Home
Class 12
PHYSICS
A sensitive electronic device of resista...

A sensitive electronic device of resistance `175Omega` is to be connected to a source of emf by a switch. The device is designed to operate with a current of `36mA` but to avoid damage to the device, the current can rise to no more than `4.9mA` in the first `58mus` after the switch the closed. To protect the device it is connected in series with an inductor.
a. What emf must the source have?
b. What inductance is required?
c. What is the time constant?

Text Solution

Verified by Experts

a. Given `R=175Omega` and peak value current
`i_0=36xx10^-3A`
Applied voltage `V=i_0R=(175)(36xx10^-3)"volt"=6.3V`
b. From the relation
`i=i_0(1-e^(-t//tau_L))`
We have, `(4.9)=(36)[1-e^(-t//tau_L)]`
or `e^(-t//tau_L)=1-4.9/36=0.864`
`:. t/tau_L=ln(0.864)=0.146`
or `t/(L//R)=0.146`
`:. (Rt)/L=0.146`
or `L=(Rt)/0.146=((175)(58xx10^-6))/0.146`
`=7.0xx10^-2H`
c.Time constant of the circuit
`tau_L=L/R=(7.0xx10^-2)/175`
`=4.0xx10^-4`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    DC PANDEY|Exercise Exercise 27.1|8 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    DC PANDEY|Exercise Exercise 27.2|4 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    DC PANDEY|Exercise Example Type 6|3 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    DC PANDEY|Exercise Medical entrances gallery|97 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    DC PANDEY|Exercise Sec C|22 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Protective device in animals is

The device used for producing a current is called …………..

The device used for measuring a current is called …………..

A device which connects one computer to another is known as