Home
Class 12
CHEMISTRY
An acidic solution of Cu^(2+0 salt conta...

An acidic solution of `Cu^(2+0` salt containing `0.4g` of `Cu^(2+)` is electrolyzed until all the copper is deposited. The electrolysis is continued for seven more minutes with the volume of solution kept at `100mL` and the current at `1.2A`. Calculate the volume of gases evolved at `STP` during the entire electrolysis.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`158.14mL`

For first of electolytes `:`
At anode `:2H_(2)O rarr 4H^(o+)+O_(2)+4e^(-)`
At cathode`:Cu^(2+)+2e^(-) rarr Cu`
`:.` Equivalent of `O_(2)` formed `=` equivalent of `Cu`
`=(0.4xx2)/(63.5)=12.58xx10^(-3)`
For second part of electrolysis `:`
Since `Cu^(2+)` ions are discharged completely and thus further passage of current through solution will lead to following changes `:`
At anode `:2H_(2)O rarr 4H^(o+) +O_(2)+4e^(-)`
At cathode `:2H_(2)O+2e^(-) rarr H_(2)+2overset(c-)(O)H`
Thus, equivalent of `H_(2)=` equivalent of `O_(2)`
`=(It)/(96500)`
`=(1.2xx7xx60)/(96500)=5.22xx10^(-3)`
`:. ` Total equivalent of `O_(2)=` Equivalent of `O_(2)` for first part `+` Equivalent of `O_(2)` for second part of electrolysis
`=5.22xx10^(-3)+12.58xx10^(-3)`
`=17.8xx10^(-3)`
`:.` 4 equivalents of `O_(2)` at `STP=22.4L` ltbr. `:. 17.8xx10^(-3)` equivalent of `O_(2)` at `STP`
`=(22.4xx17.8xx10^(-3))/(4)=99.68mL`
Now , equivalent of `H_(2)=5.22xx10^(-3)`
`:' 2` equivalent of `H_(2)` at `STP`
`=(22.4xx5.22xx10^(-3))/(2)=58.46mL`
`:. ` Total volume of `O_(2)+H_(2)=99.68+58.46`
`=158.14mL`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archieves True/False|1 Videos
  • D AND F BLOCK ELEMENTS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|29 Videos
  • GENERAL PRINCIPLES AND PROCESS OF ISOLATION OF ELEMENTS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives (Subjective)|14 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An acidic solution of Cu^(2+) ions containing 0.4 g of Cu^(2+) ions is electrolysed until all the copper is deposited. Calculate the valume of oxygen evolved at N.T.P.

A current of 1.0A is passed for 96.5s trhough a 200mL solution of 0.05 M LiCl solution. Find a. The volume of gases produced at STP b. The pH of solution at the end of electrolysis

In the electrolysis of aqueous NaCl ,what volume of Cl_2 (g) is produced in the time that it takes to liberate 5.0 liter of H_2 (g) ? Assume that both gases are measured at STP.

100mL of 0.5 M CuCO_4 (aq) solution was electrolysed using inert electrodes by passing current till the pH of the resulting solution was 2. The solution after electrolysis was Calculate the required volume (in mL) of Na_2SO_2O_3 :

CENGAGE CHEMISTRY-ELECTROCHEMISTRY-Archieves Subjective
  1. A cell contains two hydrogen electrodes. The negative electrode is in ...

    Text Solution

    |

  2. In a fuel cell, hydrogen and oxygen react to produce electricity. In p...

    Text Solution

    |

  3. An acidic solution of Cu^(2+0 salt containing 0.4g of Cu^(2+) is elect...

    Text Solution

    |

  4. The standard reduction potential at 25^(@)C of the reaction 2H(2)O+2...

    Text Solution

    |

  5. The standard reduction potential of Cu^(2+)|Cu and Ag^(o+)|Ag electrod...

    Text Solution

    |

  6. Calculate the quantity of electricity that would be required to reduce...

    Text Solution

    |

  7. Zinc granules are added in excess to 500 mL of 1M Ni(NO(3))(2) solutio...

    Text Solution

    |

  8. A current of 1.70A is passed trhough 300.0 mL of 0.160M solution of Zn...

    Text Solution

    |

  9. For the galvanic cell: Ag|AgCI(s)|KCI(0.2M)||KBr(0.001M)|AgBr(s)|Ag, c...

    Text Solution

    |

  10. An aqueous solution of NaCl on electrolysis gives H(2)(g), Cl(2)(g), a...

    Text Solution

    |

  11. The standard reduction potential for the half cell : NO(3)^(-)(aq)+2...

    Text Solution

    |

  12. Chromium metal can be plated out from an acidic solution containing Cr...

    Text Solution

    |

  13. The standard reduction potential of the Ag^(o+)|Ag electrode at 298K i...

    Text Solution

    |

  14. The Edison storage cell is represented as : Fe(s)|FeO(s)|KOH(aq)|Ni(...

    Text Solution

    |

  15. An excess of liquid mercury is added to an acidicfied solution of 1.0x...

    Text Solution

    |

  16. The standard reduction potential for Cu^(2+)|Cu is +0.34V. Calculate t...

    Text Solution

    |

  17. How many grams of silver could be plated out on a serving tray by the ...

    Text Solution

    |

  18. Calculate the equilibrium constant for the reaction : Fe^(2+)+Ce^(4+)h...

    Text Solution

    |

  19. Calculate the equilibrium constant for the reaction : 2Fe^(3+)+3I^(Θ...

    Text Solution

    |

  20. Find the solubility product of a saturated solution of Ag(2)CrO(4) in ...

    Text Solution

    |