Home
Class 11
CHEMISTRY
When 0.15 mol of CO taken in a 2.5 L fla...

When `0.15` mol of CO taken in a `2.5 L` flask is maintained at `750 K` along with a catalyst, the following reaction takes place
`CO(g)+2H_(2)(g) hArr CH_(3)OH(g)`
Hydrogen is introduced until the total pressure of the system is `8.5` atm at equilibrium and `0.08` mol of methanol is formed.
Calculate
a. `K_(p)` and `K_(c)`
b. The final pressure, if the same amount of CO and `H_(2)` as before are used, but with no catalyst so that the reaction does not take place.

Text Solution

Verified by Experts

`{:(,CO(g),+,2H_(2)(g),hArr,CH_(3)OH(g)),("moles before reaction",0.15,,a,,0),("moles after",(0.15-x),,(a-2x),,x),("reaction and",,,,,x=0.08):}`
Total moles at eqilibrium
`=0.15-x+a-2x+ x=0.15+a-2x`
`=0.15+a-0.16=a-0.01`
Also total moles at equilibrium are obtained by `n=(PV)/(RT)`
`{:(n=(8.5xx2.5)/(0.0821xx750),:',P=8.5 "atm"),(,,V=2.5 L),( :. n=0.345,,T=750 K):}} {:(,,),("at equilibrium",,),(,,):}`
`:. a-0.01=0.345`
`:. a=0.355`
At equilibrium:
"moles" of `CO=0.15-0.08=0.07`
"moles" of `H_(2)=0.355-0.16=0.195`
"moles" of `CH_(3)OH=0.08`
`:.K_(c )=([CH_(3)OH])/([H_(2)]^(2)[CO])=(0.08.//2.5)/((0.07//2.5)(0.195//2.5)^(2))`
`=187.85 "mol"^(-2) L^(2)`
Also
`K_(p)=K_(c )(RT)^(Deltan)=187.85xx(0.0821xx750)^(-2)`
`=0.05 "atm"^(-2)`
b. If reaction does not take place, then
moles of `CO=0.15 "mol"`
moles of `H_(2)=0.355 "mol"`
`:.` Total moles `=0.505`
Using relation `PVxxnRT`
`:. Pxx2.5=0.505xx0.0821xx750`
`P=12.438 "atm"`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Concept Applicationexercise 7.1|53 Videos
  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 7.2|40 Videos
  • CHEMICAL BONDING AND MOLECULAR STRUCTURE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|15 Videos
  • CLASSIFICATION AND NOMENCLATURE OF ORGANIC COMPOUNDS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Analytical and Descriptive Type|3 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

0.25 mol of CO taken in a 1.5 L flask is maintained at 500 K along with a catalyst so that the following reaction can take place: CO(g)+H_(2)(g)hArrCH_(3)OH(g) . Hydrogen is introduced until the total pressure of the system is 8.2 atm , at equilibrium, and 0.1 mol of methanol is formed. Calculate a. K_(p) and K_(c ) b. The final pressure if the same amount of CO and H_(2) as before are used but no catalyst so that the reaction does take place.

K_(p)//K_(c) for the reaction CO(g)+1/2 O_(2)(g) hArr CO_(2)(g) is

For the reaction CO(g)+(1)/(2) O_(2)(g) hArr CO_(2)(g),K_(p)//K_(c) is

For the reaction CO(g)+2H_(2)(g) hArr CH_(3)OH(g) hydrogen gas is introduced into a 5-L flask at 327^(@)C containing 0.2 mol of CO(g) and a catalyst, untill the pressure is 4.92 atm. At this point, 0.1 mol of CH_(3)OH(g) is formed. Calculate the equilibrium constant K_(p) and K_(c) .

For the reaction CO(g)+2H_(2)(g)hArrCH_(3)OH(g) Hydrogen gas is introduced into a five-litre flask at 327^(@)C , containing 0.2 mol of CO(g) and a catalyst, untill the pressure is 4.92 atm . At this point, 0.1 mol of CH_(3)OH(g) is formed. Calculate the equilibrium constants K_(p) and K_(c ) .