Home
Class 12
CHEMISTRY
Copper sulphate solution (250 ML) was el...

Copper sulphate solution `(250 ML)` was electrolyzed using a platinum anode and a copper cathode. A constant current of `2mA` was passed for `16 mi n`. It was found that after electrolysis the absorbance of the solution was reducted to `50%` of its original value . Calculate the concentration of copper sulphate in the solution to begin with.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
0.792xx10^(-4)M`

From the first law of Faraday `:`
`W=ZxxIxxt`
where `Z=` electrochemical equivalent
`((63.5//2)/(96500)fo r Cu)`
`I=` Electric current `=2mA=2xx10^(-3)A`
`t=` Time of flow of current `=16mi n =16xx60s`
`W=ZxxIxxt`
`=(63.5)/(2xx96500)xx2xx10^(-3)xx16xx60g`
Weight of `Cu` at `50%` electrolysis of `CuSO_(4)`
`=(63.5xx16xx60xx10^(-3))/(96500)g`
Weight of `Cu` at `100%` electrolysis of `CuSO_(4)`
`=(2xx63.5xx16xx60xx10^(-3))/(96500)g`
`=0.198xx63.5xx10^(-4)g`
`CuSO_(4)-=Cu`
`63.5+32+64-=63.5`
or `159g CuSO_(4)-=63.5g Cu`
Weight of `CuSO_(4)` in `250mL` of solution
`=(159.5)/(63.5)xx63.5xx0.188xx10^(-4)g`
Moles of `CuSO_(4)` in `250mL=0.198xx10^(-4)mol`
Conc of `CuSO_(4)=0.198xx10^(-4)xx(1000)/(250)M`
`=0.792xx1^(-4)M`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archieves True/False|1 Videos
  • D AND F BLOCK ELEMENTS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|29 Videos
  • GENERAL PRINCIPLES AND PROCESS OF ISOLATION OF ELEMENTS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives (Subjective)|14 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If 110 g of copper sulphate is present is 550 g of solution , calculate the concentration of solution .

Copper sulphate solution is electrolysed between two platinum electrodes. A current is passed unit 1.6 g of oxygen is liberated at anode. The amount of copper deposited at the cathode during the same period is:

A solution of copper (II) sulphate is electrolysed between copper electrodes by a current of 10.0 amperes passing for one hour. What changes occur at the electrodes and in the solution?

A solution of copper (II) sulphate us electrolysed between copper electrodes by a current of 10 amperes exactly for 1 hour. What changes occur at the electrodes and in the solution ?

CENGAGE CHEMISTRY-ELECTROCHEMISTRY-Archieves Subjective
  1. A current of 1.70A is passed trhough 300.0 mL of 0.160M solution of Zn...

    Text Solution

    |

  2. For the galvanic cell: Ag|AgCI(s)|KCI(0.2M)||KBr(0.001M)|AgBr(s)|Ag, c...

    Text Solution

    |

  3. An aqueous solution of NaCl on electrolysis gives H(2)(g), Cl(2)(g), a...

    Text Solution

    |

  4. The standard reduction potential for the half cell : NO(3)^(-)(aq)+2...

    Text Solution

    |

  5. Chromium metal can be plated out from an acidic solution containing Cr...

    Text Solution

    |

  6. The standard reduction potential of the Ag^(o+)|Ag electrode at 298K i...

    Text Solution

    |

  7. The Edison storage cell is represented as : Fe(s)|FeO(s)|KOH(aq)|Ni(...

    Text Solution

    |

  8. An excess of liquid mercury is added to an acidicfied solution of 1.0x...

    Text Solution

    |

  9. The standard reduction potential for Cu^(2+)|Cu is +0.34V. Calculate t...

    Text Solution

    |

  10. How many grams of silver could be plated out on a serving tray by the ...

    Text Solution

    |

  11. Calculate the equilibrium constant for the reaction : Fe^(2+)+Ce^(4+)h...

    Text Solution

    |

  12. Calculate the equilibrium constant for the reaction : 2Fe^(3+)+3I^(Θ...

    Text Solution

    |

  13. Find the solubility product of a saturated solution of Ag(2)CrO(4) in ...

    Text Solution

    |

  14. A cell, Ag|Ag^(o+)||Cu^(2+)|Cu , initially contains 1 M Ag^(o+) and 1M...

    Text Solution

    |

  15. Copper sulphate solution (250 ML) was electrolyzed using a platinum an...

    Text Solution

    |

  16. The following electrochemical cell has been set up : Pt(l)|Fe^(3+),F...

    Text Solution

    |

  17. The standard potential of the following cell is 0.23 V at 15^(@)C and...

    Text Solution

    |

  18. Two students use same stock solution of ZnSO(4) and a solution of CuSO...

    Text Solution

    |

  19. Find the equilibrium constant for the reaction : Cu^(2+)+In^(2+)hArr...

    Text Solution

    |

  20. We have taken a saturated solution of AgBr, whose K(sp) is 12xx10^(-14...

    Text Solution

    |