Home
Class 11
CHEMISTRY
An aqueous solution of a metal bromide M...

An aqueous solution of a metal bromide `MBr_(2)(0.05M)` is saturated with `H_(2)S`. What is the minimum pH at which MS will precipitate ? `K_(SP)` for `M S= 6.0xx10^(-21)` . Concentration of saturqated `H_(2)S=0.1M, K_(1)=10^(-7)and K_(2)=1.3xx10^(-13)` for `H_(2)S` .

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives True/False|3 Videos
  • HYDROGEN, WATER AND HYDROGEN PEROXIDE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Subjective Archive (Subjective)|3 Videos
  • ISOMERISM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Assertion-Reasoning Type|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An aqueous solution of metal chloride MCI_(2)(0.05M) is saturated with H_(2)S (0.1M) . The minimum pH at which metal sulphide will be precipiated is [K_(sp)MS = 5 xx 10^(-21),K_(1)(H_(2)S) = 10^(-7),K_(2)(H_(2)S) = 10^(-14) .

What is the minimum pH of a solution of 0.1 M in Mg^(2+) from which Mg(OH)_(2) will not precipitate K_(sp) =1.2 xx 10^(-11) M^(3).

An acidified of 0.05 M Zn^(2+) is saturated with 0.1 M H_2S . What is the minimum molar concentration (M) or H^+ required to prevent the precipitation of ZnS ? Use K_(sp)(ZnS) = 1.25 xx10^(-22) and overall dissociation constant of H_2S, K_("NET") =K_1K_2=1xx10^(-21) .

A solution containing both Zn^(2+) and Mn^(2+) ions at a concentration of 0.01M is saturated with H_(2)S . What is pH at which MnS will form a ppt ? Under these conditions what will be the concentration of Zn^(2+) ions remaining in the solution ? Given K_(sp) of ZnS is 10^(-22) and K_(sp) of MnS is 5.6 xx 10^(-16), K_(1) xx K_(2) of H_(2)S = 1.10 xx 10^(-21) .

CENGAGE CHEMISTRY-IONIC EQUILIBRIUM-Archives Subjective
  1. How many gram moles of HCI will be required to prepare 1L of buffer so...

    Text Solution

    |

  2. Freshly precipiteated Al and Mg hydroxides are stirred vigorously in a...

    Text Solution

    |

  3. What is the pH of 1 M solution of acetic acid ? To what volume one lit...

    Text Solution

    |

  4. A 50 mL solution of weak base BOH is titrated with 0.1N HCI solution. ...

    Text Solution

    |

  5. The K(SP) of Ag(2)C(2)O(4) at 25^(@)C is 1.29xx10^(-11)mol^(3)L^(-3). ...

    Text Solution

    |

  6. The K(SP)of Ca(OH)(2)is 4.42xx10^(-5)at 25^(@)C. A 500 mL of saturated...

    Text Solution

    |

  7. The pH of blood stream is maintained by a proper balance of H(2)CO(3) ...

    Text Solution

    |

  8. An aqueous solution of a metal bromide MBr(2)(0.05M) is saturated with...

    Text Solution

    |

  9. For the reaction Ag(CN)(2)^(ɵ)hArr Ag^(o+)+2CN^(ɵ), the K(c ) at 25^...

    Text Solution

    |

  10. Calculate the pH of an aqueous solution of 1.0M ammonium formate assum...

    Text Solution

    |

  11. What is the pH of a 0.50M aqueous NaCN solution ? (pK(b)of CN^(-)=4.70...

    Text Solution

    |

  12. The ionization constant of overset(o+)(NH(4)) ion in water is 5.6 xx 1...

    Text Solution

    |

  13. A sample of AgCI was treated with 5.00mL of 1.5M Na(2)CO(3) solubility...

    Text Solution

    |

  14. An acid type indicator, H In differs in colour from its conjugate base...

    Text Solution

    |

  15. What will be the resultant pH, when 200 mL of an aqueous solution of H...

    Text Solution

    |

  16. Given: Ag(NH(3))(2)^(+)hArrAg^(+)2NH(3), K(C)=6.2xx10^(-8) and K(SP) o...

    Text Solution

    |

  17. The solubility of Pb(OH)(2) in water is 6.7xx10^(-6)M. Calculate the s...

    Text Solution

    |

  18. The average concentration of SO(2) in the atmosphere over a city on a ...

    Text Solution

    |

  19. 500mL of 0.2M aqueous solution of acetic acid is mixed with 500mL of 0...

    Text Solution

    |

  20. 0.1M NaOH is titrated with 0.1M HA till the end point. K(a) of HA is 5...

    Text Solution

    |