Home
Class 11
CHEMISTRY
At 627^(@)C and 1 atm SO(3) is partially...

At `627^(@)C` and `1` atm `SO_(3)` is partially dissociated into `SO_(2)` and `O_(2)` by the reaction
`SO_(3)(g)hArrSO_(2)(g)+1/2O_(2)(g)`
The density of the equilibrium mixture is `0.925 g L^(-1)`. What is the degree of dissociation?

Text Solution

Verified by Experts

Let the molecules mass of the mixture at equilibrium be `M_(mix)`.
Applying the relation:
`M_(mix)=(dRT)/P=(0.925xx0.0821xx900)/(1)=63.348`
molecular mass of `SO_(3)=80`
Vapour density of `SO_(3), D=80/2=40`
Vapour density of mixture, `d=68.348/2=34.174`
Let the degree of dissociation be `x`.
`x=(D-d)/((n-1)d)=(40-34.174)/((3/2-1)xx34.174)=(5.826xx2)/(34.174)=0.34`
or `x=34%` dissociated
i.e. `SO_(3)` is `34%` dissociated
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Concept Applicationexercise 7.1|53 Videos
  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 7.2|40 Videos
  • CHEMICAL BONDING AND MOLECULAR STRUCTURE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|15 Videos
  • CLASSIFICATION AND NOMENCLATURE OF ORGANIC COMPOUNDS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Analytical and Descriptive Type|3 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

At 727^(@)C and 1.2 atm of total equilibrium pressure, SO_(3) is partially dissociated into SO_(2) and O_(2) as: SO_(3)(g)hArrSO_(2)(g)+(1)/(2)O_(2)(g) The density of equilibrium mixture is 0.9 g//L . The degree of dissociation is:, [Use R=0.08 atm L mol^(-1) K^(-1)]

The reaction SO_(2)(g) +1//2O_(2)(g) rarr SO_(3)(g) should be

SO_(3)(g)hArrSO_(2)(g)+(1)/(2)O_(2)(g) If observed vapour density of mixture at equilibrium is 35 then find out value of alpha

For the equlibrium SO_(3)(g)hArrSO_(2)(g)+1/2O(2)(g) the molar mass at equlibrium was observed to be 60. then the degree of dissociation of SO_(3) would be

At equilibrium degree of dissociation of SO_(3) is 50% for the reaction 2SO_(3)(g)hArr 2SO_(2)(g)+O_(2)(g) . The equilibrium constant for the reaction is

For the reaction N_(2)O_(4)(g)hArr2NO_(2)(g) , the degree of dissociation at equilibrium is 0.2 at 1 atm pressure. The equilibrium constant K_(p) will be