When as proton has a velocity `v=(2hati+3hatj)xx10^6m/s`, it experience a force `F=-(1.28xx10^-13hatk)` When its velocity is along the z-axis, it experience a force along the `x`-axis. What is the magnetic field?
Text Solution
Verified by Experts
Substituting proper values in `F_m=q(vxxB)` We have `-(1.28xx10^-13hatk)=(1.6xx10^-19)[(2hati+3hatj)xx(-B_0hatj)]xx10^6` `:. 1.28=1.6xx2xxB_0` or `B_0=1.28/3.2=0.4` Therefore, the magnetic field is `B=(-0.4hatj)T`
Topper's Solved these Questions
MAGNETICS
DC PANDEY|Exercise Exercise|160 Videos
MAGNETICS
DC PANDEY|Exercise INTRODUCTORY EXERCISE|1 Videos
MAGNETIC FIELD AND FORCES
DC PANDEY|Exercise Medical entrance s gallery|59 Videos
MAGNETISM AND MATTER
DC PANDEY|Exercise Medical gallery|1 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
When a proton has a velocity vec v = (2hat i + 3 hat j) xx 10^6 ms^-1 , it experiences a force vec F = -(1.28 xx 10^(-13) hat k) N. When its velocity is along the z-axis, it experiences a force along the x-axis. What is the magnetic field?
An electron beam projected along + X-axis, experience a force due to a magnetic field along the + Y-axis. What is the direction of the magnetic field?
A beam of alpha particles projected along + x-axis, experiences a force due to a magnetic field along the +y-axis figure. What is the direction of magnetic field.
A charged particle carrying charge q=10 muC moves with velocity v_1=10^6 ,s^-1 at angle 45^@ with x-axis in the xy plane and experience a force F_1=5sqrt2 mN along the negative z-axis. When the same particle moves with velocity v_2=10^6 ms^-1 along the z-axis, it experiences a force F_2 in y-direction. Find the magnetic field vecB .
A charged particle carrying charge q=1muc moves in uniform magnetic with velocity v_1=10^6m//s at angle 45^@ with x -axis in the xy -plane and experiences a force F_1=5sqrt2mN along the negative z -axis. When te same particle moves with velocity v_2=10^6m//s along the z -axis it experiences a force F_2 in y -direction. Find a. the magnitude and direction of the magnetic field b. the magnetic of the force F_2 .
A charged particle carrying charge q=10 muC moves with velocity v_1=10^6 ,s^-1 at angle 45^@ with x-axis in the xy plane and experience a force F_1=5sqrt2 mN along the negative z-axis. When the same particle moves with velocity v_2=10^6 ms^-1 along the z-axis, it experiences a force F_2 in y-direction. Find the magnitude of the force F_2 .