Home
Class 11
CHEMISTRY
N(2)O(4) dissociates as N(2)O(4)(g)hAr...

`N_(2)O_(4)` dissociates as
`N_(2)O_(4)(g)hArr2NO_(2)(g)`
At `40^(@)C` and one atmosphere `%` decomposition of `N_(2)O_(4)` is `50.3%`. At what pressure and same temperature, the equilibrium mixture has the ratio of `N_(2)O_(4): NO_(2)` as `1:8`?

Text Solution

Verified by Experts

Case I `N_(2)O_(4)(g)hArr2NO_(2)(g)`
`{:("At Eq",,(1-x),,2x,),(,,"total moles" =1+x,,):}`
`p_(N_(2)O_(4))=((1-x))/((1+x))xxP, p_(NO_(2))=(2x)/((1+x))xxP`
`K_(p)=(((2x)/(1+x).P)^(2))/(((1-x)/(1+x).P))=(4x^(2)P)/((1-x^(2)))`
The `%` dissociation of `N_(2)O_(4)=50.3%` (given) Hence, degree of dissociation `=50.3/100=0.503` and `P=1`
`:. K_(P)=(4xx(0.503)^(2)xx1)/([1-(0.503)^(2)])`
`rArr K_(p)=1.3548` atm
Case II
`N_(2)O_(4)hArr2NO_(2)`
`{:((1-x),(2x)):}`
Given, `((1-x))/(2x)=1/8`
`x=0.8`
Let the new pressure be `P` atm.
`K_(p)=(4x^(2)P)/((1-x^(2)))=(4xx0.8xx0.8xxP)/((1+0.8)(1-0.8))=1.3548`
`P=0.19 "atm"`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Concept Applicationexercise 7.1|53 Videos
  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 7.2|40 Videos
  • CHEMICAL BONDING AND MOLECULAR STRUCTURE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|15 Videos
  • CLASSIFICATION AND NOMENCLATURE OF ORGANIC COMPOUNDS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Analytical and Descriptive Type|3 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

N_(2)O_(4) dissociates as N_(2)O_(4)hArr2NO_(2) . At 55^(@)C and one atmospehere, % decomposition of N_(2)O_(4) is 50.3% . At what P and same temperature, the equilibrium mixture will have the ratio of N_(2)O_(4):NO_(2) as 1:8 ?

Gaseous N_(2)O_(4) dissociates into gaseous NO_(2) according to the reaction : [N_(2)O_(4)(g)hArr2NO_(2)(g)] At 300 K and 1 atm pressure, the degree of dissociation of N_(2)O_(4) is 0.2. If one mole of N_(2)O_(4) gas is contained in a vessel, then the density of the equilibrium mixture is :

2N_(2)O_(5)(g)to4NO_(2)+O_(2)(g) What is the ratio of the rate of decomposition of N_(2)O_(5) to rate of formation of NO_(2)

If in the reaction, N_(2)O_(4)(g)hArr2NO_(2)(g), alpha is the degree of dissociation of N_(2)O_(4) , then the number of moles at equilibrium will be

At 77^(@)C and one atmospheric pressure , N_(2)O_(4) is 70% dissociated into NO_(2) What will be the volume occupied by the mixture under these conditions if we start with 10 g of N_(2)O_(4) ?

At 27^(@)C and 1 atm pressure , N_(2)O_(4) is 20% dissociation into NO_(2) . What is the density of equilibrium mixture of N_(2)O_(4) and NO_(2) at 27^(@)C and 1 atm ?

For the reaction N_(2)O_(4)hArr 2NO_(2(g)), the degree of dissociation of N_(2)O_(4) is 0.2 at 1 atm. Then the K_(p) of 2NO_(2)hArr N_(2)O_(4) is

For the following equilibrium reaction N_(2)O_(4)(g)hArr 2NO_(2)(g) , NO_(2) is 50% of the total volume at a given temperature. Hence, vapour density of the equilibrium mixture is :