Home
Class 11
CHEMISTRY
A solution containing both Zn^(2+) and M...

A solution containing both `Zn^(2+)` and `Mn^(2+)` ions at a concentration of `0.01M` is saturated with `H_(2)S`. What is pH at which MnS will form a ppt ? Under these conditions what will be the concentration of `Zn^(2+)` ions remaining in the solution ? Given `K_(sp)` of `ZnS is 10^(-22)` and `K_(sp)` of MnS is `5.6 xx 10^(-16), K_(1) xx K_(2)` of `H_(2)S = 1.10 xx 10^(-21)`.

Text Solution

Verified by Experts

The minimum `[S^(2-)]` for the start of the precipitaitons is that which satisfies the `K_(sp)` of `MnS` is in which `[Mn^(2+)] = 0.01M`
`[S^(2-)] = K_(sp) "of"(MnS)/([Mn^(2+)]) =(5.6 xx 10^(-16))/(0.01) = 5.6 xx 10^(-14)`
The `[H^(o+)]` of the soln. having the above `[S^(2-)]` can be calculated form the `H_(s)S` dissociation eq. expression.
`([H^(o+)]^(2)[S^(2-)])/([H_(2)S]) = ([H^(o+)]^(2)xx5.6xx10^(-14))/(0.01) =1.1 xx 10^(-21)`
`:. [H^(o+)] = 4.43 xx 10^(-5)` and `pH = 4.35`
If the `[H^(o+)]` is greater than `4.34 xx 10^(-5)M` than the `[S^(2-)]` will be less than `5.6 xx 10^(-14)M` and `MnS` will no longer ppt. from the soln. `:.` The conce of `Zn^(2+)` ion remaining in the soln. can be calculated form the `K_(sp)` of `ZnS`.
`:. [Zn^(2+)] = (K_(sp) "of" ZnS)/([S^(2-)]) = (1.0 xx 10^(-22))/(5.6 xx 10^(-14)) = 1.76 xx 10^(-9)M`
Thus, by peroply adjusting the `[H^(o+)]` in the soln. it is possible to precipitate effectively all of the `Zn` from the solution without precipitation any `Mn^(2+)` ion.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 8.1|18 Videos
  • IONIC EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 8.2|27 Videos
  • HYDROGEN, WATER AND HYDROGEN PEROXIDE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Subjective Archive (Subjective)|3 Videos
  • ISOMERISM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Assertion-Reasoning Type|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the solubility of CoS in 0.1M H_(2)S and 0.15M H_(3)O^(oplus) (K_(sp) of CoS = 3 xx 10^(-26)) . (K_(1) xx K_(2) (H_(2)S) = 10^(-21))

It is given that 0.001 mol each of Cd^(2+) and Fe^(2+) ions are contained in 1.0L of 0.02M HC1 solution. This solutions is now saturated with H_(2)S gas at 25^(@)C . a. Determine whether or not each of these ions will be precipitated as sulphide? b. How much Cd^(2+) ions remains in the solution at equilibrium? K_(1)(H_(2)S) = 1.0 xx 10^(-7), K_(2) (H_(2)S) = 1.0 xx 10^(-14) : ltbRgt K_(sp) (CdS) = 8 xx 10^(-27): K_(sp) (FeS) = 3.7 xx 10^(-19) .

0.1 M H_(2)S has K_(1)=10^(-5) & K_(2)=1.5xx10^(-12) . What will be the concentration of S^(-2) in the solution.

Calculate the degree of ionisation and concentration of H_(3)O^(+) ions in a solution of 0.01 M formic acid (K_(a)= 2.1 xx 10^(-4))

CENGAGE CHEMISTRY-IONIC EQUILIBRIUM-Archives Subjective
  1. A solution containing both Zn^(2+) and Mn^(2+) ions at a concentration...

    Text Solution

    |

  2. How much moles of sodium propionate should be added to 1L of an aqueou...

    Text Solution

    |

  3. Given reason for the statement that the pH of an aqueous solution of s...

    Text Solution

    |

  4. 20 mL of 0.2M sodium hydroxide is added to 50 mL of 0.2 M acetic acid ...

    Text Solution

    |

  5. The dissociation constant of a weak acid HA si 4.9 xx 10^(-8). After m...

    Text Solution

    |

  6. A solution contains a mixture of Ag^(+)(0.10M) and Hg(2)^(2+)(0.10M) w...

    Text Solution

    |

  7. The concentration of hydrogen ions in a 0.2M solution of formic acid i...

    Text Solution

    |

  8. The solubility of Mg (OH)(2) in pure water is 9.57 xx 10^(-3) gL^(-1)....

    Text Solution

    |

  9. What is the pH of the solution when 0.20 mol of HCI is added to 1L of ...

    Text Solution

    |

  10. How many gram moles of HCI will be required to prepare 1L of buffer so...

    Text Solution

    |

  11. Freshly precipiteated Al and Mg hydroxides are stirred vigorously in a...

    Text Solution

    |

  12. What is the pH of 1 M solution of acetic acid ? To what volume one lit...

    Text Solution

    |

  13. A 50 mL solution of weak base BOH is titrated with 0.1N HCI solution. ...

    Text Solution

    |

  14. The K(SP) of Ag(2)C(2)O(4) at 25^(@)C is 1.29xx10^(-11)mol^(3)L^(-3). ...

    Text Solution

    |

  15. The K(SP)of Ca(OH)(2)is 4.42xx10^(-5)at 25^(@)C. A 500 mL of saturated...

    Text Solution

    |

  16. The pH of blood stream is maintained by a proper balance of H(2)CO(3) ...

    Text Solution

    |

  17. An aqueous solution of a metal bromide MBr(2)(0.05M) is saturated with...

    Text Solution

    |

  18. For the reaction Ag(CN)(2)^(ɵ)hArr Ag^(o+)+2CN^(ɵ), the K(c ) at 25^...

    Text Solution

    |

  19. Calculate the pH of an aqueous solution of 1.0M ammonium formate assum...

    Text Solution

    |

  20. What is the pH of a 0.50M aqueous NaCN solution ? (pK(b)of CN^(-)=4.70...

    Text Solution

    |

  21. The ionization constant of overset(o+)(NH(4)) ion in water is 5.6 xx 1...

    Text Solution

    |