Home
Class 12
PHYSICS
Calculate angular velocity of the earth ...

Calculate angular velocity of the earth so that acceleration due to gravity at `60^(@)` latitude becomes zero (radius of the earth = 6400 km, gravitational acceleration at poles = `10 m//s^(2) , cos60^(@) = 0.5`)

A

`7.8 xx 10^(-2)` rad/s

B

`0.5 xx 10^(-3)` rad/s

C

`1 xx 10^(-3)` rad/s

D

`2 . 5 xx 10^(-3)` rad/s

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

New acceleration due to gravity g' is given by
`g' g - R_(e) omega^(2) cos^(2) lambda `
`0 = 10 - 6.4 xx 10^(6) omega^(2) cos^(2) 60^(@)`
`implies omega^(2) = (10)/(6.4 xx 10^(6) [0.5]^(2)) = 2.5 xx 10^(-3) rad//s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MHTCET 2012

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise PHYSICS|50 Videos
  • MHTCET 2015

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise Chemistry|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The angular velocity of the earth with which it has to rotate so that the acceleration due to gravity on 60^@ latitude becomes zero is

At the centre of the earth , the value of the acceleration due to gravity becomes zero.

Calculate the value of acceleration due to gravity at a place of latitude 45^(@) . Radius of the earth = 6.38 xx 10^(3) km .

At what height from the surface of earth, the acceleration due to gravity decreases by 2% ? [Radius of earth = 6,400 km.]

Altitude at which acceleration due to gravity decreases by 0.1% approximately : (Radius of earth = 6400 km)

Find the value of acceleration due to gravity at a place oa latitude 30^(@) . Take, Radius of earth = 6.38 xx 10^(6) m

What should be the angular velocity of earth, if the apparent value of acceleration due to gravity at earth's surface on equatorial plane is zero ? Radius of earth is 6400 km and g at earth's surface is 10m//s^(2) .

The height at which the value of acceleration due to gravity becomes 50% of that at the surface of the earth. (radius of the earth = 6400 km ) is

Find the magnitude of the acceleration due to gravity at the surface of the earth. ( M = 6 xx 10^(24) Kg, R = 6400 Km)

MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS-MHTCET 2014-Physics
  1. The velocity of water in river is 9 km/h of the upper surface . The ri...

    Text Solution

    |

  2. A sphere P of mass m moving with velocity u collides head on with anot...

    Text Solution

    |

  3. Magnetic induction produced at the centre of a circular loop carrying ...

    Text Solution

    |

  4. In air , a charged soap bubble of radius r is in equilibrium having ou...

    Text Solution

    |

  5. A block B is pushed momentarily along a horizontal surface with an ini...

    Text Solution

    |

  6. Two charges of equal magnitude q are placed in air at a distance 2a ap...

    Text Solution

    |

  7. An electron in potentiometer experiences a force 2.4xx10^(-19)N. The l...

    Text Solution

    |

  8. The dimensional formula for Reynold's number is

    Text Solution

    |

  9. Calculate angular velocity of the earth so that acceleration due to gr...

    Text Solution

    |

  10. A stationary partical explodes into two partical of a masses m(1) and ...

    Text Solution

    |

  11. The moment of inertia of a uniform rod about a perpendicular axis pass...

    Text Solution

    |

  12. Three identicle particle each of mass 1 kg are placed with their centr...

    Text Solution

    |

  13. The relation between force F and density d is F=(x)/(sqrt(d)). The d...

    Text Solution

    |

  14. When a wave travels in a medium, the particle displacement is given by...

    Text Solution

    |

  15. Electromagnets are made of soft iron because soft iron has

    Text Solution

    |

  16. The massses of the three wires of copper are in the ratio 1 : 3 : 5. A...

    Text Solution

    |

  17. A body of mass m is raised to a height 10 R from the surface of the ea...

    Text Solution

    |

  18. The angle theta between the vector p=hati+hatj +hatk and unit vector a...

    Text Solution

    |

  19. A small metal ball of mass m is dropped in a liquid contained in a ves...

    Text Solution

    |

  20. A wooden box of mass 8kg slides down an inclined plane of inclination ...

    Text Solution

    |