Home
Class 11
CHEMISTRY
1 L of a gaseous mixture is effused in 5...

`1 L` of a gaseous mixture is effused in `5 min 11s`, while `1 L` of oxygen takes `10 min`. The gaseous mixture contains methane and hydrogen. Calculate
(`a`) The density of gaseous mixture.
(`b`) The percentage by volume of each gas in mixture.

Text Solution

Verified by Experts

`{:(O_(2),"Mixture"),(d_(1)=16, d_(2)=?),(t_(1)=10xx60=600 s, t_(2)=5xx60+11=311 s):}`
Volume is same, so
`(t_(2))/(t_(1))=sqrt((d_(2))/(d_(1)))`
`(311)/(600)=sqrt((d_(2))/(16))`
`implies ((311)^(2))/((600)^(2))=(d_(2))/(16)`
`implies d_(2)=4.3`
`d_(H_(2))=1` and `d_(CH_(4))=8`. So
`d_(mix)=(d_(CH_(4))xxx+(100-x)d_(H_(2)))/(100)`
`4.3xx100=8x+(100-x)xx1`
`430=8x+100-x`
`330=7x`
`x=47.14%`
`%CH_(4)=47.14`, `%H_(2)=52.86`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STATES OF MATTER

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises|21 Videos
  • STATES OF MATTER

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Linked Comprehensive)|48 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS AND MOLE CONCEPT

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|11 Videos
  • STOICHIOMETRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|33 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Density of gaseous mixture Aand B from percentage volume is given as

One litre gaseous mixture is effused in 4.5 minutes and 30 seconds while 1 litre of oxygen takes 10 minutes for effusion. The gaseous mixture contains in it ethane and hydrogen. Calculate vapour density of gaseous mixture.

A gaseous mixture of H_2 and CO_2 gases contains 66 mass % of CO_2 . The vapour density of the mixture is :

One litre of a gaseous mixture of two gases mixture of two gases effuses in 311 seconds while 2 litre of oxygen takes 20 minutes. The vapour density of gaseous mixture containing CH_(4) and H_(2) is:

A gaseous mixture of H_(2) and CO_(2) gas contains 66 mass % of CO_(2) . The vapour density of the mixture is :

A certain gaseous mixture contains methane and sulphur dioxide in ratio of 1:8 by mass. The ratio of the number of molecules is :-

A gaseous mixture of H_(2) and NH_(3) gas contains 68 mass % of NH_(3) . The vapour density of the mixture is-

CENGAGE CHEMISTRY-STATES OF MATTER-Exercises (Ture False)
  1. 1 L of a gaseous mixture is effused in 5 min 11s, while 1 L of oxygen ...

    Text Solution

    |

  2. In the van der Waals equation (P + (n^(2)a)/(V^(2)))(V - nb) = nRT ...

    Text Solution

    |

  3. Kinetic energy of a molecule is zero at 0^(@)C

    Text Solution

    |

  4. A gas in a closed container will exert much higher pressure due to gra...

    Text Solution

    |

  5. The graph between PV vs P at constant temperature is linear parallel t...

    Text Solution

    |

  6. Real gases show deviation from ideal behaviour at low temperature and ...

    Text Solution

    |

  7. In the microscopic model of the gas, all the moleculer are supposed to...

    Text Solution

    |

  8. For real gases, at high temperature Z = 0 small value of a means gas...

    Text Solution

    |

  9. Small value of a means, gas can be easily liqueifed.

    Text Solution

    |

  10. Rate of diffusion is directly proportional to the square root of molec...

    Text Solution

    |

  11. For ideal gases, Z = 1 at all temperature and pressure.

    Text Solution

    |

  12. According to charles's law,

    Text Solution

    |

  13. The pressure of moist gas is higher than pressure of dry gas.

    Text Solution

    |

  14. Gases do not occupy volume and do not have force of attraction.

    Text Solution

    |

  15. The van der Waal equation of gas is (P + (n^(2)a)/(V^(2))) (V - nb)...

    Text Solution

    |

  16. Surface tension and surface energy have different dimensions.

    Text Solution

    |

  17. The plot of PV vs P at particular temperature is called isovbar.

    Text Solution

    |

  18. Equal volume of all gases always contains equal number of moles.

    Text Solution

    |

  19. A gas with a = 0 cannot be liquified.

    Text Solution

    |

  20. The van der waals constants have same values for all the gases.

    Text Solution

    |

  21. All the molecules in a given sample of gas move with same speed.

    Text Solution

    |