...

    Text Solution

    |

  21. 1 g sample of AgNO(3) is dissolved in 50 mL of water, It is titrated w...

    Text Solution

    |