Home
Class 11
PHYSICS
In Figure an object of mass M = 10 kg is...

In Figure an object of mass `M = 10 kg` is kept on a rough table as seen from above forces are appling on it as shown . Find the direction of static friction if the object does not move `(Take mu = 0.4)`

Text Solution

Verified by Experts

Here limiting value of friction force
`f_("lim") = mu_(s)N = 0.4 xx 10 = 40 N`
The resultant of external forces acting on the block

If the block in at rest `f = F_("net") = 25 N`
As `f lt f_("lim")`
Here actual force actingon the block in less then `f_("lim")` The friction in this case is of static nature
For the direction of friction is force we draw that free body diagram of find the resiltant force
The direction of static friction is opposite to the direction of the resultant force `FR` its magnitude is equal to `25 N` at again
`tan theta = (15)/(20) = (3)/(4) or theta = 37^(@)` as shown in fig
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Solved Examples|12 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise 7.1|25 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Integer|5 Videos
  • PROPERTIES OF SOLIDS AND FLUIDS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise INTEGER_TYPE|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In the following figure an object of mass M is kept on a rough table as seen from above. Forces are applied on it as shown. Find the direction of static friction if the object does not move.

In which direction the force of friction acts? What if object does not move?

A block of mass 10 kg is moving on a rough surface as shown in figure. The frictional force acting on block is :-

A block of mass 10 kg is kept on a rough inclined plane as shown in the figure. A force of 3 N is applied on the block. The coefficient of static friction between the plane and the block is 0.6 What should be the minimum value of force P, such that the block doesnot move downward? (take g=10ms^(-2) )

A horizontal force of 20 N is applied to a block of 10 kg resting on a rough horizontal surface. How much additional force is required to just move the block, if the coefficient of static friction between the block and the surface is 0.4 ?

A block of mass m is kept on a horizontal table. If the static friction coefficient is mu ., find the frictional force acting on the block.

A block of mass 1 kg in kept on a rough horizontal surface with mu_(s)=0.1 . A force of 0.5 N is applied as shown in the figure. What is the frictional force applied by ground on the block?

A block of mass 2 kg is kept on a rough horizontal floor an pulled with a force F. If the coefficient of friction is 0.5. then the minimum force required to move the block is :-

A block of mass 10 kg is kept on a fixed rough (mu=0.8) inclined plane of angle of inclination 30^(@) . The frictional force acting on the block is