• NEET
      • Class 11th
      • Class 12th
      • Class 12th Plus
    • JEE
      • Class 11th
      • Class 12th
      • Class 12th Plus
    • Class 6-10
      • Class 6th
      • Class 7th
      • Class 8th
      • Class 9th
      • Class 10th
    • View All Options
      • Online Courses
      • Offline Courses
      • Distance Learning
      • Hindi Medium Courses
      • International Olympiad
    • NEET
      • Class 11th
      • Class 12th
      • Class 12th Plus
    • JEE (Main+Advanced)
      • Class 11th
      • Class 12th
      • Class 12th Plus
    • JEE Main
      • Class 11th
      • Class 12th
      • Class 12th Plus
  • NEW
    • JEE MAIN 2025
    • NEET
      • 2024
      • 2023
      • 2022
    • Class 6-10
    • JEE Main
      • Previous Year Papers
      • Sample Papers
      • Result
      • Analysis
      • Syllabus
      • Exam Date
    • JEE Advanced
      • Previous Year Papers
      • Sample Papers
      • Mock Test
      • Result
      • Analysis
      • Syllabus
      • Exam Date
    • NEET
      • Previous Year Papers
      • Sample Papers
      • Mock Test
      • Result
      • Analysis
      • Syllabus
      • Exam Date
    • NCERT Solutions
      • Class 6
      • Class 7
      • Class 8
      • Class 9
      • Class 10
      • Class 11
      • Class 12
    • CBSE
      • Notes
      • Sample Papers
      • Question Papers
    • Olympiad
      • NSO
      • IMO
      • NMTC
    • TALLENTEX
    • AOSAT
    • ALLEN e-Store
    • ALLEN for Schools
    • About ALLEN
    • Blogs
    • News
    • Careers
    • Request a call back
    • Book home demo
JEE PhysicsJEE Chemistry
Home
JEE Maths
Probability and Statistics previous year questions with solutions

Probability and Statistics Previous Year Questions with Solutions

1.0Introduction

Probability and Statistics previous year questions typically cover basic probability, conditional probability, Bayes' theorem, random variables, binomial distribution, mean, median, variance, and standard deviation. Examples include finding the probability of drawing certain colored balls, calculating conditional probability, determining expected values, and analyzing binomial experiments like coin tosses. Solutions involve applying formulas such as P(E)=total outcomesfavorable outcomes​ , Bayes' theorem, and using binomial coefficients. Questions on statistics require calculating mean, variance, and standard deviation from given data. Regular practice of these problems strengthens understanding, sharpens calculation skills, and builds speed and accuracy for JEE exams.

2.0Probability and Statistics: Previous Year Questions for JEE with Solutions

Probability and Statistics is a vital part of the JEE Mathematics syllabus. It combines logical reasoning with numerical calculations to predict outcomes and understand data. Questions from this chapter often appear in both JEE Main and JEE Advanced, sometimes directly formula-based and sometimes conceptual.

3.0Key Concepts to Remember

Probability

  • Trial: Performing an experiment.
  • Sample Space (S): Set of all possible outcomes.
  • Event: A subset of the sample space.
  • Classical Probability:

P(E)=Total number of outcomesNumber of favourable outcomes​

  • Conditional Probability:

P(A∣B)=P(B)P(A∩B)​

  • Independent Events: Events where occurrence of one does not affect the other.
  • Bayes' Theorem: A formula that describes the probability of an event, based on prior knowledge of conditions that might be related to the event. 

4.0Probability Formula for JEE 

1. Basic Probability 

P(E)=Total number of outcomesNumber of favorable outcomes​

where:

  • P(E) = probability of event E
  • 0 ≤ P(E) ≤ 1

2. Complementary Event

P(E′) = 1 − P(E) 

where E′ is the event "E does not happen."

3. Addition Theorem

  • For any two events A and B:

P(A∪B)=P(A)+P(B)−P(A∩B)

  • If A and B are mutually exclusive (they cannot happen together):

P(A∪B)=P(A)+P(B) 

4. Conditional Probability

P(A∣B)=P(B)P(A∩B)​(provided P(B)=0)

Meaning: Probability of A happening given that B has already happened.

5. Multiplication Theorem

  • For any two events A and B:

P(A∩B)=P(A)×P(B∣A)

or

P(A∩B)=P(B)×P(A∣B)

  • If A and B are independent events:

P(A∩B)=P(A)×P(B) 

6. Bayes' Theorem

(important for conditional probability problems) 

P(A∣B)=P(B)P(B∣A)×P(A)​

where:

P(B)=P(B∣A)P(A)+P(B∣A′)P(A′)

7. Independent Events

  • Two events A and B are independent if:

P(A∩B)=P(A)×P(B)

  • Also:

P(A∣B)=P(A),P(B∣A)=P(B)

8. Total Probability Theorem

If E1​,E2​,E3​,…,En​ are mutually exclusive and exhaustive events:

P(A)=P(E1​)P(A∣E1​)+P(E2​)P(A∣E2​)+…+P(En​)P(A∣En​)

9. Odds in Favour and Against

Odds in favour of E = 1−P(E)P(E)​Odds against E = P(E)1−P(E)​

10. Important Shortcuts for Problems

Tossing a coin:

  • Sample space: 2n outcomes for n tosses

Throwing a die:

  • Sample space: 6n outcomes for n dice

Drawing cards:

  • 52 cards total
  • 13 cards per suit (hearts, diamonds, clubs, spades)

Statistics

  • Mean (Average): Sum of observations divided by the number of observations.
  • Median: Middle value in ordered data.
  • Mode: Most frequently occurring value.
  • Variance: Measure of how data points differ from the mean.
  • Standard Deviation (σ):

σ=Variance​

  • Binomial Distribution: A probability distribution that summarizes the likelihood that a value will take one of two independent states under a given number of parameters.

5.0Statistics Formula for JEE

1. Range

Range = Largest observation − Smallest observation 

2. Mean Deviation (M.D.)

a) For Ungrouped Data

  • About Mean (Xˉ):

 M.D.(Xˉ)=n1​∑i=1n​∣Xi​−Xˉ∣

  • About Median (M):

 M.D.(M)=n1​∑i=1n​∣Xi​−M∣

b) For Discrete Frequency Distribution

  • About Mean (Xˉ):

M.D.(Xˉ)=N1​∑i=1n​fi​​xi​−Xˉ​

  • About Median (M):

 M.D.(M)=N1​∑i=1n​fi​∣xi​−M∣

c) For Continuous Frequency Distribution

  • About Mean (Xˉ):

M.D.(Xˉ)=N1​∑i=1n​fi​​xi​−Xˉ​

  • About Median (M): 

 M.D.(M)=N1​∑i=1n​fi​∣xi​−M∣

Note: Here, xi​ represents the midpoints of the class intervals.

3. Variance (σ²) and Standard Deviation (σ)

a) For Ungrouped Data

  • Variance:

 σ2=n1​∑i=1n​(Xi​−Xˉ)2

  • Standard Deviation:

σ=σ2​

b) For Discrete Frequency Distribution

  • Variance:

σ2=N1​∑i=1n​fi​(Xi​−Xˉ)2

  • Standard Deviation:

 σ=σ2​

c) For Continuous Frequency Distribution

  • Variance:

 σ2=N1​∑i=1n​fi​(xi​−Xˉ)2

  • Standard Deviation:

σ=σ2​

Note: An alternative formula for variance:

σ2=N1​∑i=1n​fi​xi2​−(Xˉ)2

4. Standard Deviation Using Assumed Mean Method

  • Formula:

σ=h×(N1​∑i=1n​fi​yi2​)−(N1​∑i=1n​fi​yi​)2​

 Where:

  • h = class width

yi​=hxi​−A​

  • A = assumed mean

5. Coefficient of Variation (C.V.)

Formula:

C.V.=Xˉσ​×100

6.0Previous Year Questions with Solution on Probability

1. In a tournament, a team plays 10 matches with probabilities of winning and losing each match as 31​ and 32​ respectively. Let x be the number of matches that the team wins, and y be the number of matches that team loses. If the probability P(∣x–y∣<2) is p, then 39p equals……

Ans. (8288)

Sol.

P(W)=31​P(L)=32​

x = number of matches that team wins

y = number of matches that team loses

and x + y = 10

x, y ∈ N

Case-I :

∣x−y∣≤2andx+y=10∣x−y∣=0,1,2wherex,y∈NCase−I:∣x−y∣=0⇒x=yx+y=10⇒x=y=5P(∣x−y∣=0)=10C5​(31​)5(32​)5

Case-II :

∣x−y∣=1⇒x−y=±1

x = y + 1

x = y –1

x+y=10

x+y=10

2y = 9

2y = 11

Not possible

Not possible

Case-III :

∣x−y∣=2⇒x−y=±2x−y=2⇒x+y=10⇒x=6,y=4x−y=−2⇒x+y=10⇒x=4,y=6P(∣x−y∣=2)=10C6​(31​)6(32​)4+10C4​(31​)4(32​)6p=10C5​31025​+10C6​31024​+10C4​31026​39p=31​(10C5​25+10C6​24+10C4​26)=8288

2. Three urns A, B and C contain 7 red, 5 black; 5 red, 7 black and 6 red, 6 black balls, respectively. One of the urn is selected at random and a ball is drawn from it. If the ball drawn is black, then the probability that it is drawn from urn A is :

(1)174​(2)185​(3)187​(4)165​

Ans. (2)

Sol.

   A  7R5B ​    B 5R7B ​    C 5R7B ​ P(B)=31​⋅125​+31​⋅127​+31​⋅126​Required probability=31​(125​+127​+126​)31​⋅125​​=185​


3. A company has two plants A and B to manufacture motorcycles.  60% motorcycles are manufactured at plant A and the remaining are manufactured at plant B. 80% of the motorcycles manufactured at plant A are rated of the standard quality, while 90% of the motorcycles manufactured at plant B are rated of the standard quality. A motorcycle picked up randomly from the total production is found to be of the standard quality. If p is the probability that it was manufactured at plant B, then 126p is    

(1) 54

(2) 64

(3) 66

(4) 56

Ans. (1)

Sol.


A

B

Manufactured

60%

40%

Standard quality

80%

90%

P(Manufactured at B / found standard quality) = ?

A : Found S.Q

B : Manufacture B

C : Manufacture A

P(E1​)=10040​,P(E2​)=10060​P(A∣E1​)=10090​,P(A∣E2​)=10080​P(E1​∣A)=P(A∣E1​)⋅P(E1​)+P(A∣E2​)⋅P(E2​)P(A∣E1​)⋅P(E1​)​=73​∴126P=54

4. Three balls are drawn at random from a bag containing 5 blue and 4 yellow balls. Let the random variables X and Y respectively denote the number of blue and Yellow balls. If Xˉ and Yˉ are the means of X and Y respectively, then 7Xˉ+4Yˉ is equal to ______.

Ans. (17)

Sol.

Three balls are drawn at random from a bag containing 5 blue and 4 yellow balls

7Xˉ=(9C3​5C1​⋅4C2​+5C2​⋅4C1​⋅2+5C3​⋅4C0​⋅3​)⋅7=8430+80+30​⋅7=12140​=670​=335​ 

Let the random variables X and Y respectively denote the number of blue and Yellow balls.

4Yˉ=(8440+60+12​)×4=21112​=316​


5. Let a, b and c denote the outcome of three independent rolls of a fair tetrahedral die, whose four faces are marked 1, 2, 3, 4. If the probability that ax2 + bx + c = 0 has all real roots is nm​, gcd(m, n) = 1, then m + n is equal to ________.

Ans. (19)

Sol. a, b, c ∈ {1, 2, 3, 4}

Tetrahedral dice

Tetrahedral dice

ax2+bx+c=0has all real roots⇒D≥0⇒b2−4ac≥0Let b=1⇒1−4ac≥0(Not feasible)b=2⇒4−4ac≥0⇒1≥ac⇒a=1,c=1b=3⇒9−4ac≥0⇒49​≥ac⇒a=1,c=1⇒a=1,c=2⇒a=2,c=1b=4⇒16−4ac≥0⇒4≥ac⇒a=1,c=1⇒a=1,c=2⇒a=2,c=1⇒a=1,c=3⇒a=3,c=1⇒a=1,c=4⇒a=4,c=1⇒a=2,c=2Probability=(4)(4)(4)12​=163​=nm​⇒m+n=3+16=19​


6. A bag contains 8 balls, whose colours are either white or black. 4 balls are drawn at random without replacement and it was found that 2 balls are white and other 2 balls are black. The probability that the bag contains equal number of white and black balls is:

(1)52​(2)72​ (3)31​(4)51​

Ans. (2)

Sol.

P(4W4B∣2W2B)=P(2W6B)×P(2W2B∣2W6B)+P(3W5B)×P(2W2B∣3W5B)+…+P(6W2B)×P(2W2B∣6W2B)P(4W4B)×P(2W2B∣4W4B)​=51​×8C4​2C2​⋅6C2​​+51​×8C4​3C2​⋅5C2​​+…+51​×8C4​6C2​⋅2C2​​51​×8C4​4C2​⋅4C2​​​=72​


7. A fair die is tossed repeatedly until a six is obtained. Let X denote the number of tosses required and let a = P(X = 3), b = P(X ≥ 3) and c = P(X ≥ 6 |X > 3). Then ab+c​ is equal to _____.

Ans. (12)

Sol.

a=P(X=3)=65​×65​×61​=21625​b=P(X≥3)=65​×65​×61​+(65​)3⋅61​+(65​)4⋅61​+…=21625​⋅1−65​1​=21625​⋅6=3625​P(X≥6)=(65​)5⋅61​+(65​)6⋅61​+(65​)7⋅61​+…=(65​)5⋅61​⋅(1−65​1​)=(65​)5c=(65​)3(65​)5​=(65​)2=3625​ab+c​=(65​)2⋅61​(65​)2+(65​)2​=12


8. A fair die is thrown until 2 appears. Then the probability that 2 appears in an even number of throws is  

(1)65​(2)61​(3)115​ (4)116​ 

Ans. (3)

Sol. Required probability =

65​×61​+(65​)3×61​+(65​)5×61​+…=61​×1−3625​65​​=115​


9. Bag A contains 3 white, 7 red balls, and Bag B contains 3 white, 2 red balls. One bag is selected at random, and a ball is drawn from it. The probability of drawing the ball from the bag A, if the ball drawn in white, is :

 (1)41​ (2)91​ (3)31​ (4)103​ 

Ans. (3)

Sol.

E1​:A is selectedE2​:B is selectedE:white ball is drawnP(E1​∣E)=P(E1​∣E)=P(E1​)⋅P(E∣E1​)+P(E2​)⋅P(E∣E2​)P(E1​)⋅P(E∣E1​)​=21​×103​+21​×53​21​×103​​=3+63​=31​


10. A coin is based so that a head is twice as likely to occur as a tail. If the coin is tossed 3 times, then the probability of getting two tails and one head is-

 (1)92​ (2)91​ (3)272​ (4)271​ 

Ans. (1)

Sol.

Let probability of tail=31​⇒Probability of head=32​Probability of getting 2 tails and 1 head=(31​×32​×31​)×3=272​×3=92​


11. Three rotten apples are accidentally mixed with fifteen good apples. Assuming the random variable x to be the number of rotten apples in a draw of two apples, the variance of x is 

 (1)15337​ (2)15357​ (3)15347​ (4)15340​ 

Ans. (4)

Sol.

3 bad apples, 15 good applesLet X be the number of bad applesP(X=0)=18C2​15C2​​=153105​P(X=1)=18C2​3C1​×15C1​​=15345​P(X=2)=18C2​3C2​​=1533​E(X)=0×153105​+1×15345​+2×1533​=15351​=31​Var(X)=E(X2)−(E(X))2=0×153105​+1×15345​+4×1533​−(31​)2=15357​−91​=15340​


7.0Previous Year Questions with Solutions on Statistics

1. The mean and standard deviation of 20 observations are found to be 10 and 2, respectively. On respectively, it was found that an observation by mistake was taken 8 instead of 12. The correct standard deviation is  

(1) 3.86​

(2) 1.8

(3) 3.96​ 

(4) 1.94

Ans. (3)

Sol.

Mean xˉ=10⇒20∑xi​​=10⇒∑xi​=10×20=200If 8 is replaced by 12, then:∑xi​=200−8+12=204Correct mean xˉ=20204​=10.2Standard deviation=2⇒Variance=(S.D.)2=22=4⇒20∑xi2​​−(20∑xi​​)2=4⇒20∑xi2​​−(10)2=4⇒20∑xi2​​=104⇒∑xi2​=2080Now, replace ’8’ with ’12:∑xi2​=2080−82+122=2080−64+144=2160Variance of corrected data=202160​−(10.2)2=108−104.04=3.96Correct standard deviation:=3.96​


2. Let a, b, c ∈ N and a < b < c. Let the mean, the mean deviation about the mean and the variance of the 5 observations 9, 25, a, b, c be 18, 4 and 5136​, respectively. Then 2a + b – c is equal to _______ .

Ans. (33)

Sol. a, b, c ∈ N a < b < c

xˉ=mean=59+25+a+b+c​=18

a + b + c = 56

Mean deviation=n∑∣xi​−xˉ∣​=4

= 9 + 7 + |18 – a| + |18 – b| + |18 – c| = 20

= |18 – a| + |18 – b| + |18 – c| = 4

Variance=n∑(xi​−xˉ)2​=5136​

= 81 + 49 + |18 – a|2 + |18 – b|2 + |18 – c|2 = 136

= (18 – a)2 + (18 – b)2 + (18 – c)2 = 6

Possible values (18 – a)2 = 1, (18 – b)2 = 1, (18 – c)2 = 4

a < b < c

so 18 – a = 1     18 – b = –1       18 – c = –2

a = 17   b = 19 c = 20

a + b + c = 56

2a + b – c = 34 + 19 – 20 = 33


3. The frequency distribution of the age of students in a class of 40 students is given below.

Age

15

16

17

18

19

20

No. of Students

5

8

5

12

x

y

If the mean deviation about the median is 1.25, then 4x + 5y is equal to :

(1) 43

(2) 44

(3) 47

(4) 46

Ans. (2)

Sol. x + y = 10 .........(1)

Median = 18 = M

M.D.=∑fi​∑fi​∣xi​−M∣​1.25=4036+x+2y​

x + 2y = 14 .........(2)

by (1) & (2)

x = 6, y = 4

⇒ 4x + 5y = 24 + 20 = 44

Age(xi)

f

|xi – M|

fi|xi – M|

15

5

3

15

16

8

2

16

17

5

1

5

18

12

0

0

19

x

1

x

20

y

2

2y

4. Consider 10 observation x1, x2,…., x10. such that ∑i=110​(xi​−α)=2  and ∑i=110​(xi​−β)2=40, where α, β are positive integers. Let the mean and the variance of the observations be 56​ and 2584​ respectively. The αβ​ is equal to :  

(1) 2

(2) 23​

(3) 25​

4) 1

Ans. (1)

Sol.

x1​,x2​,…,x10​∑i=110​(xi​−α)=2⇒∑i=110​xi​−10α=2Meanμ=56​=10∑xi​​⇒∑xi​=1212−10α=2⇒10α=10⇒α=1Now,consider:∑i=110​(xi​−β)2=40Letyi​=xi​−μσx2​=101​∑yi2​=101​∑(xi​−β)2−(10∑(xi​−β)​)2σx2​=2584​=4−(1012−10β​)2⇒(56−5β​)2=4−2584​=2516​⇒6−5β=±4⇒β=52​ (not possible),β=2 (valid)⇒αβ​=12​=2

5. The mean and standard deviation of 15 observations were found to be 12 and 3 respectively. On rechecking it was found that an observation was read as 10 in place of 12. If µ and σ2 denote the mean and variance of the correct observations respectively, then 15(μ+μ2+σ2) is equal to ……………………..

Ans. (2521)

Sol. Let the incorrect mean be μ and standard deviation be σ

μ′=15∑xi​​=12⇒∑xi​=180As per given information, correct∑xi​=180−10+12=182⇒μ=(correct mean)=15182​Also,σ′=15∑xi2​​−144​=3⇒15∑xi2​​=9+144=153⇒∑xi2​=2295Correct value:∑xi2​=2295−100+144=2339Therefore,σ2=(correct variance)=152339​−15×15182×182​Required value:=15(μ+μ2+σ2)=15(15182​+15×15182×182​+152339​−15×15182×182​)=15(15182​+152339​)=2521

6. Let the mean and the variance of 6 observation a, b, 68, 44, 48, 60 be 55 and 194, respectively if a > b, then a + 3b is

(1) 200

(2) 190

(3) 180

(4) 210

Ans. (3)

Sol.-

Data: a,b,68,44,48,60Mean=55,Variance=194,a>b,a+3bMean: 6a+b+68+44+48+60​=55a+b+220=55×6=330⇒a+b=110Variance=n∑xi2​​−(xˉ)2=1946a2+b2+682+442+482+602​−552=194a2+b2+4624+1936+2304+3600=6×(3025+194)a2+b2+12484=6×3219=19314⇒a2+b2=19314−12484=6850Now,(a+b)2=1102=12100a2+b2+2ab=12100⇒6850+2ab=121002ab=12100−6850=5250⇒ab=2625⇒(110−b)b=2625 (a=110−b) b2=110b+2625=0b=35,75buta>b a+b=110Sob=35anda=75Now ⇒a+3b⇒75+3(35)⇒180 


Table of Contents


  • 1.0Introduction
  • 2.0Probability and Statistics: Previous Year Questions for JEE with Solutions
  • 3.0Key Concepts to Remember
  • 3.1Probability
  • 4.0Probability Formula for JEE 
  • 4.1Statistics
  • 5.0Statistics Formula for JEE
  • 6.0Previous Year Questions with Solution on Probability
  • 7.0Previous Year Questions with Solutions on Statistics

Frequently Asked Questions

The range is the difference between the largest and smallest values in the data set. Range = Maximum value − Minimum value

The mode is the value that appears most frequently in the data set.

Join ALLEN!

(Session 2025 - 26)


Choose class
Choose your goal
Preferred Mode
Choose State
  • About
    • About us
    • Blog
    • News
    • MyExam EduBlogs
    • Privacy policy
    • Public notice
    • Careers
    • Dhoni Inspires NEET Aspirants
    • Dhoni Inspires JEE Aspirants
  • Help & Support
    • Refund policy
    • Transfer policy
    • Terms & Conditions
    • Contact us
  • Popular goals
    • NEET Coaching
    • JEE Coaching
    • 6th to 10th
  • Courses
    • Online Courses
    • Distance Learning
    • Online Test Series
    • International Olympiads Online Course
    • NEET Test Series
    • JEE Test Series
    • JEE Main Test Series
  • Centers
    • Kota
    • Bangalore
    • Indore
    • Delhi
    • More centres
  • Exam information
    • JEE Main
    • JEE Advanced
    • NEET UG
    • CBSE
    • NCERT Solutions
    • NEET Mock Test
    • Olympiad
    • NEET 2025 Answer Key

ALLEN Career Institute Pvt. Ltd. © All Rights Reserved.

ISO