Home
Class 12
PHYSICS
A parallel beam of light (lambda= 5000 Å...

A parallel beam of light `(lambda= 5000 Å)` is incident at an angle `theta=30^@` with the normal to the slit plane in a Young's double slit experiment. The intensity due to each slit is I_0. Point O is equidistant from `S_1 and S_2`. The distance between slits is 1mm.

A

the intensity at P is `4I_0`.

B

The intensity at O is zero.

C

The intensity at a point on the screen 2mm above O is `4I_0`.

D

The intensity at a point on the screen 4 mm above O is zero.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`Deltax_0=dsin theta = (10^(-3))(1/2)`
` = 5xx 10^-4m = (10^3) lambda`
Since, `Deltax_0` is integer multiple of `lambda`, it will produce
maximum intensity or `4I_0` at O.
`omega = (lambdaD)/d = ((5xx10^(-7))(2))/(10^-3)`
`=10^(-3)m = 1mm`
At 4 mm, we will get 4th order maxima.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • INTERFERENCE AND DIFFRACTION OF LIGHT

    DC PANDEY|Exercise Level 2 Comprehensionn Based|4 Videos
  • INTERFERENCE AND DIFFRACTION OF LIGHT

    DC PANDEY|Exercise Level 2 Subjective|5 Videos
  • INTERFERENCE AND DIFFRACTION OF LIGHT

    DC PANDEY|Exercise LEVEL 2 (single correct option)|1 Videos
  • GRAVITATION

    DC PANDEY|Exercise All Questions|120 Videos
  • MAGNETIC FIELD AND FORCES

    DC PANDEY|Exercise Medical entrance s gallery|59 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A parrallel beam of light (lambda=5000Å) is incident at an angle alpha=30^(@) as shown in YDSE experiment. Intensity due to each slit at any point on screen in I_(0) . The distance between slits is 1mm. The intensity at central point O on the screen is KI_(0) . Find the value of K.

In figure, parallel beam of light is incident on the plane of the slits of a Young's double-slit experiment. Light incident on the slit S_(1) passes through a medium of variable refractive index mu = 1 + ax (where 'x' is the distance from the plane of slits as shown), up to distance 'I' before falling on S_(1) . Rest of the space is filled with air. If at 'O' a minima is formed. then the minimum value of the positive constant a (in terms of l and wavelength lambda in air) is

In Young’s double slit experiment, the distance between the two slits is made half, then the fringe width will become

In a Young’s double slit experiment, the separation of the two slits is doubled. To keep the same spacing of fringes, the distance D of the screen from the slits should be made

The intensity of the light coming from one of the slits in a Young's double slit experiment is double the intensity from the other slit. Find the ratio of the maximum intensity to the minimum intensity in the interference fringe pattern observed.

The maximum intensity in Young's double slit experiment is I_(0) . What will be the intensity of light in front of one the slits on a screen where path difference is (lambda)/(4) ?

A beam of light contains two wavelengths 6500Å and 5200Å They form interference fringes in Young's double slit experiment. What is the least distance (approx) from central maximum. Where the bright fringes due to both wavelength coincide? The distance between the slits is 2 mm and the distance of screen is 120 cm.