Home
Class 11
CHEMISTRY
100.0mL of a saturated solution of Ag(2)...

`100.0mL` of a saturated solution of `Ag_(2)SO_(4)` is added to `250.0mL` of saturated solution of `PbCrO_(4)`. Will may precipitate form and if so what? Given `K_(sp)` for `Ag_(2)SO_(4), Ag_(2)CrO_(4), PbCrO_(4)`,and `PbSO_(4)` are `1.4 xx 10^(-5), 2.4 xx 10^(-12), 2.8 xx 10^(-13)`, and `1.6 xx 10^(-8)`, respectively.

Text Solution

Verified by Experts

For `{:(Ag_(2)SO_(4) hArr,2Ag^(o+)+,SO_(4)^(2-),,),(,2S,S,,):}`
`K_(sp) = 4S^(3)` or `S = 3sqrt((K_(sp))/(4)) = 3sqrt((1.4 xx 10^(-5))/(4)) = 1.52 xx 10^(-2)M`
For `PbCrOhArr Pb^(2+) + CrO_(4)^(2-)`
`K_(sp) = S_(1)^(2)` or `S_(1) = sqrt(K_(sp)) = sqrt(2.8 xx 10^(-13)) = 5.29 xx 10^(-7)M`
In solution, conce. of each ion can be given as :
Thus, `[Ag^(o+)] = (2S xx 100)/(350) = (2xx1.52xx10^(-2)xx100)/(350)`
`= 0.869 xx 10^(-12)M`
`[SO_(4)^(2-)] = (S xx 100)/(350) = (1.52 xx 10^(-2) xx 100)/(350) = 0.43 xx 10^(-2)`
`[Pb^(2+)] = (S_(1)xx250)/(350) = (5.29 xx 10^(-7)xx250)/(350) = 3.78 xx 10^(-7)`
`[CrO_(4)^(2-)] = (S_(1)xx250)/(350) = (5.29xx10^(-7)xx250)/(350) = 3.78 xx 10^(-7)`
It is thus evident that
`[Ag^(o+)] = [CrO_(4)^(2-)] = (0.869 xx 10^(-2))^(2) xx (3.78 xx 10^(-7))`
`=2.85 xx 10^(-11) gt K_(sp) Ag_(2)CrO_(4)`
The product is greater than `K_(sp)` of `Ag_(2)CrO_(4)` and thus `Ag_(2)CrO_(4)` will ppt.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A saturated solution of Ag_(2)SO_(4) is 2.5 xx 10^(-2)M . The value of its solubility product is

50 mL of 0.01 M solution of Ca(NO_(3))_(2) is added to 150 mL of 0.08 M solution of (NH_(4))_(2)SO_(4) . Predict Whether CaSO_(4) will be precipitated or not. K_(sp) " of " CaSO_(4) =4 xx 10^(-5)

Calculate [Ag^(o+)] in a solution made by dissolving both AgCrO_(4) and AgC_(2)O_(4) untill saturation is reached with respect to both salts. Given K_(sp) of Ag_(2)CrO_(4) and Ag_(2)C_(2)O_(4) are 9.0 xx 10^(-12) and 6.0 xx 10^(-12) , respectively.

50 mL of a sample of clear saturated solution of Ag_(2)CrO_(4) requies 20 mL of a XM Pb(NO_(3))_(2) for its titration. What is the value of X ? (K_(SP)for Ag_(2)CrO_(4)=1.6xx10^(-12))

The [Ag^(+)] ion in a saturated solution of Ag_(2)CrO_(4) at 25^(@)C is 1.5xx10^(-4)M . Determine K_(SP) of Ag_(2)CrO_(4) at 25^(@)C .