Home
Class 11
PHYSICS
Glycerine flows steadily through a horiz...

Glycerine flows steadily through a horizontal tue of length 1.5 m and radius 1.0 cm. if the amount of glycerine collected per second at one end is `4.0xx10^(-3)kgs^(-1)`, what is the pressure difference between the two ends of the tube? (Density of glycerine `=1.3xx10^(3)kgm^(-3)` and viscosity of glycerine `=0.83Pa` s). [you may also like to check if the assumption of laminar flow in the tube is correct].

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Glycerine flows steadily through a horizontal tube of length 1.5m and radius 1.0 cm . If the amount of glycerine collected per second at one is 4.0xx10^(-3)kgs^(-1) , what is the pressure difference between the two ends of the tube ? (Density of glycerine =1.3xx10^(10^(3)kgm^(-3) and viscosity of glycerine =0.83 Pa s). [ you may also like to check if the assumption of laminar flow in the tube is correct]

Glycerine flows steadily through a horizontal tube of length 1.5 m and radius 1.0 cm. If the amount of glycerine collected per second at one end is 4.0xx 10^-3 kg s^-1 , what is the pressure difference between the two ends of the tube ? (Density of glycerine = 1.3xx 10^3 kg m^-3 and viscosity of glycerine = 0.83 Pa s). [You may also like to check if the assumption of laminar flow in the tube is correct].

Glycerine flows steadily through a horizontal tube of length 1.5m and radius 1.0 cm. if the amount of glycerine collected per second at one end is 4.0 xx 10^(-3) kg s^(-1) , what is the pressuer difference between the two ends of the tube? (density of glycerine = 1.3xx10^(3)kgm^(-3) and viscosity of glycerine = 0.83Ns m^(-2) ).

Glycerine flows steadily through a horizontal tube of length 1.5m and radius 1.0 cm. if the amount of glycerine collected per second at one end is 4.0 xx 10^(-3) kg s^(-1) , what is the pressuer difference between the two ends of the tube? (density of glycerine = 1.3xx10^(3)kgm^(-3) and viscosity of glycerine = 0.83Ns m^(-2) ).

Glycerine flows steadly through a horizontal tube of length 1.5 m and radius 1.0 cm. IF the amount of glycerine collected per second at one end is 4.0 times 10^-3 kg s^-1 . What is the pressure difference between the two ends of the tube?(density of glycerine =1.3 times 10^3 kg m^-3 and viscosity of glycerine =0.83 Pa s).[You may also like to check If the assumption of laminar flow in the tube is correct]

Glycerine flows steadly through a horizontal tube of length 1.5 m and radius 1.0 cm. IF the amount of glycerine collected per second at one end is 4.0 times 10^-3 kg s^-1 . What is the pressure difference between the two ends of the tube?(density of glycerine =1.3 times 10^3 kg m^-3 and viscosity of glycerine =0.83 Pa s).[You may also like to check If the assumption of laminar flow in the tube is correct]

Glycerine flows steadly through a horizontal tube of length 1.5 m and radius 1.0 cm. IF the amount of glycerine collected per second at one end is 4.0 times 10^-3 kg s^-1 . What is the pressure difference between the two ends of the tube?(density of glycerine =1.3 times 10^3 kg m^-3 and viscosity of glycerine =0.83 Pa s).[You may also like to check If the assumption of laminar flow in the tube is correct]