Home
Class 12
CHEMISTRY
For the galvanic cell: Ag|AgCI(s)|KCI(0....

For the galvanic cell: `Ag|AgCI(s)|KCI(0.2M)||KBr(0.001M)|AgBr(s)|Ag`, calculate the EMF generated and assign correct polarity to each electrode for a spontaneous process after taking into account the cell reaction at `25^(@)C`.
`[K_(sp(AgCI)) = 2.8 xx 10^(-10), K_(sp(AgBr)) = 3.3 xx 10^(-13)]`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`-0.037V`

For the galvanic cell,
`Ag|AgCl(s).KCl(0.2M)||KBr(0.001M)AgBr(s)|Ag`
`E_(cell)=(0.591)/(n)log.([Ag^(o+)]_(AgBr))/([Ag^(o+)]_(AgCl)) ....(i)`
`K_(sp)` of ` AgCl=[Ag^(o+)][Cl^(c-)]`
For `0.2M KCl,[Cl^(c-)]=0.2M`
`2.8xx10^(-10)=[Ag^(o+)]xx0.2`
or `[Ag^(o+)]_(AgCl)=(2.8xx10^(-10))/(0.2)=14xx10^(-10)M`
`K_(sp)` of `AgBr=[Ag^(o+)][Br^(c-)]`
From `0.001M KBr[Br^(c-)]0.001M`
`:. 3.3xx10^(-13)=[Ag^(o+)]xx0.001M`
or `[Ag^(o+)]_(AgBr)=(3.3xx10^(-13))/(0.001)=3.3xx10^(-10)M`
From `Eq. (i)`,
`E_(cell)=(0.0591)/(1)log.(3.3xx10^(-10))/(14xx10^(-10))`
`=0.059[log 3.3xx10^(-10)-log14xx10^(-10)]`
`=0.0591[0.5187-101.1461+10]`
` 0.0591xx(-0.6274)=-0.037V`
Thus, to get `E_(cell)` positive of the cell should be reversed , `i.e., ` cell is
`Ag|AgBr(s)(0.001M KBr)||AgCl(s)(0.2M KCl)|Ag`
So, `E_(cell)=+0.037V`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archieves True/False|1 Videos
  • D AND F BLOCK ELEMENTS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|29 Videos
  • GENERAL PRINCIPLES AND PROCESS OF ISOLATION OF ELEMENTS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives (Subjective)|14 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

For galvanic cell: Ag|AgCI(s), KCI(0.2M|| KBr (0.001M), AgBr(s)|Ag Calculate EMF generated and assign correct polarity to each electorde for spontaneous process after taking into accunt the celol reaction at 25^(@)C . K_(sp) AgCI = 2.8 xx 10^(-10), K_(sp)AgBr = 3.3 xx 10^(-3) .

For galvanic cell, Ag|AgCl(s),CsCl(0.1M)||CsBr(10^(-3)M),AgBr(s)|Ag. Calculate the EMF generated and assign correct polarity to each electrode for spontaneous or exergonic process at 25^(@)C . Given :. K_(sp) of AgCl=3.0xx10^(-10),K_(sp) of AgBr=4.0xx10^(-13) .

Calculate the simultaneous solubilities of AgSCN and AgBr . K_(sp) (AgSCN) = 1.0 xx 10^(-12), K_(sp) (AgBr) = 5.0 xx 10^(-13)

Calculate emf of Ag|AgCl electrode immersed in 1M KCl at 25^@C . K_(sp) (AgCl) = 1.8 xx 10^(-10) , E_(Ag^(+), Ag)^@ = 0.799 volt

On addition of increasing amount of AgNO_3 to 0.1 M each of NaCl and NaBr in a solution, what % of Br^- ion gets precipitated when Cl^- ion starts precipitating? K_(sp)(AgCl)= 1.0 xx 10^(-10), K_(sp)(AgBr)=1xx10^(-13)

Calculate the emf of the following cell at 25^(@)C Ag(s) |Ag+ (10^(-3)M) | |Cu 2+ (10^(-1)M | Cu(s) :

CENGAGE CHEMISTRY-ELECTROCHEMISTRY-Archieves Subjective
  1. Zinc granules are added in excess to 500 mL of 1M Ni(NO(3))(2) solutio...

    Text Solution

    |

  2. A current of 1.70A is passed trhough 300.0 mL of 0.160M solution of Zn...

    Text Solution

    |

  3. For the galvanic cell: Ag|AgCI(s)|KCI(0.2M)||KBr(0.001M)|AgBr(s)|Ag, c...

    Text Solution

    |

  4. An aqueous solution of NaCl on electrolysis gives H(2)(g), Cl(2)(g), a...

    Text Solution

    |

  5. The standard reduction potential for the half cell : NO(3)^(-)(aq)+2...

    Text Solution

    |

  6. Chromium metal can be plated out from an acidic solution containing Cr...

    Text Solution

    |

  7. The standard reduction potential of the Ag^(o+)|Ag electrode at 298K i...

    Text Solution

    |

  8. The Edison storage cell is represented as : Fe(s)|FeO(s)|KOH(aq)|Ni(...

    Text Solution

    |

  9. An excess of liquid mercury is added to an acidicfied solution of 1.0x...

    Text Solution

    |

  10. The standard reduction potential for Cu^(2+)|Cu is +0.34V. Calculate t...

    Text Solution

    |

  11. How many grams of silver could be plated out on a serving tray by the ...

    Text Solution

    |

  12. Calculate the equilibrium constant for the reaction : Fe^(2+)+Ce^(4+)h...

    Text Solution

    |

  13. Calculate the equilibrium constant for the reaction : 2Fe^(3+)+3I^(Θ...

    Text Solution

    |

  14. Find the solubility product of a saturated solution of Ag(2)CrO(4) in ...

    Text Solution

    |

  15. A cell, Ag|Ag^(o+)||Cu^(2+)|Cu , initially contains 1 M Ag^(o+) and 1M...

    Text Solution

    |

  16. Copper sulphate solution (250 ML) was electrolyzed using a platinum an...

    Text Solution

    |

  17. The following electrochemical cell has been set up : Pt(l)|Fe^(3+),F...

    Text Solution

    |

  18. The standard potential of the following cell is 0.23 V at 15^(@)C and...

    Text Solution

    |

  19. Two students use same stock solution of ZnSO(4) and a solution of CuSO...

    Text Solution

    |

  20. Find the equilibrium constant for the reaction : Cu^(2+)+In^(2+)hArr...

    Text Solution

    |