• NEET
      • Class 11th
      • Class 12th
      • Class 12th Plus
    • JEE
      • Class 11th
      • Class 12th
      • Class 12th Plus
    • Class 6-10
      • Class 6th
      • Class 7th
      • Class 8th
      • Class 9th
      • Class 10th
    • View All Options
      • Online Courses
      • Offline Courses
      • Distance Learning
      • Hindi Medium Courses
      • International Olympiad
    • NEET
      • Class 11th
      • Class 12th
      • Class 12th Plus
    • JEE (Main+Advanced)
      • Class 11th
      • Class 12th
      • Class 12th Plus
    • JEE Main
      • Class 11th
      • Class 12th
      • Class 12th Plus
  • NEW
    • JEE MAIN 2025
    • NEET
      • 2024
      • 2023
      • 2022
    • Class 6-10
    • JEE Main
      • Previous Year Papers
      • Sample Papers
      • Result
      • Analysis
      • Syllabus
      • Exam Date
    • JEE Advanced
      • Previous Year Papers
      • Sample Papers
      • Mock Test
      • Result
      • Analysis
      • Syllabus
      • Exam Date
    • NEET
      • Previous Year Papers
      • Sample Papers
      • Mock Test
      • Result
      • Analysis
      • Syllabus
      • Exam Date
    • NCERT Solutions
      • Class 6
      • Class 7
      • Class 8
      • Class 9
      • Class 10
      • Class 11
      • Class 12
    • CBSE
      • Notes
      • Sample Papers
      • Question Papers
    • Olympiad
      • NSO
      • IMO
      • NMTC
    • TALLENTEX
    • AOSAT
    • ALLEN e-Store
    • ALLEN for Schools
    • About ALLEN
    • Blogs
    • News
    • Careers
    • Request a call back
    • Book home demo

Arithmetic Progressions

Sn= Sum of n term =2n​[2a+(n−1)d] Sequence, series & progression

1.0Sequence

In our daily life, we come across the arrangement of numbers or objects in an order such as arrangement of students in a row as per their roll numbers, arrangement of books in the library, etc. An arrangement of numbers depends on the given rule

Given RuleArrangement of numbers
Write 3 and then add 4 successively3,7,11,15,19,…..
Write 3 and then multiply 4 successively3,12,48,192,…….
Write 4 and then subtract 3 successively4,1,−2,−5,…..
Write alternately 5 and −55,−5,5,−5,…..

Thus, a sequence is an ordered arrangement of numbers according to a given rule. Terms of a sequence : The individual numbers that form a sequence are the terms of a sequence. For example : 2, 4, 6, 8, 10,.... forming a sequence are called the first, second, third, fourth, fifth,.... terms of the sequence. The terms of a sequence in successive order is denoted by ' Tn​ ' or ' an​ '. The nth  term ' Tn​ ' is called the general term of the sequence. Series The sum of terms of a sequence is called the series of the corresponding sequence. T1​+T2​+T3​+…. is an infinite series, where as T1​+T2​+T3​+…+Tn−1​+Tn​ is a finite series of n terms. Usually, the series of finite number of n terms is denoted by Sn​. Sn​=T1​+T2​+T3​+…+Tn−2​+Tn−1​+Tn​

Numerical Ability 1 Write the first five terms of the sequence, whose nth  term is an​={1+(−1)n}n. Solution: an​={1+(−1)n}n Substituting n=1,2,3,4 and 5 , we get a1​={1+(−1)1}1=0;a2​={1+(−1)2}2=4; a3​={1+(−1)3}3=0;a4​={1+(−1)4}4=8; a5​={1+(−1)5}5=0 Thus, the required terms are : 0,4,0,8 and 0 .

2.0Progression

It is not always possible to write each and every sequence of some rule.

For example : Sequence of prime numbers 2,3,5,7,11,… cannot be expressed explicitly by stating a rule and we do not have any expression for writing the general term of this sequence. The sequence that follows a certain pattern is called a progression. Thus, the sequence 2,3 , 5,7,11,… is not a progression. In a progression, we can always write the nth  term. Consider the following collection of numbers : (i) 1,3,5,7… (ii) 21​,31​,41​,51​,……. From the above collection of numbers, we observe that (i) Each term is greater than the previous by 2. (ii) In each term the numerator is 1 and the denominator is obtained by adding 1 to the preceding denominator. Thus, we observe that the collection of numbers given in (i) and (ii) follow a certain pattern and so both are progressions.

3.0Arithmetic progressions

  • We know about some sequences which are arithmetic progressions as. (i) Sequence of even numbers: 2,4,6,8,10, (ii) Sequence of odd numbers: 1,3,5,7,9, ... (iii) Sequence of multiples of 5: 5,10,15,20,25, (iv) Sequence of number which are divisible by 7 and give remainders 1 in each case: 8,15,22,29,36,

An arithmetic progression is list of numbers (terms) in which the first term is given and each term, other than the first term is obtained by adding a fixed number 'd' to the preceding term.

The fixed number ' d ' is known as the common difference of the arithmetic progression. Its value can be positive, negative or zero.

The first term is denoted by 'a' or 'a1' and the last term by ' ℓ '. e.g., Consider a sequence 6,10,14,18,22, .....

Here, a1​=6,a2​=10,a3​=14,a4​=18,a5​=22 a2​−a1​=10−6=4 a3​−a2​=14−10=4 a4​−a3​=18−14=4

A sequence of non-zero numbers a1​,a2​,a3​,..,an​ is said to be a geometric sequence or GP, if a1​a2​​=a2​a3​​=⋯ i.e. if an​an+1​​=a constant for all n. e.g., 3 , 9,27,81,… SPOT LIGHT

Therefore, the sequence is an arithmetic progression in which the first term a=6 and the common difference d=4.

Symbolic form : Let us denote the first term of an AP by a1​, second term by a2​,…..nth  term by an​ and the common difference by d. Then the AP becomes a1​,a2​,a3​,…,an​.

So, a2​−a1​=a3​−a2​=…=an​−an−1​=d. General form : In general form, an arithmetic progression with first term 'a' and common difference ' d ' can be represented as follows: a,a+d,a+2d,a+3d,a+4d,….

Finite AP : An AP in which there are only a finite number of terms is called a finite AP. It may be noted that each such AP has a last term.

e.g., (a) The heights (in cm) of some students of a school standing in a queue in the morning assembly are 147,148,149,…,157. (b) The minimum temperatures (in degree Celsius) recorded for a week in the month of January in a city arranged in ascending order are −3.1,−3.0,−2.9,−2.8,−2.7,−2.6,−2.5

Infinite AP : An AP in which the number of terms is not finite is called infinite AP. That means infinite AP does not have a last term.

The sum of cubes of first n natural numbers i.e., 13+23+33+…+n3 is usually written as Σn3. ∑n3=(2n(n+1)​)2=(∑n)2

e.g., (a) 1,2,3,4,… (b) 100,70,40,10…

Least information required : To know about an AP, the minimum information we need to know is the first term a and the common difference d. For instance if the first term a is 6 and the common difference d is 3 , then AP is 6,9,12,15,…. Similarly, when a=−7,d=−2, the AP is −7,−9,−11,−13,… a=1.0, d=0.1, the AP is 1.0,1.1,1.2,1.3,… So, if we know what a and d are, we can list the AP.

  • If a constant is added or subtracted from each term of an AP then the resulting sequence is also an AP with the same common difference.

In which of the following situations, the list of numbers obtained will be in the form of an arithmetic progression? (i) Number of students left in the school auditorium from the total strength of 1000 students when they leave the auditorium in batches of 25 . (ii) The amount of air present in the cylinder when a vacuum pump removes each time 1/3 of the air left in the cylinder. (iii) Cash price of a particular brand of washing machine in the market is ₹12000. Sawitri buys one washing machine on monthly instalments of ₹1000 plus an interest at the rate of 2% per month on the balance amount. She makes the first instalment after one month. No amount is to be paid at the time of purchase. Explanation: (i) t1​=1000,t2​=1000−25=975,t3​=975−25=950,t4​=950−25=925 and so on. Thus, the list of numbers is as below : 1000, 975, 950, 925, ...... Here, t2​−t1​=t3​−t2​=t4​−t3​=…...=−25. Therefore, the above list of numbers forms an AP (ii) Let us suppose that air present in the cylinder in the beginning is x units. Every time the vacuum pump removes the 31​ of the air present in the cylinder. Here, t1​=x units, t2​=(x−31​x) units =32​x units, t3​={32​x−31​(32​x)} units ={32​x−92​x} units =96x−2x​ units =94​x units, t4​={94​x−31​(94​x)} units ={94​x−274​x} units =278​x units and so on.

In a finite AP the sum of the terms equidistant from the beginning and end is always same and is equal to the sum of first and last term.

Thus the list of numbers is as below : x,32​x,94​x,278​x,……… Here, t2​−t1​=32​x−x=−31​x t3​−t2​=94​x−32​x=94x−6x​=−92​x t4​−t3​=278​x−94​x=278x−12x​=−274​x and so on. i.e., t2​−t1​=t3​−t2​=t4​−t3​. Obviously, the common differences of two consecutive terms are not same throughout. Hence, the list of numbers does not form an AP. (iii) t1​=₹1000+₹(12000×1002​)=₹1000+₹240=₹1240, t2​=₹1000+₹(11000×1002​)=₹1000+₹220=₹1220, t3​=₹1000+₹(10000×1002​)=₹1000+₹200=₹1200, t4​=₹1000+₹(9000×1002​)=₹1000+₹180=₹1180 and so on. Thus, the list of the amounts of instalments is (in rupees) 1240, 1220, 1200, 1180, .... t2​−t1​=1220−1240=−20 t3​−t2​=1200−1220=−20 t4​−t3​=1180−1200=−20 and so on. Hence, the list form an AP.

Numerical Ability 2 Write first four terms of an AP, when the first term a and the common difference d are as follows : a=4,d=5. Solution: First term, a=4 Second term =4+d=4+5=9 Third term =9+d=9+5=14 Fourth term =14+d=14+5=19 Hence, first four terms of the given AP are 4, 9, 14, 19. General term of an arithmetic progression The formula for writing general term or the nth  term of

an arithmetic progression is an​=a+(n−1)d Where, a is the first term of arithmetic progression and d is the common difference of arithmetic progression.

r^{\text {th }} term of a finite arithmetic progression from the end Let there be an arithmetic progression with first term a and common difference d. If there are n terms in the arithmetic progression, then rth  term from the end =a+(n−r)d

  • If ℓ is the last term of an arithmetic progression then rth  term from the end is the rth  term of an arithmetic progression whose first term is ℓ and common difference is -d . rth  term from the end =ℓ+(r−1)(−d)
  • Whenever we find number of terms(n) for any arithmetic progression, then n should be natural number only.

Numerical Ability 3 Find the 20th  term of the sequence : 7, 3, −1,−5,…. Solution t2​−t1​=3−7=−4 t3​−t2​=−1−3=−4 t4​−t3​=−5−(−1)=−4 The given sequence is an AP in which the first term a=7 and the common difference d=−4. t20​=a+(20−1)d{∵tn​=a+(n+1)d} =7+(20−1)×(−4) =7−4×19=7−76=−69 Hence, t20​=−69.

Numerical Ability 4 Find the 6th  term from the end of the AP 17, 14, 11, ...., −40. Solution: The given AP : 17, 14, 11, ..., -40 Here, a=17,d=14−17=−3,ℓ=−40 Let there be n terms in the given AP. Then, nth  term =−40 ⇒a+(n−1)d=−40(∵an​=a+(n−1)d) ⇒17+(n−1)(−3)=−40 ⇒(n−1)(−3)=−40−17 ⇒(n−1)(−3)=−57 ⇒n−1=−3−57​ ⇒n−1=19 ⇒n=19+1 ⇒n=20 Hence, there are 20 terms in the given AP. Now, 6th term from the end =a+(20−6)d(∵rth  term from the end =a+(n−r)d) =a+14 d =17+14(−3) =17−42=−25 Hence, the 6th  term from the end of the given AP is -25 . Alternate solution 6th  term from end =ℓ+(n−1)(−d) =−40+(6−1)(−(−3)) =−40+5(3) =−40+15 =−25

A sequence is an AP if the sum of its first n terms is of the form An2+Bn, where A, B are constants independent of n. In such a case, the common difference is 2A.

4.0Selection of terms in an AP

Sometimes we require certain number of terms in AP whose sum is given. The following ways of selecting terms are generally very convenient.

Number of ItemsTermsCommon difference
3a−d,a,a+dd
4a−3 d,a−d,a+d,a+3 d2 d
5a−2 d,a−d,a,a+d,a+2 dd
6a−5 d,a−3 d,a−d,a+d,a+3 d,a+5 d2 d

It should be noted that in case of an odd number of terms, the middle term is a and the common difference is d while in case of an even number of terms the middle terms are a−d,a+d and the common difference is 2 d .

  • Selection of terms is useful when sum of certain terms are given. If the sum of terms is not given, then select terms as a,a+d,a+2 d……..
  • If three numbers a,b,c in order are in AP. Then b−a= Common difference =c−b ⇒b−a=c−b ⇒2b=a+c Thus, a,b,c are in AP if and only if 2b=a+c.
  • If a,b,c are in AP, then b is known as the arithmetic mean (AM) between a and c.
  • If a,x,b are in AP then, 2x=a+b ⇒x=2a+b​. Thus, AM between a and b is 2a+b​.

Numerical Ability 5 The sum of three numbers in AP is −3, and their product is 8 . Find the numbers. Solution: Let the three numbers in AP be (a−d),a,(a+d). Then, ⇒ Sum =−3 ⇒(a−d)+a+(a+d)=−3 ⇒3a=−3 ⇒a=−1 Now, product =8 ⇒(a−d)(a)(a+d)=8 ⇒a(a2−d2)=8 ⇒(−1)(1−d2)=8(∵a=−1) ⇒d2=9 ⇒d=±3 If d=3, the numbers are −4,−1,2. If d=−3, the numbers are 2,−1,−4. Thus, the numbers are −4,−1,2 or 2,−1,−4.

Numerical Ability 6 If 2x,x+10,3x+2 are in AP, find the value of x. Solution: As, 2x,x+10,3x+2 are in AP, ∴2(x+10)=2x+(3x+2) ⇒2x+20=5x+2 ⇒3x=18 ⇒x=6

5.0Sum of first \mathbf{n} terms of an arithmetic progression

The sum ' Sn​ ' of n terms of an arithmetic progression with first term 'a' and common difference ' d ' is Sn​=2n​[2a+(n−1)d] or Sn​=2n​[a+ℓ]; Where ℓ= last term.

  • In the formula Sn​=2n​[2a+(n−1)d], there are four quantities viz. Sn​,a,n and d. If any three of these are known, the fourth can be determined. Sometimes, two of these quantities are given. In such a case, remaining two quantities are provided by some other relation.
  • If the sum Sn​ of n terms of a sequence is given, then nth  term an​ of the sequence can be determined by using the following formula an​=Sn​−Sn−1​ i.e., the nth  term of an AP is the difference of the sum of first n terms and the sum of first ( n−1 ) terms of it.

Numerical Ability 7 Find the sum of the first 20 terms of the AP : 5, 8, 11, 14, ..... . Solution First term of the AP=5, i.e., a=5 Common difference =3, i.e., d=3 and n=20 S20​=220​(2a+19d)=10×(10+19×3)=10×67=670

Numerical Ability 8 Find the sum : 34+32+30+….+10 Solution: As the given AP is 34+32+30+….+10 Here, a=34 d=32−34=−2ℓ=10 Let the number of terms of the AP be n. We know that an​=a+(n−1)d⇒10=34+(n−1)(−2)⇒(n−1)(−2)=−24⇒n−1=−2−24​=12⇒n=13 Again, we know that, Sn​=2n​(a+ℓ)⇒S13​=213​(34+10)⇒S13​=286 Hence, the required sum is 286.

Numerical Ability 9 Find the number of terms of the AP 54, 51, 48,...so that their sum is 513. Solution: The given AP is 54,51,48,… Here, a=54,d=51−54=−3 Let the sum of n terms of this AP be Sn​. We know that Sn​=2n​[2a+(n−1)d] ⇒513=2n​[2(54)+(n−1)(−3)] ⇒513=2n​[108−3n+3] ⇒513=2n​[111−3n] ⇒1026=n[111−3n] ⇒1026=111n−3n2 ⇒3n2−111n+1026=0 ⇒n2−37n+342=0 (Dividing throughout by 3 ) ⇒n2−18n−19n+342=0 ⇒n(n−18)−19(n−18)=0 ⇒(n−18)(n−19)=0 ⇒n−18=0 or n−19=0 ⇒n=18,19 Hence, the sum of 18 terms or 19 terms of the given AP is 513. So, n=18 or 19 Note: Here 19th term =a19​ a19​=a+(19−1)d (∵an​=a+(n−1)d) a19​=a+18 d a19​=54+18(−3) a19​=54−54=0

Numerical Ability 10 Rakesh has to buy a TV. He can buy TV either making cash down payment of ₹ 15000 at once or by making 14 monthly instalments as below : ₹ 1500 ( 1st  month), ₹ 1450 ( 2nd  month), ₹ 1400 ( 3 rd month), ₹ 1350 ( 4 th month), ..... Each instalment except the first is ₹ 50 less than the previous one. Find: (i) Amount of the instalment paid in the 9th  month. (ii) Total amount paid in 14 instalments. (iii) How much extra he has to pay in addition to the amount of cash down payment? Solution: t1​=1500,t2​=1450,t3​=1400,t4​=1350,…... Now, t2​−t1​=t3​−t2​=…=−50. So, the fourteen monthly instalments form an AP. Here, a=1500 and d=−50 (i) t9​=a+8 d=1500−8×50=1500−400 Thus, 9th  instalment =₹1100 (ii) S14​=214​(2a+13 d)=7×(2×1500+13×−50) =7×(3000−650)=7×2350=16,450 Here, total amount paid = ₹ 16,450 (iii) Extra paid amount (i.e., in addition to cash down payment) =₹16,450−₹15,000=₹1450

On this page


  • 1.0Sequence
  • 2.0Progression
  • 3.0Arithmetic progressions
  • 4.0Selection of terms in an AP
  • 5.0Sum of first \mathbf{n} terms of an arithmetic progression

Related Article:-

Algebraic Expressions

An expression, its terms and factors of the terms can be represented by a tree diagram to make it easily comprehensible to you......

Data Handling

The word data means information in the form of numerical figures or a set of given facts. E.g. The percentage of marks scored by 10 students.......

The Triangles and its Properties

A closed figure formed by joining three non-collinear points is called a triangle. The three sides and three angles of a triangle are collectively known as elements of the triangle......

Visualising Solid Shapes

A solid is any enclosed three-dimensional shape, i.e., it has 3 dimensions- length, width and height, whereas there are some common (flat) shapes which can be easily drawn on paper. They have only.....

Fractions

Fractions having the same denominator are called like fractions, whereas fractions having different denominator are called unlike fractions......

Perimeter and Area

Mensuration : The process, art or the act of measuring is called mensuration. Anything that can be measured is said to be mensurable.......

Join ALLEN!

(Session 2025 - 26)


Choose class
Choose your goal
Preferred Mode
Choose State
  • About
    • About us
    • Blog
    • News
    • MyExam EduBlogs
    • Privacy policy
    • Public notice
    • Careers
    • Dhoni Inspires NEET Aspirants
    • Dhoni Inspires JEE Aspirants
  • Help & Support
    • Refund policy
    • Transfer policy
    • Terms & Conditions
    • Contact us
  • Popular goals
    • NEET Coaching
    • JEE Coaching
    • 6th to 10th
  • Courses
    • Online Courses
    • Distance Learning
    • Online Test Series
    • International Olympiads Online Course
    • NEET Test Series
    • JEE Test Series
    • JEE Main Test Series
  • Centers
    • Kota
    • Bangalore
    • Indore
    • Delhi
    • More centres
  • Exam information
    • JEE Main
    • JEE Advanced
    • NEET UG
    • CBSE
    • NCERT Solutions
    • NEET Mock Test
    • Olympiad
    • NEET 2025 Answer Key
    • JEE Advanced 2025 Answer Key
    • JEE Advanced Rank Predictor

ALLEN Career Institute Pvt. Ltd. © All Rights Reserved.

ISO