Home
Class 12
PHYSICS
In the given circuit E1 = 3E2 = 2E3 = ...

In the given circuit
`E_1 = 3E_2 = 2E_3 = 6 volts R_1 = 2R_4 = 6ohms`
`R_3 = 2R_2 = 4ohms C = 5 muf.`
Find the current in R and the energy stored in the capacitor.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, D


Applying Kirchoff's law in ABFGA
`6-(i_1 + i_2)4 = 0 `……….(i)
Applying Kirchoff's law in BCDEFB
`i_2 xx 3 - 3- 2 + 2i_2 + (i_2 + i_1)4 = 0 ` ………………(ii)
Putting the value of `4(i_1 + i_2) = 6` in (ii) ,brgt `3i_2 - 5 + 2i_2 + 6 = 0`
`:. i_2 = -1/5 A`
Substituting this value in (i) , we get
`i_1 = 1.5 - (-1/5)= 1.7A` .
Thereforecurrent in `R_3`
`= i_1 + i_2 = 1.7 - 0.2 = 1.5A`
To find the p.d. across the capacitor
`V_(E) - 2 - 0.2 xx 2 = V_(G)`
`:. V_(E) - V_(G) = 2.4V`
or `V = 24V`
`:. Energy stored in capacitor = 1/2 CV^2`
`= 1/2 xx 5 xx 10^(-6) xx (2.4)^2 = 1.44 xx 10^(-5)J` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION AND ALTERNATING CURRENT

    SUNIL BATRA (41 YEARS IITJEE PHYSICS)|Exercise JEE Main And Advanced|107 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In the circuit shown in figure. epsi_(1)=3,epsi_(2)=2,epsi_(3)=6V,R_(1)=2,R_(4)=6Omega,R_(3)=2,R_(2)=4Omega and C=5muF . Find the current in the resistor R_(3) and the electrical energy stored in the capacitor C.

In the following circuit , E_1 = 4V, R_1 = 2 Omega, E_2 = 6 V, R_2 = 2Oemga, and R_3 = 4Omega. Find the currents i_1 and i_2

In the circuit shown here, E_(1) = E_(2) = E_(3) = 2 V and R_(1) = R_(2) = 4 ohms . The current flowing between point A and B through battery E_(2) is

In the circuit shown in fig E_1 = 3 volts, E_2 = 2volts, E_3 = 1volt and R = r_1 = r_2= r_3= 1 ohm. (i) Find the potential difference between the points A and B and the currents through each branch. (ii) If r_2 is short circuited and the point A is connected to point B, find the current through E_1, E_2, E_3 and the resistor R.

In the circuit given E = 6.0 V, R_(1) = 100 ohms, R_(2) = R_(3) = 50 ohms, R_(4) = 75 ohms . The equivalent resistance of the circuit, in ohms, is

In Fig, E =5 volt , r = 1 Omega, R_(2) = 4 Omega, R_(1) = R_(3) = 1 Omega and C = 3 muF . Then the numbercal value of the charge on each plate of the capacitor is

In the circuit shown below E_(1) = 4.0 V, R_(1) = 2 Omega, E_(2) = 6.0 V, R_(2) = 4 Omega and R_(3) = 2 Omega . The current I_(1) is

In the circuit shown in fig. 5.265, E_1 = E_2 = E_3 = 2V and R_1 = R_2 = 4Omega. The current flowing between points A and B through battery E_2 is

In the circuit, E = 10 volt, R_(1) = 5.0 ohm, R_(2) = 10 ohm and L = 5.0 henry. The current just after the switch S is pressed is.

SUNIL BATRA (41 YEARS IITJEE PHYSICS)-CURRENT ELECTRICITY-JEE Main And Advanced
  1. A part of circuit in a steady state along with the currents flowing in...

    Text Solution

    |

  2. An infinite ladder is constructed with 1(Omega)and 2(Omega)resistor as...

    Text Solution

    |

  3. In the given circuit E1 = 3E2 = 2E3 = 6 volts R1 = 2R4 = 6ohms R3...

    Text Solution

    |

  4. An elctrical circuit is shown in Fig. Calculate the potential differen...

    Text Solution

    |

  5. In the circuit shown in Figure, the battery is an ideal one, with emf ...

    Text Solution

    |

  6. A thin uniform wire Ab of length 1m, an unknown resistance X and a res...

    Text Solution

    |

  7. How a battery is to be connected so that the shown rheostat will behav...

    Text Solution

    |

  8. Draw the circuit diagram to verify Ohm's Law with the help of a main r...

    Text Solution

    |

  9. An unknown resistance X is to be determined using resistances R1, R2 o...

    Text Solution

    |

  10. In the given circuit, the switch S is closed at time t = 0 . The charg...

    Text Solution

    |

  11. Electrical resistance of certain materials, known as superconductors, ...

    Text Solution

    |

  12. Electrical resistance of certain materials, known as superconductors, ...

    Text Solution

    |

  13. Statement-1 : In a Meter Bridge experiment, null point for an unknown ...

    Text Solution

    |

  14. When two identical batteries of internal resistance 1Omega each are co...

    Text Solution

    |

  15. At time t=0, a battery of 10 V is connected across points A and B in t...

    Text Solution

    |

  16. Two batteries of different emfs and different internal resistances are...

    Text Solution

    |

  17. A galvanometer gives full scale deflection with 0.006 A current. By co...

    Text Solution

    |

  18. In the following circuit, the current through the resistor R (=2Omega)...

    Text Solution

    |

  19. If an ammeter is to be used in place of a voltmeter, then we must conn...

    Text Solution

    |

  20. A wire when connected to 220 V mains supply has power dissipation P1. ...

    Text Solution

    |