Home
Class 11
CHEMISTRY
50 mL sample of ozonised oxygen at NTP w...

50 mL sample of ozonised oxygen at NTP was passed through a solution of potassium iodide. The liberated iodine required 15 mL of `0.08 N Na_(2)S_(2)O_(3)` solution for complete titration. Calculate the volume of ozone at NTP in the given sample.

Text Solution

Verified by Experts

Reactions involved may be given as :
`2KI+H_(2)O+O_(3) to 2KOH+I_(2)+O_(2) uarr`
`I_(2)+2Na_(2)S_(2)O_(3) to 2NaI+Na_(2)S_(4)O_(6)`
1 mole `O_(3)=2 mol e Na_(2)S_(2)O_(3)`
No. of moles of hypo `=("Mass")/("Molecular mass "(158))`
`(ExxNxxV)/(1000xx158)`
where, `E_(Na_(2)S_(2)O_(3))=158, N = 0.08, V=15`
`therefore` No. of moles of hypo `=(158xx0.08xx15)/(1000xx158)=1.2xx10^(-3)`
No. of moles of `O_(3)=(1)/(2)` mole of hypo
`=(1)/(2)xx1.2xx10^(-3)`
`=6xx10^(-4)` mole
Volume of `O_(3)` at NTP =No. of moles`xx 22400`
`=6xx10^(-4)xx22400`
=13.44 mL at NTP
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • VOLUMETRIC ANALYSIS

    OP TANDON|Exercise Example 25|2 Videos
  • VOLUMETRIC ANALYSIS

    OP TANDON|Exercise Example 27|2 Videos
  • VOLUMETRIC ANALYSIS

    OP TANDON|Exercise Example 7|3 Videos
  • THE COLLOIDAL STATE

    OP TANDON|Exercise Self Assessment|21 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

50 mL of an aqueous solution of H_(2)O_(2) was treated with an excess of KI solution and dilute H_(2)SO_(4) . The liberated iodine required 20 mL 0.1 N Na_(2)S_(2)O_(3) solution for complete interaction. Calculate the concentration of H_(2)O_(2) in g//L .

When 100 mL of an aqueous of H_(2)O_(2) is titrated with an excess of KI solution in dilute H_(2)O_(2) , the liberated I_(2) required 50 mL of 0.1 M Na_(2) S_(2)O_(3) solution for complete reaction. Calculate the percentage strength and volume strength of H_(2)O_(2) solution.

A 0.276 g impure sample of copper ore is dissolved and Cu^(2+) is titrated with KI solution. I_(2) liberated required 40 mL of 0.1 M Na_(2) S_(2) O_(3) solution for titration. What is the % of impurities in the ore ?

A 1.10 g sample of copper ore is dissolved and the Cu^(2+) of is treated with excess KI . The liberated I_(2) requires 12.12 mL of 0.10M Na_(2)S_(2)O_(3) solution for titration. Find the % copper by mass in ore.