Home
Class 11
CHEMISTRY
2.0 g of mixure of Na2CO3, NaHCO3, and N...

2.0 g of mixure of `Na_2CO_3`, `NaHCO_3`, and NaCl on heating produced 56 " mL of " `CO_2` at STP. 1.6g of the same mixture required 25 " mL of " 0.5 M `H_2SO_4` for complete neutralisation. Calculate the percentage of each component present in the mixture.

Text Solution

Verified by Experts

On heating only `NaHCO_3` decomposes to give `CO_2`
`2NaHCO_3toNa_2CO_3+H_2O+CO_2uarr`
" Eq of "`NaHCO_3=" Eq of "CO_2`
`(W_(NaHCO_3))/(Ew(NaHCO_3))=("Volume of "CO_2)/("Volume of "1 " Eq of "CO_2)`
`(W_(NaHCO_(3)))/((84)/(1))=(56)/((22400)/(2))`
`W_(NaHCO_3)` in `2.0g` of mixture `=(0.42)/(2)xx100`
`=21%` of mixture
Weight of `NaHCO_3` in 1.6 of mixture`=(1.6xx21)/(100)=0.336g`
Let the weight of `NaCl` be x g
Weight of `NaHCO_3=0.336g`
Weight of `Na_2CO_3=[1.6-(x+0.336)]g`
`=(1.264-x)g`
Since both `Na_2CO_3` and `NaHCO_3` react with `H_2SO_4`, `m" Eq of "Na_2CO_3+m" Eq of "NaHCO_3=m" Eq of "H_2SO_4`
`((1.264-x)/((126)/(2))+(0.336)/((84)/(1)))xx10^(3)=25xx0.5xx2` (n-factor)
`x=0.151 g`
Weight of `NaCl=0.151 g` and `%` of `NaCl=9.43%`
Weight of `NaHCO_3=0.336g` and `%` of `NaHCO_3=21.0%`
Weight of `Na_2CO_3=1.264-0.151=1.113`
and `%` of `Na_2CO_3=69.57%`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STOICHIOMETRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 3.1|3 Videos
  • STOICHIOMETRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 3.2|3 Videos
  • STATES OF MATTER

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Ture False)|25 Videos
  • THERMODYNAMICS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives (Subjective)|23 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

0.5 g of a mixture of K_2CO_3 and Li_2CO_3 requires 15 " mL of " 0.25 N Hci for neutralisaion. Calculate the percentage composition of the mixture.

A 2.0 g sample of a mixture containing sodium carbonate, sodium bicarbonate and sodium sulphate is gently heated till the evolution of CO_(2) ceases. The volume of CO_(2) at 750mm Hg pressure and at 298 K is measured to be 123.9 mL . A 1.5 g of the same sample requires 150 mL of (M//10) HCl for complete neutralisation. Calculate the percentage composition of the components of the mixture.

4.0 g of a mixture of Nacl and Na_(2) CO_(3) was dissolved in water and volume made up to 250 mL . 25 mL of this solution required 50 mL of N//10 HCl for complete neutralisation. Calculate the percentage composition of the original mixture.

2.1 g of a mixture of NaHCO_3 and KCIO_3 required 100 " mL of " 0.1 HCl for complete reaction. Calculate the amount of residue that would be obtained on heating 2.2 g of the same mixture strongly.

CENGAGE CHEMISTRY-STOICHIOMETRY-Archives Subjective
  1. 2.0 g of mixure of Na2CO3, NaHCO3, and NaCl on heating produced 56 " m...

    Text Solution

    |

  2. In the analysis of 0.1 of sample of feldspar, 0.118 g of mixture of Na...

    Text Solution

    |

  3. Five millilitires of a gas (A) containing only C and H was mixed with ...

    Text Solution

    |

  4. (a). Take 1 L of a mixture of CO and CO(2) Pass this mixture through a...

    Text Solution

    |

  5. Find out the equivalent weight of H(3) PO(4)in the reaction: Ca(OH)(...

    Text Solution

    |

  6. Hydroxylamine reduces Fe^(3+) accoeding to the following reaction: 2...

    Text Solution

    |

  7. An organic compound (C(x)H(2y)O(y)) was burnt with twice the amount of...

    Text Solution

    |

  8. 4.08 g of a mixture of BaO and an unknown carbonate MCO(3) was heated ...

    Text Solution

    |

  9. When 16.8 g of a white solid X was heated 4.4 g of an acid gas A which...

    Text Solution

    |

  10. 2.68xx10^(-3) moles of solution containing anion A^(n+) require 1.61xx...

    Text Solution

    |

  11. 5 mL of 8 N HNO(3), 4.8 mL of 5N HCl and a certain volume of 17 M H(2)...

    Text Solution

    |

  12. What is the weight of sodium bromate and molarity of solution to prepa...

    Text Solution

    |

  13. A sample of hydrazine sulphate (N(2)H(6)SO(4)) was dissolved in 100 mL...

    Text Solution

    |

  14. An equal volume of reducing agent is titrated separately with 1 M KMnO...

    Text Solution

    |

  15. n-butane is produced by the monobromination of ethane followed by Wurt...

    Text Solution

    |

  16. A mixture of H(2)C(2)O(4) and NaHC(2)O(4) weighing 2.02 g was dissolve...

    Text Solution

    |

  17. A solid mixture 5 g consists of lead nitrate and sodium nitrate was he...

    Text Solution

    |

  18. A solution of 0.2 g of a compound containing Cu^(2+) and C(2)O(4)^(2-)...

    Text Solution

    |

  19. A 1 g sample of Fe(2)O(3) solid of 55.2% purity is dissolved in acid a...

    Text Solution

    |

  20. A 2.0 g sample of a mixture containing sodium carbonate, sodium bicarb...

    Text Solution

    |

  21. 1 g sample of AgNO(3) is dissolved in 50 mL of water, It is titrated w...

    Text Solution

    |