Home
Class 11
PHYSICS
A particle is projected from ground with...

A particle is projected from ground with velocity `20(sqrt2) m//s` at `45^@`. At what time particle is at height 15 m from ground? `(g = 10 m//s^2)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, C, D

Vertical component of initial velocity
`u = 20(sqrt2) sin 45^@ = 20 m//s`
Now, apply `s = ut + 1/2 at^2` (to find t) in vertical
direction, with
`s = 15m, u=20 m//s and a = -10 m//s^2`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • PROJECTILE MOTION

    DC PANDEY|Exercise Level - 2 Single Correct|10 Videos
  • PROJECTILE MOTION

    DC PANDEY|Exercise Level - 2 More Than One Correct|8 Videos
  • PROJECTILE MOTION

    DC PANDEY|Exercise Level - 1 Single Correct|16 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    DC PANDEY|Exercise (C )Medical entrances gallery|32 Videos
  • PROPERTIES OF MATTER

    DC PANDEY|Exercise Integer|8 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle is projected from ground with velocity 40sqrt(2)m//s at 45^(@) . At time t=2s

A particle is projected from ground with velocity 40sqrt2m at 45^(@) .At time t=2s

A particle is projected from ground with velocity 3hati + 4hati m/s. Find range of the projectile :-

A particle is projected from ground with velocity 40(sqrt2) m//s at 45^@ . Find (a) velocity and (b) displacement of the particle after 2 s. (g = 10 m//s^2)

A particle is projected from a tower of height 25 m with velocity 20sqrt(2)m//s at 45^@ . Find the time when particle strikes with ground. The horizontal distance from the foot of tower where it strikes. Also find the velocity at the time of collision.

A projectile of mass 3m is projected from ground with velocity 20sqrt2 m//s at 45^@ . At highest point it explodes into two pieces. One of mass 2m and the other of mass m. Both the pieces fly off horizontally in opposite directions. Mass 2m falls at a distance of 100m from point of projection. Find the distance of second mass from point of projection where it strikes the ground. (g=10m//s^2)

A particle is projected from ground with initial velocity u= 20(sqrt2)m//s at theta = 45^@ . Find (a) R,H and T, (b) velocity of particle after 1 s (c) velocity of particle at the time of collision with the ground (x-axis).

A particle is projected upwards with velocity 20m//s . Simultaneously another particle is projected with velocity 20(sqrt2) m//s at 45^@ . (g = 10m//s^2) (a) What is acceleration of first particle relative to the second? (b) What is initial velocity of first particle relative to the other? (c) What is distance between two particles after 2 s?

A particle is projected with velocity 20sqrt(2)m//s at 45^(@) with horizontal. After 1s (g=10m//s^(2)) match the following table

DC PANDEY-PROJECTILE MOTION-Level - 1 Subjective
  1. At time t=0, a small ball is projected from point A with a velocity of...

    Text Solution

    |

  2. A particle is projected from ground with velocity 20(sqrt2) m//s at 45...

    Text Solution

    |

  3. A particle is projected at an angle 60^@ with horizontal with a speed ...

    Text Solution

    |

  4. Two particles A and B are projected from ground towards each other wit...

    Text Solution

    |

  5. Two particles move in a uniform gravitational field with an accelerati...

    Text Solution

    |

  6. A ball is thrown from the ground to clear a wall 3 m high at a distanc...

    Text Solution

    |

  7. A body is projected up such that its position vector varies with time ...

    Text Solution

    |

  8. A particle is projected along an inclined plane as shown in figure. Wh...

    Text Solution

    |

  9. In the above problem, what is the component of its velocity perpendicu...

    Text Solution

    |

  10. Two particles A and B are projected simultaneously from two towers of ...

    Text Solution

    |

  11. A particle is projected from the bottom of an inclined plane of inclin...

    Text Solution

    |

  12. Two particles A and B are projected simultaneously in the directins sh...

    Text Solution

    |

  13. A ball is shot from the ground into the air. At a height of 9.1 m, its...

    Text Solution

    |

  14. A particle is projected with velocity 2 sqrt(gh) so that it just clear...

    Text Solution

    |

  15. A particle is projected at an angle of elevation alpha and after t sec...

    Text Solution

    |

  16. A projectile aimed at a mark, which is in the horizontal plane through...

    Text Solution

    |

  17. Two particles are simultaneously thrown in horizontal direction from t...

    Text Solution

    |

  18. A ballon is ascending at the rate v = 12 km//h and is being carried ho...

    Text Solution

    |

  19. A projectile is fired with a velocity u at right angles to the slope, ...

    Text Solution

    |

  20. An elecator is going up with an upward acceleration of 1m//s^2. At the...

    Text Solution

    |