Home
Class 12
CHEMISTRY
An aqueous solution of NaCl on electroly...

An aqueous solution of `NaCl` on electrolysis gives `H_(2)(g), Cl_(2)(g),` and `NaOH` accroding to the reaction `:`
`2Cl^(c-)(aq)+2H_(2)Orarr2overset(c-)(O)H(aq)+H_(2)(g)+Cl_(2)(g)`
A direct current of `25A` with a current efficiency of `62%` is passed through `20L` of `NaCl` solution `(20%` by weight`)`. Write down the reactions taking place at the anode and cathode. How long will it take to produce `1 kg ` of `Cl_(2)`? What will be the molarity of the solution with respect to hydroxide ion ? `(` Assume no loss due to evaporation . `)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`b.t=48.71h`,`c.1.408M`

`A.` Following reaction takes place at anode and cathode
At anode `: 2Cl^(c-) rarr Cl_(2)+2e^(-)`
At cathode `: 2H_(2)O+2e^(-) rarr 2overset(c-)(O)H +H_(2)`
`b.` Weight of `Cl_(2)=10^(3)g`
`Z` for `Cl_(2)=(35.5)/(96500)( :' ("Equivalent weight")/(96500)=Z)`
Current efficiency `=62%=0.62`
Current passe `(I)=25xx0.62A`
According to first law of Faraday,
`m=ZxxIt`
`10^(3)=(35.5)/(96500)xx25xx0.62xxt`
`t=175374.83s`
or `t=48.71h`
`c.` Equivalent of `overset(c-)(O)H` formed `=` Equivalent of `Cl_(2)` formed
`=(10^(3))/(35.5)=28.17`
Equivalent weight and molecular weight of `overset(c-)(O)H` ions are equal .
So, moles of `overset(c-)OH` formed `=28.17`
`:. [overset(c-)(O)H]=(Mol es)/(Volume(i n litre))=(28.17)/(20)=1.408M`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archieves True/False|1 Videos
  • D AND F BLOCK ELEMENTS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|29 Videos
  • GENERAL PRINCIPLES AND PROCESS OF ISOLATION OF ELEMENTS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives (Subjective)|14 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An aqueous solution of NaCI on electrolysis gives H_(2(g)), CI_(2(g)) and NaOH according to the reaction: 2CI_((aq))^(-) +2H_(2)O hArr 2OH_((aq))^(-) + H_(2(g)) +CI_(2(g)) A direct current of 25 amperes with a current efficiency of 62% is passed through 20 liters of NaCI solution (20% by weight). Write down the reactions taking place at the anode and the cathode. How long will it take to produce 1 kg of CI_(2) ? What will be the molarity of the solution with respect to hydroxide ion? (Assume no loss due to evaporation).

An aqueous solution of NaCl on electrolysis gives H_(2(g))Cl_(2(g)) and NaOH according to reaction : 2Cl_((aq.))^(-)+2H_(2)Orarr 2OH^(-)+H_(2(g))+Cl_(g) A direct current of 25 ampere with a current efficiency of 62% is passes though 20 litre of NaCl solution (20% by weight). Write drown the reactions taking place at teh electrodes. (b) How long will it take to produce 1kg of Cl_(2) ? (c ) What will be the molarity od solution with respect to OH^(-) ? Assume no loss in volume due to evaporation.

For the reactions, (i) H_(2)(g)+Cl_(2)(g)=2HCl(g)+xkJ (ii) 2HCl(g)=H_(2)(g)+Cl_(2)(g)-ykJ Which one of the following statements is correct?

CENGAGE CHEMISTRY-ELECTROCHEMISTRY-Archieves Subjective
  1. A current of 1.70A is passed trhough 300.0 mL of 0.160M solution of Zn...

    Text Solution

    |

  2. For the galvanic cell: Ag|AgCI(s)|KCI(0.2M)||KBr(0.001M)|AgBr(s)|Ag, c...

    Text Solution

    |

  3. An aqueous solution of NaCl on electrolysis gives H(2)(g), Cl(2)(g), a...

    Text Solution

    |

  4. The standard reduction potential for the half cell : NO(3)^(-)(aq)+2...

    Text Solution

    |

  5. Chromium metal can be plated out from an acidic solution containing Cr...

    Text Solution

    |

  6. The standard reduction potential of the Ag^(o+)|Ag electrode at 298K i...

    Text Solution

    |

  7. The Edison storage cell is represented as : Fe(s)|FeO(s)|KOH(aq)|Ni(...

    Text Solution

    |

  8. An excess of liquid mercury is added to an acidicfied solution of 1.0x...

    Text Solution

    |

  9. The standard reduction potential for Cu^(2+)|Cu is +0.34V. Calculate t...

    Text Solution

    |

  10. How many grams of silver could be plated out on a serving tray by the ...

    Text Solution

    |

  11. Calculate the equilibrium constant for the reaction : Fe^(2+)+Ce^(4+)h...

    Text Solution

    |

  12. Calculate the equilibrium constant for the reaction : 2Fe^(3+)+3I^(Θ...

    Text Solution

    |

  13. Find the solubility product of a saturated solution of Ag(2)CrO(4) in ...

    Text Solution

    |

  14. A cell, Ag|Ag^(o+)||Cu^(2+)|Cu , initially contains 1 M Ag^(o+) and 1M...

    Text Solution

    |

  15. Copper sulphate solution (250 ML) was electrolyzed using a platinum an...

    Text Solution

    |

  16. The following electrochemical cell has been set up : Pt(l)|Fe^(3+),F...

    Text Solution

    |

  17. The standard potential of the following cell is 0.23 V at 15^(@)C and...

    Text Solution

    |

  18. Two students use same stock solution of ZnSO(4) and a solution of CuSO...

    Text Solution

    |

  19. Find the equilibrium constant for the reaction : Cu^(2+)+In^(2+)hArr...

    Text Solution

    |

  20. We have taken a saturated solution of AgBr, whose K(sp) is 12xx10^(-14...

    Text Solution

    |