Home
Class 12
PHYSICS
A coin kept at a distance of 5 cm from t...

A coin kept at a distance of 5 cm from the centre of a turntable of radius `1.5 m` just begins to slip when the turntable rotates at a speed of `90`r.p.m. Calculate the coefficient of static friction between the coin and the turntable `[g = 9.8 m//s^(2)]`

Text Solution

Verified by Experts

Given that, distance at which coin is kept `(r ) = 5` cm
`= 0.05m`, radius of turn table `(R ) = 1.5 Hz`
Limiting force of static friction = Centripital force
`mu_(s)mg = mromega^(2)`
`:. mu_(s) = (romega^(2))/(g) = (r(2pin)^(2))/(g)`
`:. mu_(s) = (4rpi^(2)n^(2))/(g)`
`= (4xx 0.05 xx (3.14)^(2) xx (1.5)^(2))/(9.8)`
`:. mu_(s) = 0.4527`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • FEBRUARY 2016

    GURUKUL PUBLICATION - MAHARASHTRA PREVIOUS YEAR PAPERS|Exercise SECTION-II|21 Videos
  • FEBRUARY 2014

    GURUKUL PUBLICATION - MAHARASHTRA PREVIOUS YEAR PAPERS|Exercise SECTION-II|21 Videos
  • FEBRUARY 2018

    GURUKUL PUBLICATION - MAHARASHTRA PREVIOUS YEAR PAPERS|Exercise SECTION-II|21 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What will be maximum speed of a car on a curved road of radius 30 m , If the coefficient of friction between the tyres and the road is 0.4? (g=9.8 m//s^(2))

A coin just remains on a disc rotating at a steady rate of 180r.p.m .A coin is kept at a distance of 2 cm from the axis of rotationn . The coefficient of fricition between the coin and the disc is _____ [ gg= 9.8 m//s^(2)]

A coin placed on a horizontal rotating disc, with its centre at 10 cm from the centre of the disc, is about to slip off when the disc performs 60 rpm. Find the coefficient of friction between the coin and the disc.

A block of mass 50 kg slides over a horizontal distance of 1m. If the coefficient of friction between their surface is 0.2, then work done against friction is (take g = 9.8 m//s^(2) ) :

A car begains from rest at time t = 0 , and then acceleration along a straight track during the interval 0 lt t le 2 s and thereafter with constant velocity as shown in figure in the graph. A coin is initially at rest on the floor of the car. At t = 1 s , the coin begains to slip and its stops slipping at t = 3 s . The coefficient of static friction between the floor and the coin is (g = 10 m//s^(2))

A car starts from rest at time t = 0 and it a-t graph is shown in figure. A coin is initially at rest on the floor of the car. At t = 1 s the coin begins to slip and it stops slipping at t = 3 s. The coefficient of static friction between the floor and the coin is (g = 10 m/ s^2 )

The maximum speed of a car which can be safely driven along a curve of radius 10 m , If the coefficient of friction between the tyres and the road is 0.5, is (g=9.8 m//s^(2))

A gramophone disc is set revolving in a horizontal plane at the rate of 33(1)/(2) revolutions per minute. It is found that a small coin placed on the disc will remain there if its centre is not more than 5 cm from the axis of rotation. Calculate the coefficient of friction between the coin and the disc [Hint : Centripetal force = m omega^(2)r= Frictional force = mu N=mu mg ]

GURUKUL PUBLICATION - MAHARASHTRA PREVIOUS YEAR PAPERS- FEBRUARY 2016-SECTION-II
  1. A coin kept at a distance of 5 cm from the centre of a turntable of r...

    Text Solution

    |

  2. Explain what is meant by diffraction of light. Describe a simple exper...

    Text Solution

    |

  3. Draw a neat labelled diagram for the construction of 'cyclotron '.

    Text Solution

    |

  4. Give any 'two' points of differences between diamagnetic and ferromagn...

    Text Solution

    |

  5. PROPAGATION OF ELECTROMAGNETIC WAVES

    Text Solution

    |

  6. The combined resistance of a galvanometer of resistance 500 Omega ...

    Text Solution

    |

  7. The susceptibility of magnesium at 200K is 1.8 xx 10^(-5). At what t...

    Text Solution

    |

  8. The co-efficient of mutual induction between primary and secondary ...

    Text Solution

    |

  9. The decay constant of radioactive substance is 4.33 xx 10^(-4) per ...

    Text Solution

    |

  10. If the polarising angle for a given medium is 60^@, then the refract...

    Text Solution

    |

  11. The resolving power of a telescope depends on

    Text Solution

    |

  12. Electric field intensity due to a charged sphere at a point outside ...

    Text Solution

    |

  13. In potentiometer experiment, if l(1) is the balancing length for e.m.f...

    Text Solution

    |

  14. The energy of a photon of wavelength lambda is given by

    Text Solution

    |

  15. Which of the following gates correspond to the truth table given belo...

    Text Solution

    |

  16. The process of superimposing a low frequency signal on a high freque...

    Text Solution

    |

  17. State the principle on which transformer works. Explain its working wi...

    Text Solution

    |

  18. With the help of a neat labelled diagram, describe the Geiger-Marsde...

    Text Solution

    |

  19. Determine the change in wavelength of light during its passage fro...

    Text Solution

    |

  20. In biprism experiment, 10th dark band is observed at 2.09 mm from the...

    Text Solution

    |

  21. Describe Kelvin's method to determined the resistance of galvanome...

    Text Solution

    |