Home
Class 12
CHEMISTRY
One mole of an ideal diatomic gas (C(v) ...

One mole of an ideal diatomic gas `(C_(v) =5 cal)` was transformed from initial `25^(@)` and `1 L` to the state when temperature is `100^(@)` C and volume `10` L. Then for this process(R=`2 "calories" //"mol"//K"`)(take calories as unit of energy and kelvin for temp)

A

`DeltaH=525`

B

`DeltaS=5 "In" (373)/(298) + 2 "In"10`

C

`DeltaE=525`

D

`DeltaG` of the process can not be calculate using given information.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, B, D

`DeltaS =nC_(v) "In" ((T_(f))/(T_(i))) + "nR In" ((V_(f))/(T_(i))) =5 "In" (373)/(298) + 2 "In" 10`
`DeltaH = "nC"_(P)DeltaT = n(C_(v)+R) DeltaT =1xx7xx75=525` cal
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-2 Part:(IV): comprehension|8 Videos
  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-3 Part:(I)|23 Videos
  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-2 Part:(II): Single and Double value integer type|13 Videos
  • TEST SERIES

    RESONANCE|Exercise CHEMISTRY|50 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

One mole of an ideal diatomic gas (C_(v) =5 cal) was transformed from initial 25^(@) and 1 L to the state when temperature is 100^(@) C and volume 10 L. The entropy change of the process can be expressed as ( R=2 calories /mol/K)

One mole of an ideal diatomic gas (C_(v)=5cal) was transformed form initial 25^(@)C and 1L to the state when the temperature is 100^(@)C and volume 10L. The entropy change of the process can be express as: (R=2cal//mol//K)

One mole of an ideal diatomic gas (C_(v)=5 cal K^(-1) "mole"^(-1)) chagre its state from state 1 (27^(@) C 1 L) to state 2 (127^(@) C, 10L) . For this process, which of the following is (are) correct? (Given : R=2 cal K^(-1) "mole"^(-1))

One mole of an ideal gas at 300 K is expanded isothermally from an initial volume of 1 L to 10 L. The DeltaE for this process is (R=2 cal . "mol"^(-1)K^(-1) )

" One mole of an ideal gas at "300K" is " , expanded isothermally from an initial , volume of 1 litre to 10 litres.The change , in internal energy for this process is : "(R=2 cal "mol^(-1)K^(-1)):" - "

10 grams of argon gas is compressed isothermally and reversibly at a temperature of 27^(@)C from 10L to 5L .Calculate the work done for this process in multiple of 10^(2) calories.