Home
Class 12
PHYSICS
An n - p- n transistor is connected in ...

An n - p- n transistor is connected in common - emitter configuraration in which collector supply is 8 V and the voltage drop across the load resistance of ` 800 Omega ` connected in the collector circuit is 0.8 V . If current amplification factor is 25 , determine collector - emitter voltage and base current . If the internal resistance of the transistor is ` 200 Omega ` , calculate the voltage gain and the power gain.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, B, C, D

The corresponding circuit is shown in figure .
` (##DCP_V05_C35_S01_026_S01##) `
Voltage across ` R_L =i_(c )R_(L)= 0.8 V ` (given )
` :. i_c = 0.8 /R_L = 0.8 / 800 A = 1 mA `
Further it is given that,
` beta = 25 = i_c / i_b `
` :. i_b = i_c / 25 = 40 mu A `
Collector - Emitter Voltage `(V_(CE)) `
Applying Kirchhoffs second law in emitter - collector circuit , we have
` V_(CE) = (8-0.8) V = 7.2 V ` .
Voltage gain ` ( A_V) `
Voltage gain,` A_V = beta (R_"out" / R_"in") `
or ` A_V = 25 (800 / 200) = 100 `
Power gain ` Power gain ` = beta^(2) (R_"out" / R_"in") = (25)^(2) (800 / 200) = 2500 `
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SEMICONDUCTORS

    DC PANDEY|Exercise Exercise35.1|1 Videos
  • SEMICONDUCTORS

    DC PANDEY|Exercise Exercise 35.2|2 Videos
  • SEMICONDUCTORS

    DC PANDEY|Exercise Subjective|12 Videos
  • REFRACTION OF LIGHT

    DC PANDEY|Exercise Level 2 Subjective|21 Videos
  • SOLVED PAPER 2017

    DC PANDEY|Exercise Solved papers 2017(JIPMER)|32 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A n-p-n transistor is connected in common emitter configuration in which collector supply is 9V and the voltage drop across the load resistance of 700Omega connected to the collector circuit is 0.7V. If the current amplification factor alpha is 25//26 , determine collector emitter voltage and base current. If the input resistance of the transistor is 100Omega , calculate the voltage gain and the power gain.

An n-p-n transistor is connected in common emiter configuration in which collector supply is 8V and the boltage drop across the load resestance of 800Omega connected in the collector circuit is 0.8V . If current gain factor is (25//26) , determine the collector -emitter voltage and base current. if the internal resistance of the transistor is 200Omega . calculate the voltage gain and power gain.

An N-P-N transistor is connécted in common emitter contiguration in which collector supply is 9V and the voltage drop across the load resistance of 1000Omega connected in the collector circuit is 1V. If current amplification factor is (25/26), If the internal following options is incorrect.

An N-P-N transistor is connected in common-emitter configuration in which collector supply is 8V and the voltage drop across the load resistance of 800Omega connected in the collector circuit is 0.8V. If current amplification factor is 25/26 (If the internal resistance of the transistor is 200Omega ), the collector-emitter voltage, voltage gain and power gain are respectively.

A transistor is connected in a common emitter configuration. The collector supply is 8 V and the voltage drop across a resistor of 800 Omega in the collector circuit is 0.5 V. If the current gain factor (alpha) is 0.96 , Find the base current.

A transistor is connected in common emitter configuration. The collector supply is 8V and the voltage drop across a resistor of 800Omega in the collector circuit is 0.5 V. If the current gain factor (alpha) is 0.96, find the base current.

A transistor is connected in common emmitter (CE) configuration. The collector supply is 8V and the voltage deop across a resistor of 800 Omega in the collector circuit is 0.8 V . If the current gain factor (alpha) is 0.96 , then the change in base current is

A transistor is connected in common base configuration, the collector supply is 8V and the voltage drop across a resistor of 800 Omega in the collector circuit is 0.5V. If the current gain alpha is 0.96, then the base current is

A transistor is connected in common-emitter (CE) configuration.The collector-supply is 10 V and the voltage drop across 500 Omega in the collector circuit is 4 V. If the current-gain factor (alpha) is 0.96, the base-current is